Domů     Vypěstujte si vlastní banány
Vypěstujte si vlastní banány

Chcete-li vědět, jak doopravdy chutnají banány, ne ty z obchodu, které mají většinou mdlou chuť i vůni, nemusíte cestovat do tropů, prostě si je vypěstujete doma. Není to tak těžké, jak by se mohlo zdát, a váš vlastní banánovník vám k tomu ještě udělá radost.

Rozhodnete-li se pro pěstování, musíte rostlině splnit některé podmínky, bez kterých to nejde, a počítat s tím, že banánovník tvoří výraznou dominantu. Některé se hodí opravdu jen do skleníků a větších prostor.

Existují však i menší druhy a kultivary vyšlechtěné speciálně pro pěstování v bytech, které v době plodnosti dosahují výšky 1–1,7 m. Ještě menší jsou některé čistě okrasné druhy, jejichž plody však nejsou vhodné pro konzumaci.

V bytových podmínkách se většinou pěstují banánovníky původem z Číny ze skupiny Cavendish, zvláště pak odrůda Dwarf Cavendish, dorůstající výšky pouze kolem 100–120 cm.

Světlo a stín

Počítejte s tím, že vaše rostlina bude potřebovat dostatek rozptýleného světla.

Přímé sluneční světlo nemá banánovník rád, proto chcete-li ho v létě dávat ven na terasu či balkon, spíše než na slunečné místo jej raději umístěte do stinného místa a zároveň na závětrnou stranu, u rostlin nechráněných před větrem totiž dochází k potrhání listů.

Pěstování

Tady jsou vlastně dvě možnosti. Buď si zakoupíme semena a pěstujeme opravdu od začátku, nebo množíme dělením.

Semena

Klíčí poměrně dlouhou dobu: 3 až 6 měsíců. Před výsevem je vhodné namočit semena na 48 hodin do vlažné vody, kterou je doporučováno během máčení několikrát vyměnit. Semena poté umístíme do propustného substrátu, do kterého je zahrneme do hloubky asi 2 cm. Můžeme je ale také nechat naklíčit např. ve vatě.

Dělení

Banánovníky mají pod zemí hlízový oddenek, který slouží jako zásobní orgán a ze kterého vyrůstají odnože. Ty můžeme, když mají asi 5 listů, odříznout od mateční rostliny a zasadit je samostatně.

Při oddělování sazenic od oddenku mateční rostliny musíme dát pozor, aby oddělky měly vlastní kořeny.

Rány na sazenicích i na starém oddenku ošetříme nejlépe práškem z dřevěného uhlí, které má dezinfekční účinky, a po zaschnutí rány (do druhého dne) odnože zasadíme do lehkého substrátu s přídavkem rašeliny a necháme při teplotě 24 °C ujmout. Zaléváme vydatně, než se objeví první lístky.

Voda je základ

Aby se banánovníku dařilo, potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost a teplotu od 20 °C do 25 °C. Nižší vlhkost vzduchu můžete nahrazovat pravidelným rosením listů. Rostlina vyžaduje častou a vydatnou zálivku. Jenže tady je trochu první háček.

Musíte dát pozor, abyste ji nepřelili, protože pak by jí uhynuly kořeny a zahynula by. A když ji zalijete málo? To poznáte celkem snadno, protože první známkou neostatečného přísunu vody jsou vybledlé listy. Zejména přes léto mají banánovníky docela žízeň.

Spolykají při zálivce až litr vody. Zejména v létě současně hnojíme plnými hnojivy s vyšším obsahem draslíku a dusíku.

Budou banány?

Rostlina je okrasná už svým listem, ale jistě byste ji rádi viděli plodit. Kdy to bude? Když dodržíte všechny podmínky a rostlina bude prospívat, můžete počítat vyrůstající listy. Přibližně mezi 50-60 listy, počítejte i odumřelé, je rostlina připravena kvést.

A jak to poznáte? Poslední listy se začnou zmenšovat. To je také chvíle, kdy byste neměli s rostlinou nijak manipulovat. Až vyroste květenství a rozvine se, odřízněte dolní špičku, která někdy bývá zdrojem hniloby celého květenství.

Prý může trs pěstovaný v bytě dosáhnout až 10 kilogramů menších plodů, které se sklízejí postupně, jak dozrávají.

Nejen ovoce

Možná nevíte, že plody některých druhů banánovníků se zpracovávají i jako zelenina a jiné druhy jsou pěstované jako čistě okrasné rostliny. Zeleninové druhy a odrůdy se nazývají plantainy.

Jejich plody jsou poměrně tuhé a mají vysoký obsah škrobu a vitaminů (hlavně vitamin A a C). Sklízejí se většinou před plnou zralostí a připravují se vařené či pečené, nebo se suší a poté melou na mouku.

Vyberte si

Banánovník velutia (Musa velutina)

Jde o zakrslý druh banánovníku, který dorůstá do výšky pouze 1,2 m. Listy jsou svěže zelené a jemně voskové. Květy banánovníku jsou růžové až oranžové. Banánovník má velmi dekorativní plody, které dorůstají do velikosti cca 7 cm a jsou růžové barvy.

Plody jsou jedlé a velmi sladké. Tento druh banánovníku je velmi tolerantní vůči chladu, můžete ho mít v chladnější chodbě, kde ale teplota neklesá pod 0 ° C. Pokud ho dobře zazimujeme, vydrží i zimní období venku. Vhodný je zejména pro pěstování v bytě.

1) Banánovník ornata (Musa ornata)

Zakrslý dekorativní druh banánovníku vytváří nádherné růžové květy s oranžovými tyčinkami a velké strakaté listy. Jde o méně známý a vzácný druh banánovníku, vhodného k pěstování do jakéhokoliv interiéru.

2) Banánovník sněhový (Musa sikkimensis)

Kultivar banánovníku, který docela dobře snáší i nižší teploty. Nejnižší teplota, kterou tento druh banánovníku přežil, je -23 °C. Doporučuje se pěstování v květináči.

3) Banánovník ohnivý (Musa coccinea)

Pochází z Vietnamu a Číny. Místními obyvateli je označován jako červený banánovník. Rostlinka může dorůstat do výšky cca 3m.

4) Banánovník basjoo (Musa glaukum)

Banánovník basjoo je vhodný pro pěstování v zahradách, neboť je mrazuvzdorný až do teploty – 17 ° C. Před prvními mrazy je třeba mu oříznout listy a kolem celé rostliny vytvořit zábal ze suchého listí nebo slámy.

Text: Eva Hořánková

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
1.4.2025
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už ne klasické Klasické žárovky mají sice vysokou kvalitu světla
7.3.2025
Kdoví proč si bydlení v podkroví vysloužilo onu nálepku romantiky. Ve skutečnosti to bývá spíš řešení z nouze a také zařizování naráží na řadu problémů. Společným jmenovatelem jsou šikmé stěny. Bez nadsázky se dá říct, že každý podkrovní byt je originálem, a to jak svými dispozicemi, tak i větší či menší šikovností, s níž jsou prostory využité. Skoro vždycky to jde vymyslet o něco lépe. Při důmys
6.3.2025
Březen, za kamna vlezem! Kvůli nárůstu cen energií zažívají krbová kamna, v nichž se dá topit dřevem, doslova boom. Pokud mají tepelný výměník, pak jimi můžete vytopit i větší prostory nebo je používat na ohřev vody. Vybírat lze z nepřeberného množství typů. Od jednoduchých litinových kousků až po složité kachlové sestavy na míru. Velmi oblíbené jsou i napodobeniny starých venkovských kamen. Krb
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale