Domů     Růžovka trápí hlavně ženy
Růžovka trápí hlavně ženy
2.10.2020

Není to kosmetický problém, ale zdravotní. A je poměrně častý, neboť zrudnutím obličeje údajně trpí kolem půl milionu lidí u nás, bohužel převážně žen.

Ženy mají k růžovce, které se jinak říká rosacea, opravdu větší sklon. Nevyhýbá se ale ani mužům a u nich mívá těžší průběh s pupínky podobnými akné. Mírnější případy naproti tomu připomínají spíš pokožku spálenou od slunce nebo zrudnutí z rozpaků.

I to je pro postižené nepříjemný problém, naštěstí řešitelný. I když se růžovka nedá vyléčit, příznaky a postup nemoci lze zmírnit.

Proč rudnu?

Vlastní příčina nemoci zatím nebyla objevena, znám je jen průběh a „přitěžující“ faktory. Ke zrudnutí dojde prostě tím, že se cévky pod kůží roztáhnou a tím se do nich dostane více krve. Kůže pak zrudne, některé cévky vystupují a jsou viditelné.

Rozšíření může spustit horko, rozčilení, ale i dráždivé jídlo. Tím se rozběhne zánětlivá reakce kůže, vyvolaná imunitním systémem.

Mohou to být roztoči

Proč imunitní systém přehnaně reaguje? Předpokládá se, že ho dráždí přítomnost určitého druhu roztoče, zvaného trudník tukový (Demodex folliculorum). Ten osidluje výhradně lidskou kůži a má ho na sobě asi 10 % populace.

Právě u lidí s růžovkou se vyskytuje nápadně často. Může být tedy příčinou, proti níž imunitní systém nešikovně a zbytečně bojuje. Zánětlivé projevy bývají silnější u mužů. Zrudnutí pak doprovází rychlý výsev pupínků s hnisavým sekretem.

Otok, který zánětlivou reakci doprovází, navíc vede k tvorbě uzlíků a zduřenin v kůži, především na nose, někdy i na tváři. Tato stadium bohužel přispívá k dalšímu zhoršení nemoci.

Imunitní systém totiž zvýší aktivitu, aby kůži hnisavých ložisek zbavil, a tím se cévky ještě více rozšíří.

Trávení mimo podezření

Dříve se předpokládalo, že existuje také souvislost mezi růžovkou a trávicími potížemi, při nichž se dá v žaludku prokázat výskyt škodlivé bakterie Helicobacter pylori. Ovšem od tohoto názoru už odborníci ustupují.

Dnes se spíše jako o další příčině uvažuje o poruše regulace tělesné teploty v mozku. Rozšíření cévek je běžný mechanismus, jímž se organismus ochlazuje. V případě růžovky se určitá jeho část mohla vymknout kontrole.

Co také podporuje rozvoj růžovky:

pobyt na slunci

horké počasí

hodně světlá pleť

hormonální změny

rodinný sklon k růžovce

některé léky

kosmetické přípravky

Alkohol i koření

Prokrvení v obličeji mohou lehce zvýšit i některé nápoje a potraviny. Asi není překvapením, že na prvním místě je to alkohol, ovšem podobné podráždění mohou způsobit i velké porce horkého jídla. Stejně působí ostré koření.

Problematické ale mohou být i potraviny s vyšším obsahem histaminu, které vyvolávají alergické reakce. Tam patří některé druhy sýrů, především zrající, dále lilek, špenát nebo sojová omáčka. Individuálně je třeba vyzkoušet snášenlivost citrusů a mléčných výrobků.

Tip: Pomáhat naopak mohou vitaminy, a to především skupiny B. Vitamin C posiluje pevnost cévních stěn a vazivovou tkáň mezi kožními buňkami. Kromě toho snižuje vylučování histaminu, látky, která rozšiřuje cévy jako odpověď na alergizující podněty.

Hojení kůže pak urychluje zinek.

Různě těžké postižení

V počátcích se růžovka podobá zrudnutí, vyvolanému emocemi, a barva kůže se zase rychle vrátí k normálnímu stavu. Po čase to ale přestává platit, doba zrudnutí se prodlužuje, až je znát trvale. Současně se začnou na kůži rýsovat některé výraznější cévky.

Pro postižené je to velmi nepříjemné, protože rosacea postihuje takřka výhradně obličej, méně často i kůži dekoltu nebo partie za ušima. S dalším postupem nemoci se přidají hnisavé pupínky a květákovité zduření nosu, takže je pak rudý a zdeformovaný.

Zduřeniny nejprve vytváří stagnující tekutina, později v nich začnou růst i vazivová vlákna a zduřenina ztvrdne. V tomto stadiu už je návrat k původní hladkosti kůže obtížný.

Proto se velmi doporučuje neotálet s návštěvou dermatologa, aby se dalo tomuto deformujícímu vzezření léčbou předejít.

Velmi nepříjemné je také postižení očí, které pak nápadně otečou, zrudnou a slzí.

Léčba uleví

Při neznalosti vlastního původu nemoci je samozřejmě obtížnější najít vhodný lék, takže se zkouší léčba místní a v těžkých případech i celková, což je podávání antibiotik.

Ta mohou být velmi efektivní, ačkoli není zatím objasněn princip, jak vlastně proti růžovce zasahují.

Trpělivost při péči

Pro místní léčbu se používají přípravky, které mají snížit zánětlivou reakci a kůži uklidnit. Na výběr je několik typů léků včetně přípravků na bázi vitaminu A. Úspěšnost léčby je individuální, takže je třeba zkoušet.

Rozhodně se doporučuje současně vynechat kosmetické přípravky nebo je nahradit šetrnějšími. Pro kosmetické ošetření pleti bývají vhodné rostlinné oleje, které mají navíc hojivý a uklidňující účinek.

Dobrých výsledků se dá dosáhnout s olejem argonovým nebo mandlovým, který hojí i jizvičky. Totéž dokáže olej brutnákový nebo pupalkový.

Tip: Na ochranu proti slunci se při růžovce doporučují přípravky s fyzikálně fungujícími filtry UV záření. Nepůsobí tak dráždivě jako filtry chemické v běžných krémech.

Pokud se prokáže napadení kůže roztočem trudníkem, pak je možné růžovku ovlivnit antiparazitárními přípravky.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.