Chcete-li vědět, jak doopravdy chutnají banány, ne ty z obchodu, které mají většinou mdlou chuť i vůni, nemusíte cestovat do tropů, prostě si je vypěstujete doma. Není to tak těžké, jak by se mohlo zdát, a váš vlastní banánovník vám k tomu ještě udělá radost.
Rozhodnete-li se pro pěstování, musíte rostlině splnit některé podmínky, bez kterých to nejde, a počítat s tím, že banánovník tvoří výraznou dominantu. Některé se hodí opravdu jen do skleníků a větších prostor.
Existují však i menší druhy a kultivary vyšlechtěné speciálně pro pěstování v bytech, které v době plodnosti dosahují výšky 1–1,7 m. Ještě menší jsou některé čistě okrasné druhy, jejichž plody však nejsou vhodné pro konzumaci.
V bytových podmínkách se většinou pěstují banánovníky původem z Číny ze skupiny Cavendish, zvláště pak odrůda Dwarf Cavendish, dorůstající výšky pouze kolem 100–120 cm.
Světlo a stín
Počítejte s tím, že vaše rostlina bude potřebovat dostatek rozptýleného světla.
Přímé sluneční světlo nemá banánovník rád, proto chcete-li ho v létě dávat ven na terasu či balkon, spíše než na slunečné místo jej raději umístěte do stinného místa a zároveň na závětrnou stranu, u rostlin nechráněných před větrem totiž dochází k potrhání listů.
Pěstování
Tady jsou vlastně dvě možnosti. Buď si zakoupíme semena a pěstujeme opravdu od začátku, nebo množíme dělením.
Semena
Klíčí poměrně dlouhou dobu: 3 až 6 měsíců. Před výsevem je vhodné namočit semena na 48 hodin do vlažné vody, kterou je doporučováno během máčení několikrát vyměnit. Semena poté umístíme do propustného substrátu, do kterého je zahrneme do hloubky asi 2 cm. Můžeme je ale také nechat naklíčit např. ve vatě.
Dělení
Banánovníky mají pod zemí hlízový oddenek, který slouží jako zásobní orgán a ze kterého vyrůstají odnože. Ty můžeme, když mají asi 5 listů, odříznout od mateční rostliny a zasadit je samostatně.
Při oddělování sazenic od oddenku mateční rostliny musíme dát pozor, aby oddělky měly vlastní kořeny.
Rány na sazenicích i na starém oddenku ošetříme nejlépe práškem z dřevěného uhlí, které má dezinfekční účinky, a po zaschnutí rány (do druhého dne) odnože zasadíme do lehkého substrátu s přídavkem rašeliny a necháme při teplotě 24 °C ujmout. Zaléváme vydatně, než se objeví první lístky.
Voda je základ
Aby se banánovníku dařilo, potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost a teplotu od 20 °C do 25 °C. Nižší vlhkost vzduchu můžete nahrazovat pravidelným rosením listů. Rostlina vyžaduje častou a vydatnou zálivku. Jenže tady je trochu první háček.
Musíte dát pozor, abyste ji nepřelili, protože pak by jí uhynuly kořeny a zahynula by. A když ji zalijete málo? To poznáte celkem snadno, protože první známkou neostatečného přísunu vody jsou vybledlé listy. Zejména přes léto mají banánovníky docela žízeň.
Spolykají při zálivce až litr vody. Zejména v létě současně hnojíme plnými hnojivy s vyšším obsahem draslíku a dusíku.
Budou banány?
Rostlina je okrasná už svým listem, ale jistě byste ji rádi viděli plodit. Kdy to bude? Když dodržíte všechny podmínky a rostlina bude prospívat, můžete počítat vyrůstající listy. Přibližně mezi 50-60 listy, počítejte i odumřelé, je rostlina připravena kvést.
A jak to poznáte? Poslední listy se začnou zmenšovat. To je také chvíle, kdy byste neměli s rostlinou nijak manipulovat. Až vyroste květenství a rozvine se, odřízněte dolní špičku, která někdy bývá zdrojem hniloby celého květenství.
Prý může trs pěstovaný v bytě dosáhnout až 10 kilogramů menších plodů, které se sklízejí postupně, jak dozrávají.
Nejen ovoce
Možná nevíte, že plody některých druhů banánovníků se zpracovávají i jako zelenina a jiné druhy jsou pěstované jako čistě okrasné rostliny. Zeleninové druhy a odrůdy se nazývají plantainy.
Jejich plody jsou poměrně tuhé a mají vysoký obsah škrobu a vitaminů (hlavně vitamin A a C). Sklízejí se většinou před plnou zralostí a připravují se vařené či pečené, nebo se suší a poté melou na mouku.
Vyberte si
Banánovník velutia (Musa velutina)
Jde o zakrslý druh banánovníku, který dorůstá do výšky pouze 1,2 m. Listy jsou svěže zelené a jemně voskové. Květy banánovníku jsou růžové až oranžové. Banánovník má velmi dekorativní plody, které dorůstají do velikosti cca 7 cm a jsou růžové barvy.
Plody jsou jedlé a velmi sladké. Tento druh banánovníku je velmi tolerantní vůči chladu, můžete ho mít v chladnější chodbě, kde ale teplota neklesá pod 0 ° C. Pokud ho dobře zazimujeme, vydrží i zimní období venku. Vhodný je zejména pro pěstování v bytě.
1) Banánovník ornata (Musa ornata)
Zakrslý dekorativní druh banánovníku vytváří nádherné růžové květy s oranžovými tyčinkami a velké strakaté listy. Jde o méně známý a vzácný druh banánovníku, vhodného k pěstování do jakéhokoliv interiéru.
2) Banánovník sněhový (Musa sikkimensis)
Kultivar banánovníku, který docela dobře snáší i nižší teploty. Nejnižší teplota, kterou tento druh banánovníku přežil, je -23 °C. Doporučuje se pěstování v květináči.
3) Banánovník ohnivý (Musa coccinea)
Pochází z Vietnamu a Číny. Místními obyvateli je označován jako červený banánovník. Rostlinka může dorůstat do výšky cca 3m.
4) Banánovník basjoo (Musa glaukum)
Banánovník basjoo je vhodný pro pěstování v zahradách, neboť je mrazuvzdorný až do teploty – 17 ° C. Před prvními mrazy je třeba mu oříznout listy a kolem celé rostliny vytvořit zábal ze suchého listí nebo slámy.
Text: Eva Hořánková
Foto: Shutterstock