Neustále někoho zachraňujete? Neumíte říci ne? Bojíte se odmítnout? Cítíte se nedoceněni a využíváni? Jste pořád ve shonu, spěchu a stresu? Možná nastal čas nastavit si konečně hranice.
Musím… Jen těch pět písmenek vyslovíte a už se vám stahuje hrdlo. Ve svých představách si promítnete tu horu povinností, která na vás čeká. Přepadne vás chaos a zmatek. Někde v nitru vypukne panika. Chce se vám plakat… Je toto váš styl života?
Pak nejspíš ten, kdo od vás potřebuje největší pomoc, jste vy sami. Nečekejte, až se zhroutíte do bezradného uzlíčku, změňte tuto situaci hned teď. Jak?
Zastavte
V určité fázi přepracování nestačí jen zpomalit. Je nutné zastavit, jinak vás podvědomě zastaví vaše tělo v podobě nemoci nebo úrazu. A to přece nechcete.
Takže když máte úplně nejvíc práce a nevíte, kde začít, když vás popadá panika z toho, že nic nestíháte, sedněte si. Pohodlné křeslo, oblíbený nápoj a … nic víc. Žádná hudba, žádní přátelé, jen vy sami se sebou v blahodárném tichu.
Zavřete oči a představujte si, že jste se odstěhovali někam hodně daleko, třeba do exotické země. Vítá vás slunce, teplá pláž, mořské vlny, zpěv racků,… Zakažte si negativní myšlenky. Když přijdou (a ony přijdou), poděkujte jim a pošlete je dál do světa.
Zkuste v této pozici vydržet co nejdéle. Klidně přitom usněte. Naučte se „zastavovat“ alespoň jednou denně.
Změňte svůj postoj
Slova „musím“ nebo „měl bych“ si zakažte. Nahraďte je slovem „chci“. Musíte jenom zemřít. Všechno ostatní konáte dobrovolně. Vy sami rozhodujete, zda něco vykonáte nebo nikoli. Svobodně a vždycky. Než se pustíte do práce, v klidu si ujasněte, proč ji konáte.
Jaký prospěch z ní budete mít? Co se stane, když tuto práci jednoduše odložíte nebo nevykonáte? Tímto způsobem se vám podaří některé činnosti ze svého dne zcela vypustit.
Pište si seznam
Začněte si práci plánovat. Každé ráno si sepište všechno, co chcete ten den stihnout. Vždy si poznamenejte, jaký čas konkrétní činnost přibližně vyžaduje. Tak „černé na bílém“ uvidíte, jestli jsou vaše plány reálné.
Nezapomeňte si vyhradit místo i na své koníčky. Když činnost vykonáte, odškrtněte si ji. Zpočátku možná některé práce ze seznamu nestihnete. No a co? Aniž byste se odsuzovali, přeneste je jednoduše do dalšího dne. Pozor!
Koníčky se nepřesouvají, to je povinná položka dne! Každého.
Nedělejte všechno sami
To platí zejména pro ženy. Na úklid si občas pozvěte hospodyni. Doma například zapojte do práce i děti a manžela. Bez nátlaku a příkazů. Zkuste to formou hry a s úsměvem. Nechte je třeba, aby sami připravili večeři.
Nebude to nejspíš tak dokonalé jako od vás, ale určitě se budou snažit. Ostatně – bez chyb není pokroku. Než bude večeře hotová, relaxujte. Pak se od nich nechte obsloužit a vychutnejte si, že o vás pečují. Upřímně a s láskou jim poděkujte.
Zjistěte, kde je problém
Tzv. metoda pravé a levé ruky je propojením vědomí s podvědomím. Zodpoví vám otázky, které vás trápí. Sedněte si na místo, kde nebudete rušeni. Připravte si blok, pero a obyčejnou tužku. Promyslete si otázky (například: Proč neumím říct ne?
Jak se to mám naučit? Proč to a to nedokážu? Proč se mi to a to děje?) Napište perem pravou rukou (jste-li pravák) na papír první otázku. Pak levou rukou (jste-li pravák) obyčejnou tužkou pište odpovědi. Nekorigujte věty.
Sázejte slova na papír, jak vám přijdou. Postupně si odpovězte na všechny připravené otázky. Vaše odpovědi vás možná překvapí, a třeba i napoví, kde vězí váš problém a jak ho řešit.
Kdy říci dost?
Dost je dobré říkat ve chvíli
kdy se necítíte komfortně, nebo kdy se naopak cítíte pod tlakem
když se váš vnitřní pocit neslučuje s tím, co chce mozek nebo okolí
kdy dochází k násilí na vaší psychice či přímo na těle
v situacích, kdy vám prostě někdo mentálně či fyzicky ubližuje
Vyjádřením svého odporu a stanovením jasných mantinelů dáváte sami sobě najevo úctu. Posílíte tím svou sebelásku a ukážete světu, že jste tvůrcem svého života a ne obětí, která nezná své hranice.
Autor: Dana Pešková, Foto: Shutterstock