Můžeme přestat jíst maso? Ano, je to možné. Pokud se k tomu však z jakéhokoli důvodu rozhodneme, musíme v potravě nahradit zdroj kvalitních bílkovin, které maso obsahuje.
Kromě kvalitních bílkovin jsou v mase důležité vitaminy skupiny B (thiamin, riboflavin a D12) a nepostradatelné minerální látky. V rybách se ve své nejsnáze použitelné formě nacházejí omega-3 mastné kyseliny.
Na druhou stranu tuk z masa obsahuje cholesterol a nasycené mastné kyseliny – látky, které mohou vést ke kardiovaskulárním onemocněním, k vysokému krevnímu tlaku, cukrovce a k obezitě.
Omezit by ho měli všichni
Lidské ústrojí není uzpůsobeno k častému trávení masa, jeho hojná konzumace proto zatěžuje organismus. Úplné vyškrtnutí masa z jídelníčku se však nutričním terapeutům moc nepozdává. Doporučují však, abychom všichni spotřebu masa omezili.
Je podle nich žádoucí občas maso nahradit jeho alternativou, tedy kombinovat jídla z masa s pokrmy připravenými z masových náhražek.
Podpoří hubnutí
Stejně jako maso jsou také zdrojem potřebných bílkovin, ale mají méně tuku. Dodávají tělu kvalitní vlákninu. A na rozdíl od masa obsahují převážně nenasycené mastné kyseliny a cholesterol v nich není vůbec. Jsou proto vhodné k odlehčení jídelníčku.
Uvařeno v mžiku
Na trhu – spíše v prodejnách zdravé výživy, ale některé druhy již i v běžné prodejní síti – je celá řada alternativních výrobků, které se jak z hlediska nutričního, tak i z hlediska kulinářského masu vyrovnají.
Mají ještě jednu nespornou výhodu – pokrm z nich je hotový za chviličku.
Suroviny, polotovary i hotovky
Mnohdy se náhražky upravují stejně jako maso – dušením, pečením, smažením či grilováním. Jiné se mohou jíst i v syrovém stavu. Někteří výrobci nabízejí i polotovary, hotová jídla, saláty, pomazánky, a dokonce i pečivo plněné alternativní masovou směsí.
Paradoxem je, že se mnohé alternativy masa mohou připravovat i na sladký způsob.
Jako základ pro náhražky masa mohou být použity:
Luštěniny
• Asi nejznámější a na trhu nejdéle k dostání jsou sójové plátky, nudličky nebo granulát. Před samotnou úpravou se musejí nejprve povařit v osolené vodě, do níž lze pro zvýraznění chuti přidat masový bujón.
• Na bázi sójové bílkoviny je i tofu. Jedná se o vysrážené sójové mléko.
• Ze sójových alternativ si můžete vybrat také tempeh, který vzniká ze sóji fermentací.
Podobně jako hermelín je tak tempeh prorostlý ušlechtilou plísní. Před zpracováním je tempeh natural nutné upravit, nejlépe marinováním.
• Pikantní chuťovkou, jejíž základ tvoří sója, jsou ďobáčky. Jsou vhodné ke studené i teplé spotřebě. Mají ale vyšší obsah tuku.
Obiloviny
• Klaso je pšeničná bílkovina s nízkým obsahem tuku, ale bohatá na vlákninu. Seženete ji jako polotovar, ale také jako řízky, klobásy nebo paštiky.
• Pod názvem Robi se skrývá speciálním technologickým postupem upravená směs rostlinných bílkovin, které jsou získány především z rýže, pšeničných klíčků a červené řepy.
Bílky
• Šmakoun je vyrobený z čistých vaječných bílků. Má vysoký obsah kvalitní živočišné bílkoviny, je bez tuků, bez cholesterolu a bez lepku, s minimem sacharidů a s nízkou energií.
Vyrábí se i ve sladkých variantách, které umožňují obohatit komplexní živočišnou bílkovinou také sladká jídla a dezerty. Jedná se o ryze český patentovaný výrobek.
Příklad večeří v kombinovaném týdenním jídelníčku
Večeře v týdenním jídelníčku by mohly vypadat třeba takto
• Pondělí: Guláš ze sójových kostek, rýže
• Úterý: Pstruh na másle, brambor, okurkový salát
• Středa: Tofu s restovanou zeleninou a žampiony, celozrnný chléb
• Čtvrtek: Krůtí plátky na kurkumě, semolinové těstoviny
• Pátek: Tempeh se zelenými fazolkami, kuskus
• Sobota: Palačinky s pikantní náplní
jako odpolední dezert puding s ovocem a šmakounem
• Neděle: Králík na paprice, noky, dušený špenát
Čím lze nahradit prospěšné látky nacházející se v mase?
• Bílkoviny: Jejich výborným zdrojem jsou luštěniny – čočka, hrách, fazole, cizrna,… (např. ve 100 g čočky jich je 27 g).
• Omega 3 mastné kyseliny: Obsahují je vlašské ořechy, dýňová semínka, konopná, lněná a chia semínka a některé druhy listové zeleniny.
• Vitamin B12: S největší pravděpodobností se standardně nachází pouze v potravinách živočišného původu, je tedy v mléce a mléčných výrobcích a ve vejcích.
Text: Dana Pešková, Foto: Shutterstock a archiv firem