Domů     Z mrtvice se vyspat nedá
Z mrtvice se vyspat nedá
15.9.2020

Vyčkat, jestli to ráno nebude lepší, je v případě mrtvice osudová chyba. Nejen že se samovolně nikdy nevyléčí, ale hlavně následky budou mnohem horší.

Podle lékařů máme nejlepší vyhlídky pro další život, když se mrtvice začne léčit do čtyř a půl či maximálně šesti hodin po nástupu prvních příznaků. Následky samozřejmě ovlivňuje i rozsah a závažnost omezení prokrvení mozku.

Pozor: Už po pěti minutách přerušení dodávky kyslíku začínají v postižené partii odumírat mozkové buňky. Tím se spouští proces, který během krátké doby může vést k nenávratnému poškození mozku.

I menší potíže jsou varující

Může totiž dojít k záchvatu, který mrtvici jen připomíná. V tomto případě potíže opět ustoupí a vše se vrátí k normálnímu stavu. Nejčastěji se tak objeví a zase zmizí brnění v končetinách, potíže s řečí nebo s viděním Co se to v mozku stalo?

Pravděpodobně došlo k dočasnému omezení prokrvení určitého okrsku, kdy příčinou byla jen drobná krevní sraženina, která cévou prošla, ale neuzavřela ji. Proto se prokrvení mohlo spontánně obnovit. Lékaři ovšem upozorňují, že jde o vysoce varující příznak.

Pravděpodobnost mrtvice je v následujících dnech o 10 % vyšší. Proto se i v případě těchto potíží doporučuje okamžité vyšetření v nemocnici.

Záludná je mrtvice u žen

Ženy postihuje mrtvice méně než muže, ovšem častěji na ni umírají. Příčinou je hlavně opožděný začátek léčky, protože mrtvice – podobně jako srdeční infarkt – se u žen může projevovat netypicky. Tím se protahuje hledání diagnózy i nasazení správné léčby.

Nejen spadlý koutek

Projevy mrtvice mohou mít různou intenzitu a charakter podle toho, která část mozku nemůže správně fungovat. Nápadný bývá především náhlý výpadek schopnosti ovládat určité pohyby, což může vést i k závrati a poruše rovnováhy.

Při mrtvici často náhle ochabnou svaly některé končetiny. To znamená, že na noze se ve stoje nedá udržet nebo že ruka upustí předmět, který svírala.

Z končetin nebo obličeje se ztratí pocit citlivosti.

Nepříjemný je výpadek vidění. Obraz přijímaný okem se zdvojí nebo je naopak v některé části omezený a černý. Nastat může i okamžité oslepnutí.

Typické jsou potíže s řečí. Nemocný špatně artikuluje, opakuje celá slova nebo hlásky či dělá dlouhé pauzy. S tím se pojí i potíže s hledáním správného výrazu a omezení schopnosti vyjádřit myšlenku.

Náhlé prudké bolesti souvisejí s krvácením do mozku, což je ale méně častá příčina mozkové mrtvice.

Proč právě já?

Co vypadá jako nespravedlnost osudu, mívá velmi často důvod skrytý v životním stylu. Není žádným tajenstvím, že hlavním rizikovým faktorem pro mozkovou mrtvici je vysoká hladina LDL cholesterolu v krvi v kombinaci s kouřením.

Cholesterol usazující se na cévních stěnách se může kdykoli uvolnit a vytvořit s krevními buňkami sraženinu. Ta pak putuje cévami, a když už dál neprojde, cévu neprodyšně uzavře.

Kouření situaci ještě dramatizuje tím, že zužuje cévy, takže k ucpání stačí sraženina menšího rozsahu. Pravděpodobnost mrtvice souvisí i s genetickými předpoklady, takže se zvýšeným rizikem by měli počítat lidé s rodovým výskytem mozkové příhody.

Další nepříznivou okolností je vyšší věk, mrtvice v drtivé většině postihuje lidi starší 60 let.

Přitěžující okolnosti

Kvůli provázanosti rizikových faktorů postihuje mozková příhoda nejčastěji diabetiky a lidi s vyšším krevním tlakem. Rostoucí nebezpečí doprovází také některé srdečně oběhové choroby, především poruchy srdečního rytmu a srdečních chlopní.

Zvýšené riziko mozkové mrtvice se ale týká i některých typů migrén, zejména těch, kdy záchvatům předchází aura. V tomto případě jde bohužel o poruchu, kterou lze jen minimálně ovlivnit životním stylem, takže možnost prevence je tu omezená.

Kdy pomáhá prevence

Zvláště při rodové zátěži je rozumné začít s prevencí už mladším věku a snažit se udržovat si normální tělesnou váhu a dbát na promyšlený jídelníček. Ten by měl zohledňovat zejména zdroje tuků.

Právě tuky jsou tou částí jídelníčku, která dokáže výrazně ovlivňovat riziko onemocnění cév.

Potraviny, které prospívají:

Z hlediska výživy představuje účinnou prevenci přes zvýšeným rizikem mozkové mrtvice zejména pravidelná konzumace tučných mořských ryb, především lososa a sledě. Může to ale být i makrela nebo sardinky, nejlépe ve vlastní šťávě.

Podobný vliv jako tuky některých mořských ryb mají i vlašské ořechy a lněné semínko. Právě lněný olej je bezkonkurenčně nejlepším zdrojem tzv.

omega 3 mastných kyselin, které mají protizánětlivý účinek a tím chrání proti rozvoji aterosklerózy a tedy i rizikem mozkové mrtvice. Dobrou alternativou, byť s o něco slabším obsahem omega 3, je řepkový olej.

Naproti tomu oblíbený olivový olej nemá vliv na hladinu cholesterolu v krvi ani nechrání proti vzniku aterosklerózy.

Potraviny, které škodí:

Pozor na průmyslové vyráběné sladké pečivo, především s tukovou náplní, dále náhražky čokolády, instantní náhrady mléka a smetany, potraviny s tukovými polevami jako tyčinky i zmrzliny a cukrářské výrobky.

Právě v těch je totiž nejvyšší podíl nejškodlivější varianty tuků, tzv. transmastných kyselin. Ty jsou dávány do přímé souvislosti se zvýšeným rizikem mozkové mrtvice.

Problematické jsou ve větším množství i potraviny obsahující tuk kokosový, palmojádrový a palmový a samozřejmě sádlo a máslo.

V asi 85 % je příčinou mrtvice krevní sraženina, která ucpe cévu a znemožní tak prokrvení postižené části mozku. Mrtvici ovšem může vyvolat i krvácení do mozku, nejčastěji jako následek poranění.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
epochaplus.cz
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,