Domů     Pásový opar: Proč právě já?!
Pásový opar: Proč právě já?!
12.8.2020

Ta smůla se jmenuje oslabená imunita. Původce totiž tiše spí v nervové tkáni každého, kdo někdy prodělal plané neštovice. Ale jen u někoho se probudí k životu jako bolestivý pásový opar.

Skutečně: Ačkoli se pásový opar objevuje nejčastěji kolem šedesátky, jeho počátek si v sobě neseme nejčastěji od dětského věku. Princip je jednoduchý. Jakmile proděláme plané neštovice, usadí se nám zbytkové viry v nervových zauzleních, v tzv.

gangliích, u páteře. Tomu nelze zabránit, je to normální průběh planých neštovic, vir se beze stopy zlikvidovat nedá. V nervové tkáni může zůstat po zbytek života, aniž by se jakkoli projevil. Tak je tomu většinou. U některých lidí ale vypukne druhá etapa původní nákazy – pásový opar.

2x proč…

… zrovna já?

Jak to tak vypadá, máte z nějakého důvodu potíže s imunitou. Normálně fungující obranyschopnost viru nedovolí, aby se z úkrytu dostal. Hlídá ho dostatečně na to, abychom byli před bolestivou vyrážkou v bezpečí.

S věkem ale účinnost imunity klesá, pak stačí i banální infekce a pásový opar prolomí ochablou blokádu.

Vedle seniorů jsou další ohroženou skupinou lidé, kteří prodělali chemoterapii. Dočasně může obranyschopnost výrazně podlomit také výrazná psychická zátěž, stres, hladovění a poruchy příjmu potravy.

Pak se může pásový opar objevit i u podstatně mladších lidí a vždy to značí velmi slabou tělesnou kondici s rizikem pro další onemocnění. Výjimkou jsou děti, i ty mohou onemocnět pásovým oparem, ale průběh bývá obvykle lehký a bez následků.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

… to nejsou zase neštovice?

To je záležitost komplikovaně fungujícího imunitního systému. Ten nás před celkovým výsevem neštovic chrání, nemoc si tedy musí najít jinou podobu. Bohužel horší a bolestivou.

Jak to začne

Nejdříve se objeví neurčitá schvácenost, malátnost a často zvýšená teplota, k tomu výrazná bolestivost kolem určitého okrsku páteře. Tu však často přičítáme „zablokovaným zádům“.

Na rozdíl od potíží se zády je ale pásový opar vždy lokalizovaný jen na jedné straně hrudníku, od páteře k hrudní kosti.

Bolesti, někdy se svěděním, přetrvávají i několik dnů, pak se na těchto místech začnou tvořit zarudnutí a puchýřky. Nejpozději v tuto chvíli je nutné běžet k lékaři, má-li léčba přinést úlevu.

Průběh nemoci je pomalý, asi po týdnu se puchýřky změní na tvrdé krusty, které se odhojí po dalších dvou nebo třech týdnech. Zůstává po nich někdy zjizvení nebo porucha pigmentace. Při nekomplikovaném průběhu pásový opar zmizí asi po měsíci.

Nebezpečné komplikace

Pásový opar se může rozvinout rovněž kolem oka, a dokonce se dostat i na spojivku a rohovku. Určitému postižení zraku se pak dá těžko zabránit. Napadení partie kolem ucha může vést k obrně lícního nervu, což pak připomíná stav po mozkové mrtvici.

K témuž může dojít při pásovém oparu na krku. Ale i když zůstane „jen“ při postižení ucha, bývají následky hodně nepříjemné, kromě sluchu může být narušené i centrum pro rovnováhu.

Postižení nervů

Zbavit se pásového oparu není zdaleka tak jednoduché, jako uzdravit se z planých neštovic. Ačkoli se říká, že pásový opar je jejich druhou fází a pak dost, není to vždy pravda. U malého procenta se nemoc vrací a způsobuje opakovaně velké utrpení.

Velmi nepříjemné také mohou být neurologické potíže, které po vyléčení přetrvávají. Označují se jako postherpetická neuralgie a laicky jde o chronické palčivé bolesti v postižené oblasti. Trápit mohou celé měsíce, dokonce i roky.

Riziko, že k této následné komplikaci dojde, přitom stoupá s věkem, významné je už po šedesátce.

Léčit co nejdříve

Potíž je v tom, že před výsevem puchýřků se diagnóza špatně určuje. Příznaky mohou imitovat žlučníkový záchvat, zánět slepého střeva, žaludeční vředy, nebo dokonce infarkt.

Přitom účinné léky – virostatika – je nutné podat co nejdříve, během dvou až tří dní od objevení prvních příznaků na kůži, aby dokázaly skutečně omezit tvorbu dalších puchýřků, zrychlit hojení a snížit riziko následné neuralgie.

Pozdější nasazení léků už nepřináší významné zlepšení. V pokročilejší fázi se proto už jen příznaky tiší léky proti bolesti v kombinaci s přípravky, které se nanášejí pro zmírnění kožních projevů.

Antibiotika lékaři dávají jen v případě, že nastala nebo hrozí druhotná bakteriální infekce, na původní virové onemocnění nemají žádný účinek.

Má smysl očkování?

Jak proti planým neštovicím, tak proti pásovému oparu existuje očkování, ale jejich účinnost není stoprocentní. U vakcíny proti pásovému oparu se jako nejvýznamnější efekt uvádí zvýšená ochrana proti následným neuralgickým bolestem.

Zda má očkování v konkrétním případě smysl, je nejlepší probrat s odborníkem v očkovacím centru. Doporučuje se obecně od 50 let výše, i když u osmdesátníků už je ochrana poměrně nízká.

Smysl má také jako ochrana před další recidivou u lidí, kde se pásový opar objevil opakovaně.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale