Když se řekne fobie, většina z nás ví, o čem je řeč. Ti šťastnější o nich jen slyšeli, ostatní to znají z vlastní zkušenosti. Bojíme se pavouků, jsou nám nepříjemné davy lidí nebo nás poleje studený pot, když se zavřou dveře výtahu.
Fobie je úzkostná porucha, při které trpíme chorobným, bezdůvodným strachem z věcí, situací nebo lidí. A tenhle strach může být tak ochromující, že výrazně narušuje naše fungování v běžném životě i fyzické zdraví.
Fobií bylo popsáno na pět set, a některé jsou velmi bizarní. Existuje třeba strach z přecházení silnice, piva, tchyně, z panenek či pohledu do zrcadla.
Začíná to v dětství
Počátek fobií bývá v dětství a většina z nich v dospělosti obvykle sama odezní. Příčinou může být vrozená úzkostnost nebo traumatický zážitek.
Pro fobii jsou typické příznaky jako bušení srdce, zrychlený puls, červenání se, chvění se či třes, sucho v ústech, obtížné dýchání, pocit na omdlení, návaly horka nebo chladu, pocit ohrožení.
Tyto příznaky vždy doprovázejí určitou konkrétní situaci, které se pacient začne časem vyhýbat a už při pomyšlení na ni se u něj objeví pocity úzkosti a strachu.
Nejznámější fobie
K třem nejznámějším, o nichž často slýcháme ve zprávách a běžně jejich označení v řeči používáme, patří klaustrofobie – strach z uzavřených nebo stísněných prostor. Lidé, kteří trpí touto fobií, se většinou vyhýbají výtahům, autobusům, letadlům.
Xenofobie, to je strach z cizinců či odpor k nim, až strach ze všeho cizího. A do třetice sociální fobie neboli strach ze společenských situací a kontaktu s ostatními lidmi, především s novými.
Hlavním problémem postižených je, co si o nich budou ostatní lidé myslet, a obava, že budou odmítnuti nebo zraněni, a tak se stále více izolují od ostatních.
Další problematické i bizarní fobie
Akrofobie
Chorobný strach z výšek a hloubek. Pro lidi, kteří jí trpí, je problematické cestovat letadlem či lanovkou, vystoupit na rozhledny, pohybovat se v horách, ve výškách se dívat z oken či chodit na balkon.
Hranice problematické výšky je velmi individuální, někdo není schopen vylézt po nevysokém žebříku, jinému nedělá problém vylézt na deset metrů vysoký komín, ale dál už ne.
Pokud akrofobik dosáhne kritické výšky, setkává se s intenzivními pocity paniky a strachu.
Tokofobie
Strach z porodu je velkým problémem pro ženy. Projevuje se třeba tím, že žena začne mít panické příznaky, když se před ní témata těhotenství, porodu a mateřství jen zmíní.
Může ji ale stíhat také strach, že se porod zkomplikuje a ona, dítě nebo oba při něm zemřou. Pokud se žena nepřemůže nebo jí nepomůže konzultace s odborníkem, může dítě adoptovat nebo zůstat dobrovolně bezdětná.
Nomofobie
Strach ze ztráty signálu. Je to jedna z moderních fobií, kterou, jak to vypadá, by mohl mít každý druhý. Tímto problémem trpí lidé, kteří si stále kontrolují mobil a přímo se děsí situace, že by přišli o signál, a tím i o spojení se světem.
Mageirocofobie
Strach z vaření. Porucha může vést k nezdravému stravování v rychlém občerstvení. Dokonce se tito lidé necítí dobře ani ve společnosti, kde je hlavním tématem jídlo a recepty.
Pentherafobie
Strach z tchyně. Spousta mužů i žen bude mít nyní pochopení. Nemocní pentherafobií mají totiž strach ze své vlastní tchyně.
Pediofobie
Strach z panenek. Nepředstavujte si šílené panenky z hororů, tento strach zahrnuje všechny uměle vytvořené bytosti, spadají sem i roboti a nejrůznější postavičky a figuríny. Podle Sigmunda Freuda panika z panenek pramení z obav, že se mohou probudit k životu.
Eisoptrofobie
Strach ze zrcadel. Postižení mají šílené obavy pohlédnout do zrcadla. V podvědomí se jim totiž objevují představy o světě za zrcadlem. Věří, že se přes zrcadlo dá komunikovat s nadpřirozeným světem.
Agyrofobie
Strach z přecházení silnic. V hlavním městě bývá velký problém silnici přejít normálně, natož když se u vás objeví strach z přecházení silnice, ulice či jakékoliv cesty. A tak se vyhýbáte provozu, křižovatkám, prostě všemu, kde se mohou vyskytovat automobily.
Možnosti léčby
Nejčastějším způsobem léčby fobií je psychoterapie pod odborným vedením. Psychiatr vám také může předepsat léky – většinou se jedná o antidepresiva či léky na úzkost.
Text: Laura Skrčená, foto: Shutterstock