Domů     Ozdravná kúra pro játra
Ozdravná kúra pro játra
29.9.2020

Neuvěřitelně výkonná chemická čistírna, která je v provozu nonstop. Laboratoř, bez níž nebude v těle nic fungovat. To jsou játra. Na nich závisí, v jakém stavu bude srdce, trávicí orgány, ledviny, mozek, kůži i psychika.

Játra se nacházejí v nadbřišku pod plícemi a bránicí a každé dvě minuty jimi projde veškerá krev z těla. Čistí vnitřní prostředí a umožňují ostatním buňkám korektní práci a existenci.

Důležitý orgán

Zajišťují mnoho životně důležitých funkcí: produkují množství enzymů důležitých při přeměně potravy. Skladují cukry, uvolňují je do krve a mění na užitečné chemické látky. Vytvářejí bílkoviny. Pomáhají k účinnému trávení tuků.

Jako zásobní orgán skladují železo a vitaminy. Zbavují krev jedů, které likvidují ve žluči. Mají na starosti imunitu. Zkrátka žádná činnost organismu ani jednotlivých orgánů nemůže probíhat bez spoluúčasti jater.

Správná strava – játra zdravá

Všechno, co sníme a vypijeme, projde naším žaludkem do střev. Zde se poživatiny upraví a získanou výživu odešlou do jater. Jejich úkolem je živiny dále zpracovat. Složení našeho jídelníčku tak přímo ovlivňuje stav jater.

Co jim škodí

Poškozuje je nadměrná konzumace jídla, zejména tučných mas, sladkostí a uzenin. Dále nedostatek vitaminů a minerálů. Přemíra cukru způsobuje ztučnění jater. Důsledkem přílišného pití alkoholu je smrtelná cirhóza.

Na játra mají negativní vliv i hormonální přípravky jako antikoncepce nebo léky s kortikoidy. Škodlivé účinky kouření nejen na játra není třeba vysvětlovat. Ani negativní nálada, hněv a agrese játrům neprospívají.

Než nemoc propukne

Jaterní potíže se zpravidla projevují tupou až silnější ostrou bolestí v oblasti pravého podžebří.

Nedostatečné fungování jater má mnoho nepříjemných projevů (únava, migréna, pálení žáhy, zhoršení zraku, dlouhodobá rýma, pigmentové skvrny na kůži, lupénka, alergie, astma, poruchy menstruace, tenisový loket). Pokud játra nefungují, jak by měla, snižuje se i odolnost vůči stresu.

Je to snadné, ale…

Špatnou zprávou je, že když je naše tělo zaneseno balastními látkami, jsou zanesena také játra. Dobrou zprávou je, že játra jsou velmi adaptabilní a lze je snadno a rychle regenerovat. Jak? Stravou. Naučte se jíst v klidu.

Na jídlo se soustřeďte a každé sousto důkladně rozkousejte. Nepřejídejte se, ale nedržte hladovku. Věnujte pozornost přípravě pokrmů. Smažení nahraďte dušením, lépe pak vařením pokrmů v páře.

Pravidelnost v jídle

Nutná je úprava jídelníčku. Zapomeňte však na všechny diety. Jíst byste měli pravidelně, asi pětkrát denně s přestávkami mezi jídlem 2 – 3 hodiny. Důležité je změnit i uspořádání jídelníčku.

To znamená, že nestačí pouze jíst zdravé věci, ale umět si je rozložit tak, aby byly tělu prospěšné. Strava má obsahovat všechny potřebné živiny – sacharidy (55 – 65 %), bílkoviny (25 – 35 %) a tuky (15 %). Zastoupeny mají být vláknina (max. 30 g/den), sůl (do 5 g/den), vitaminy a minerální látky.

Kdy a kolik?

Optimální jsou ke snídani sacharidy, třeba zdravé müsli nebo vločky, k dopolední svačině ovoce (na den ho potřebujeme asi 200 gramů) nebo jogurt.

Následuje porce sacharidů včetně vlákniny, bílkovin a zdravých tuků k obědu, odpolední svačina a rozhodně nevynechat večeři. Ta by měla rovněž obsahovat kvalitní bílkoviny, sacharidy (plátek celozrnného chleba) a zdravé tuky.

Každý den snězte asi 400 gramů zeleniny, ovšem ne najednou, ale rozloženě do jednotlivých porcí. A nezapomenout na nápoje, nejlepší je pramenitá čistá voda a čaj.

Čistit a zase čistit

Když se rozhodnete játra regenerovat, začněte žlučovody. Pokud budete mít žlučovody ucpané, nemůže odpad odcházet z těla.

Zkuste bylinky.

Na čaj použijte ostropestřec (semena) a hořec (kořen).

Nedoporučuje se dlouhodobé užívání. Semena ostropestřce můžete i žvýkat.

Výborně funguje čekanka, kterou najdeme v meltě, již koupíme v běžné prodejní síti. Účinné jsou i pelyněk, artyčok a zeměžluč.

Výborný je tvaroh, ale také kyška a kefír.

Játra posilují kroupy. Večer je namočte a druhý den hodinu vařte. Jezte je teplé, alespoň 100 gramů v porci.

Někdo doporučuje přidávat do pokrmů kurkumu.

Tipy tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína rozděluje lidské tělo do pěti funkčních okruhů, které jsou navzájem propojeny. V každém okruhu jsou dva orgány, jeden hlavní, druhý vedlejší. K játrům jako orgánu hlavnímu přidružuje žlučník.

Když máme zánětlivé ložisko nebo jiný zdravotní problém na játrech, může se to dle TČM promítnout úplně jinde.

Na emocionální úrovni je to třeba pocit ohrožení a strach, který se mění v hněv a agresi. Lidé se stávají žárliví, nesnášenliví, plni nenávisti. Dalším projevem špatně fungujících jater je dle TČM nenaplněná touha být přijímán a respektován.

Ta v nás často vybudí pocit, že je okolí vůči nám nespravedlivé. Stáváme se nevrlými, protivnými a nesnášenlivými osobami, plnými „jedovaté žluči“. Stejně jako když se nám nedaří prosazovat vlastní potřeby.

Na fyzické úrovni ovlivňují játra svaly, šlachy, oči nebo nehty, ale také plíce, kůži a zažívací trakt.

Nepřijetí, odmítání, zloba, strach a agrese (typické „jaterní“ emoce) v nás tak mohou vybudit astma, průduškový kašel, bolesti žaludku, ekzémy, alergie a jiné potíže.

Jak tyto projevy zmírnit?

Terapeuti TČM mají několik jednoduchých řešení:

Nehádat se, nevyhledávat konflikty, a pokud je už musíme řešit, vstupovat do nich s konstruktivní kritikou a nabídnutým řešením.

Na útočníkovy výpady reagovat s nadsázkou a humorem, odzbrojit ho vtipem, legrací nebo zlehčením situace.

Přijímat životní výzvy a budovat zdravé vztahy s ostatními. I když si myslíme, že tohle nedokážeme, tvrdí, že se vše dá naučit.

Pomůže také rozproudit energii. Zkuste rychlejší chůzi, zaběhejte si a teď na jaře vytáhněte kolo a naplánujte si i delší projížďky.

A dopřejte si masáž. Zklidní emoce a stres, který funkci jater výrazně oslabuje.

Játra dle TČM poškozují:

stres

agrese, zlost, nenávist, hněv, závist,…

přejídání

přemíra živočišných tuků a bílkovin

uzeniny, škvarky, mnoho koření

alkohol, kouření, chemikálie v lécích

setkání se závistivcem, žárlivcem

Játra dle TČM posilují:

všechny druhy zelené zeleniny

hořké byliny – pampeliška, pelyněk, zeměžluč, ostropestřec mariánský, řepík, třezalka, jeřabina, artyčok

zázvor

citron, jablko

naklíčená semínka, med

setkání s přátelským člověkem

Nedoceněná černá ředkev

Naši předkové ji používali proti nachlazení i proti parazitům. Je skvělá k jarním očistným kůrám. A přesto se v dnešní kuchyni téměř nepoužívá, i když se velmi dobře skladuje a k dispozici je prakticky po celý rok.

Tato příbuzná ředkviček jaterní tkáň díky obsahu hořčičných silic výborně posiluje a regeneruje. V syrovém stavu má mnohem víc vitaminu C než citrony.

Obsahuje i vitaminy skupiny B a beta karoten a také vitamin E. Z minerálních látek jsou význačné železo, draslík, vápník, fosfor, měď, hořčík a síra.

Může se jíst, stejně jako ředkvičky, čerstvá. Stačí ji nastrouhat na nudličky a posypat jí namazaný krajíc chleba. Prospívá v podobě šťávy. Skvěle se hodí na přípravu pomazánek a jarních zeleninových salátů. Při tepelné úpravě se přidává do polévek, chutná dušená na másle.

Jarní salát z černé ředkve

Suroviny:

* 1 černá ředkev střední velikosti * 1 větší mrkev * půl pomeranče nebo mandarinka (může být i kompotovaná) * lžička chia semínek * lžíce slunečnicových semínek * pár kapek citronové šťávy * špetka soli a pepře * (podle vybraných fotografií) 1 vejce * snítka kadeřavé petrželky

Postup: Oloupanou černou ředkev nastrouháme najemno, osolíme a promícháme. Necháme v chladu odležet, čím déle, tím bude jemnější.

Poté k ní přidáme oloupanou, nastrouhanou mrkev a nastrouhané jablko a vše zakápneme citronem, aby jablko neztmavlo. Vložíme na kousky nakrájený oloupaný pomeranč a lžičku chia semínek. Dochutíme pepřem a zlehka promícháme.

Nakonec posypeme slunečnicovými semínky a dáme na chviličku vychladit do lednice. Na talíři ozdobíme čtvrtkami vařeného vejce a snítkou zelené petrželky. Podáváme s plátky celozrnného chleba.

Text: Dana Pešková, foto: Shutterstock a autorka textu

Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého