Domů     Ozdravná kúra pro játra
Ozdravná kúra pro játra
29.9.2020

Neuvěřitelně výkonná chemická čistírna, která je v provozu nonstop. Laboratoř, bez níž nebude v těle nic fungovat. To jsou játra. Na nich závisí, v jakém stavu bude srdce, trávicí orgány, ledviny, mozek, kůži i psychika.

Játra se nacházejí v nadbřišku pod plícemi a bránicí a každé dvě minuty jimi projde veškerá krev z těla. Čistí vnitřní prostředí a umožňují ostatním buňkám korektní práci a existenci.

Důležitý orgán

Zajišťují mnoho životně důležitých funkcí: produkují množství enzymů důležitých při přeměně potravy. Skladují cukry, uvolňují je do krve a mění na užitečné chemické látky. Vytvářejí bílkoviny. Pomáhají k účinnému trávení tuků.

Jako zásobní orgán skladují železo a vitaminy. Zbavují krev jedů, které likvidují ve žluči. Mají na starosti imunitu. Zkrátka žádná činnost organismu ani jednotlivých orgánů nemůže probíhat bez spoluúčasti jater.

Správná strava – játra zdravá

Všechno, co sníme a vypijeme, projde naším žaludkem do střev. Zde se poživatiny upraví a získanou výživu odešlou do jater. Jejich úkolem je živiny dále zpracovat. Složení našeho jídelníčku tak přímo ovlivňuje stav jater.

Co jim škodí

Poškozuje je nadměrná konzumace jídla, zejména tučných mas, sladkostí a uzenin. Dále nedostatek vitaminů a minerálů. Přemíra cukru způsobuje ztučnění jater. Důsledkem přílišného pití alkoholu je smrtelná cirhóza.

Na játra mají negativní vliv i hormonální přípravky jako antikoncepce nebo léky s kortikoidy. Škodlivé účinky kouření nejen na játra není třeba vysvětlovat. Ani negativní nálada, hněv a agrese játrům neprospívají.

Než nemoc propukne

Jaterní potíže se zpravidla projevují tupou až silnější ostrou bolestí v oblasti pravého podžebří.

Nedostatečné fungování jater má mnoho nepříjemných projevů (únava, migréna, pálení žáhy, zhoršení zraku, dlouhodobá rýma, pigmentové skvrny na kůži, lupénka, alergie, astma, poruchy menstruace, tenisový loket). Pokud játra nefungují, jak by měla, snižuje se i odolnost vůči stresu.

Je to snadné, ale…

Špatnou zprávou je, že když je naše tělo zaneseno balastními látkami, jsou zanesena také játra. Dobrou zprávou je, že játra jsou velmi adaptabilní a lze je snadno a rychle regenerovat. Jak? Stravou. Naučte se jíst v klidu.

Na jídlo se soustřeďte a každé sousto důkladně rozkousejte. Nepřejídejte se, ale nedržte hladovku. Věnujte pozornost přípravě pokrmů. Smažení nahraďte dušením, lépe pak vařením pokrmů v páře.

Pravidelnost v jídle

Nutná je úprava jídelníčku. Zapomeňte však na všechny diety. Jíst byste měli pravidelně, asi pětkrát denně s přestávkami mezi jídlem 2 – 3 hodiny. Důležité je změnit i uspořádání jídelníčku.

To znamená, že nestačí pouze jíst zdravé věci, ale umět si je rozložit tak, aby byly tělu prospěšné. Strava má obsahovat všechny potřebné živiny – sacharidy (55 – 65 %), bílkoviny (25 – 35 %) a tuky (15 %). Zastoupeny mají být vláknina (max. 30 g/den), sůl (do 5 g/den), vitaminy a minerální látky.

Kdy a kolik?

Optimální jsou ke snídani sacharidy, třeba zdravé müsli nebo vločky, k dopolední svačině ovoce (na den ho potřebujeme asi 200 gramů) nebo jogurt.

Následuje porce sacharidů včetně vlákniny, bílkovin a zdravých tuků k obědu, odpolední svačina a rozhodně nevynechat večeři. Ta by měla rovněž obsahovat kvalitní bílkoviny, sacharidy (plátek celozrnného chleba) a zdravé tuky.

Každý den snězte asi 400 gramů zeleniny, ovšem ne najednou, ale rozloženě do jednotlivých porcí. A nezapomenout na nápoje, nejlepší je pramenitá čistá voda a čaj.

Čistit a zase čistit

Když se rozhodnete játra regenerovat, začněte žlučovody. Pokud budete mít žlučovody ucpané, nemůže odpad odcházet z těla.

Zkuste bylinky.

Na čaj použijte ostropestřec (semena) a hořec (kořen).

Nedoporučuje se dlouhodobé užívání. Semena ostropestřce můžete i žvýkat.

Výborně funguje čekanka, kterou najdeme v meltě, již koupíme v běžné prodejní síti. Účinné jsou i pelyněk, artyčok a zeměžluč.

Výborný je tvaroh, ale také kyška a kefír.

Játra posilují kroupy. Večer je namočte a druhý den hodinu vařte. Jezte je teplé, alespoň 100 gramů v porci.

Někdo doporučuje přidávat do pokrmů kurkumu.

Tipy tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína rozděluje lidské tělo do pěti funkčních okruhů, které jsou navzájem propojeny. V každém okruhu jsou dva orgány, jeden hlavní, druhý vedlejší. K játrům jako orgánu hlavnímu přidružuje žlučník.

Když máme zánětlivé ložisko nebo jiný zdravotní problém na játrech, může se to dle TČM promítnout úplně jinde.

Na emocionální úrovni je to třeba pocit ohrožení a strach, který se mění v hněv a agresi. Lidé se stávají žárliví, nesnášenliví, plni nenávisti. Dalším projevem špatně fungujících jater je dle TČM nenaplněná touha být přijímán a respektován.

Ta v nás často vybudí pocit, že je okolí vůči nám nespravedlivé. Stáváme se nevrlými, protivnými a nesnášenlivými osobami, plnými „jedovaté žluči“. Stejně jako když se nám nedaří prosazovat vlastní potřeby.

Na fyzické úrovni ovlivňují játra svaly, šlachy, oči nebo nehty, ale také plíce, kůži a zažívací trakt.

Nepřijetí, odmítání, zloba, strach a agrese (typické „jaterní“ emoce) v nás tak mohou vybudit astma, průduškový kašel, bolesti žaludku, ekzémy, alergie a jiné potíže.

Jak tyto projevy zmírnit?

Terapeuti TČM mají několik jednoduchých řešení:

Nehádat se, nevyhledávat konflikty, a pokud je už musíme řešit, vstupovat do nich s konstruktivní kritikou a nabídnutým řešením.

Na útočníkovy výpady reagovat s nadsázkou a humorem, odzbrojit ho vtipem, legrací nebo zlehčením situace.

Přijímat životní výzvy a budovat zdravé vztahy s ostatními. I když si myslíme, že tohle nedokážeme, tvrdí, že se vše dá naučit.

Pomůže také rozproudit energii. Zkuste rychlejší chůzi, zaběhejte si a teď na jaře vytáhněte kolo a naplánujte si i delší projížďky.

A dopřejte si masáž. Zklidní emoce a stres, který funkci jater výrazně oslabuje.

Játra dle TČM poškozují:

stres

agrese, zlost, nenávist, hněv, závist,…

přejídání

přemíra živočišných tuků a bílkovin

uzeniny, škvarky, mnoho koření

alkohol, kouření, chemikálie v lécích

setkání se závistivcem, žárlivcem

Játra dle TČM posilují:

všechny druhy zelené zeleniny

hořké byliny – pampeliška, pelyněk, zeměžluč, ostropestřec mariánský, řepík, třezalka, jeřabina, artyčok

zázvor

citron, jablko

naklíčená semínka, med

setkání s přátelským člověkem

Nedoceněná černá ředkev

Naši předkové ji používali proti nachlazení i proti parazitům. Je skvělá k jarním očistným kůrám. A přesto se v dnešní kuchyni téměř nepoužívá, i když se velmi dobře skladuje a k dispozici je prakticky po celý rok.

Tato příbuzná ředkviček jaterní tkáň díky obsahu hořčičných silic výborně posiluje a regeneruje. V syrovém stavu má mnohem víc vitaminu C než citrony.

Obsahuje i vitaminy skupiny B a beta karoten a také vitamin E. Z minerálních látek jsou význačné železo, draslík, vápník, fosfor, měď, hořčík a síra.

Může se jíst, stejně jako ředkvičky, čerstvá. Stačí ji nastrouhat na nudličky a posypat jí namazaný krajíc chleba. Prospívá v podobě šťávy. Skvěle se hodí na přípravu pomazánek a jarních zeleninových salátů. Při tepelné úpravě se přidává do polévek, chutná dušená na másle.

Jarní salát z černé ředkve

Suroviny:

* 1 černá ředkev střední velikosti * 1 větší mrkev * půl pomeranče nebo mandarinka (může být i kompotovaná) * lžička chia semínek * lžíce slunečnicových semínek * pár kapek citronové šťávy * špetka soli a pepře * (podle vybraných fotografií) 1 vejce * snítka kadeřavé petrželky

Postup: Oloupanou černou ředkev nastrouháme najemno, osolíme a promícháme. Necháme v chladu odležet, čím déle, tím bude jemnější.

Poté k ní přidáme oloupanou, nastrouhanou mrkev a nastrouhané jablko a vše zakápneme citronem, aby jablko neztmavlo. Vložíme na kousky nakrájený oloupaný pomeranč a lžičku chia semínek. Dochutíme pepřem a zlehka promícháme.

Nakonec posypeme slunečnicovými semínky a dáme na chviličku vychladit do lednice. Na talíři ozdobíme čtvrtkami vařeného vejce a snítkou zelené petrželky. Podáváme s plátky celozrnného chleba.

Text: Dana Pešková, foto: Shutterstock a autorka textu

reklama
Související články
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Krkonoše slaví návrat losa evropského
21stoleti.cz
Krkonoše slaví návrat losa evropského
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
nasehvezdy.cz
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
Je to jen pár týdnů,  co se herečka ze seriálu Zlatá labuť Simona Lewandowská (24) objevila poprvé ruku v ruce na veřejnosti s partnerem Goranem Maiellem (24), kterého známe ze seriálu ZOO. Mnozí to
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
epochaplus.cz
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
„Byl to tyran. Sotva si vzpomínám, že bychom někdy seděli společně u stolu,“ říká o svém otci herečka Nastasja Kinská s dodatkem, že kdyby byl naživu, nejraději by ho viděla za mřížemi. Její starší sestra je ale ještě odvážnější: Přizná, že byla obětí jeho chtíče.   Slavní herci, režiséři, baviči září před nebo za kamerou.
Pikantní hovězí s těstovinami
tisicereceptu.cz
Pikantní hovězí s těstovinami
Připomíná český guláš, ale nenechte se zmást. Guláš připomíná jen zdánlivě. Ingredience 300 g vysokého či nízkého roštence 1 větší cibule 150 ml rajčatového protlaku 2 čerstvé chilli papričky
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
epochanacestach.cz
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
historyplus.cz
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
„Vezměte koště a alespoň zameťte, holoto líná,“ napomíná hospodyně zlobivé děti. V celé chalupě se smýčí ostošest. Mlýn na potoce na kraji vsi mele mouku dlouho do noci. Mlynář se svojí chasou sotva zamhouří oči, aby se na všechny dostalo.   Plno práce mají i v nedalekém pivovaru. V neděli se připravuje posvícení. Svatý František,
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
epochalnisvet.cz
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie? Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích,
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
iluxus.cz
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
Stejně jako svět haute couture a jeho módní domy i DS Automobiles každoročně představuje své nové kolekce. Jedinečné nabídky jsou výrazem uznávaného know-how, které ztělesňuje hodnoty společnosti DS A
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
enigmaplus.cz
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
V dějinách českých zemí je jen málo míst, která by v naší historii měla podobný význam jako Zelená Hora u Nepomuku, která své jméno dostala na základě svatovojtěšské legendy. Podle této pověsti se tot
Zamilovanost s vůní exotiky
skutecnepribehy.cz
Zamilovanost s vůní exotiky
Když jsem byla malá, měli moji rodiče kamarádku, která se vdala za vlivného cizince. To se mi tehdy líbilo. Než jsem dospěla, padla železná opona a můj sen o vlivném cizinci se mohl v klidu rozplynout, už to nebylo třeba. Kdoví ale, jestli by mne to pořád drželo. Nicméně na cizince jsem narazila. Ne na plážového Casanovu v Egyptě.
Emoce, co přinášejí nemoce!
nejsemsama.cz
Emoce, co přinášejí nemoce!
Víte, že za vaše fyzické zdraví je odpovědný hlavně váš stav mysli? Prostřednicvím nemoci totiž volá s větší či menší naléhavostí vaše duše o pomoc. Evropou otřásala epidemie moru, když kněz na cestě za nemocnými potkal Smrt. „Kolik si tentokrát u nás vezmeš lidí?“ ptá se jí a Smrt odpoví, že tisíc. Pak se potkali za rok znovu a