Přemýšlíte, jak oživit váš byt? Zkuste to třeba s bambusovým nábytkem. Stačí i jeden výrazný kus a rázem si budete připadat jako na dovolené někde v exotickém ráji.
Nábytek z ratanu je na našem trhu už stálicí, o něco exotičtější bambus si ale své příznivce získává pomaleji. Že je to jedno a to samé? Nenechte se mýlit. Ve skutečnosti jde o dvě zcela odlišné rostliny.
Bambus není ratan
Zásadní rozdíl mezi ratanem a bambusem je v tom, že ratan pochází ze dřeva popínavé palmy, jeho „stonky“ jsou plné a dají se snadno ohýbat, zatímco bambus je obrovská zdřevnatělá tráva, jeho stébla jsou u většiny druhů dutá a rozdělená přepážkami, průměr mohou mít až neuvěřitelných 45 centimetrů.
Oba rostou především v jihovýchodní Asii.
Nečekaně odolný nábytek
Bambus je všestranně užitečný materiál, který díky obsahu křemíku ve stéblech vyniká tvrdostí a nebývalou odolností. Nábytek z bambusu je velmi stabilní, lehký a takřka nezničitelný. Jestliže vám sousedé vytopí byt, buďte si jistí, že ho vyhazovat nemusíte.
Vlhkost mu neškodí, budete muset vyměnit jen čalounění. Klasický dřevěný nábytek se tomu bambusovému kvalitou může jen velmi těžko rovnat.
Co kus to originál
Z bambusu můžete mít křesla, židle, stoly, police, postele i skříně. Štípaný bambus je zase vynikající dekorací v podobě stínítek lamp či paravánů. Nikdy to není tuctový nábytek, každý kus je originál.
Většinou se jedná o ruční práci, a když ne, tak je zboží přinejmenším odlišné vždy kvůli jinému vzhledu suroviny.
Bohužel cena bambusu je zatím poměrně vysoká (u nábytkových setů 80-100 tisíc korun) ale vzhledem k tomu, že se jedná o nejrychleji rostoucí dřevinu na světě, určitě se to v budoucnu zlepší.
Kam se hodí?
Pokud se rozhodně pořídit si domů bambusový nábytek, berte v úvahu velikost prostoru, který máte k dispozici. Zařídit ho v exotickém duchu můžete celý, ale není to nutné.
U cizokrajného nábytku se toleruje pořízení jednoho kusu, který s okolním stylově nebude ladit, zato však bude působit jako oživující prvek. Způsob výroby dává bambusovému nábytku rustikální vzhled, který je velmi atraktivní.
Odolný povrch dotváří bezbarvý lak, kterým je každý kus vždy ošetřený. Jednotlivé části nábytku se nejčastěji spojují bambusovými kolíčky nebo také ratanovými pásky.
Vhodný pro alergiky
Další výhodou bambusového nábytku je, že se na něm tolik neusazuje prach. Proto se doporučuje i pro alergiky nebo těm, kteří trpí astmatem. Navíc nevyžaduje ani žádnou speciální údržbu, takže nemusíte mít obavy. Stačí ho totiž jenom otřít vlhkým hadříkem.
Vlhkost neškodí
Jak už bylo řečeno, vlhkost bambusu nevadí. Při použití na terasách a zahradách ale nábytek raději chraňte před deštěm. Vhodný je rovněž do zimních zahrad či ke krytému bazénu nebo do koupelny.
Bambusový nábytek a doplňky můžete nakoupit např. u firem: www.nabytek-Eva.cz, www.bambusovy-ratanovy-nabytek.cz, www.bamboodesign.cz, www.cedr.cz, www.bambusovezbozi.cz, www.zidleustolu.cz, www.nakup-nabytek.cz,Varan Trade.
Text: Marie Skrčená, Foto: Shutterstock, archiv firem