Drobnokvěté chryzantémy čili listopadky, dušičkové nebo také babičkovské květiny září na zahradě všemi barvami i v době, kdy už se většina květin uložila k odpočinku. Poradíme vám, jakou péči jim před zimou poskytnout, aby příští rok kvetly ještě krásněji.
Zahradní chryzantémy (obecně multiflora) jsou klasickou podzimní kvetoucí trvalkou. Uplatňují se nejen pro výzdobu hrobů, ale stále více jako rostliny pro výzdobu domu a jeho okolí v pozdně letním a podzimním období.
Vykvétají spontánně velkým množstvím drobných úborů. Díky nepřebernému množství druhů se dají pěstovat v nádobách i na záhonech. Jsou velmi oblíbené pro svoje barevné květy, které rozzáří usínající podzimní zahradu. Jedná se o trvalky původem z Číny a Japonska.
Jak přezimovat chryzantémy
Chryzantémy jsou neuvěřitelně trvanlivé, ale většinou nepřežijí mrazivou zimu (pokud mrazy trvají nepřetržitě 14 dnů, květina vymrzne). Neobejdou se bez zimní ochrany, ideální je vrstva chvojí, pod ním případně lehce nakupené listí či sláma.
Především kupované hrnkové chryzantémy musíme dobře zazimovat. Máme dvě možnosti:
Rostlinu buď v květináči umístíme do světlé vzdušné místnosti s dostatkem světla a omezíme zálivku. Ideální teplota je kolem 5 °C.
Nebo ji ostříhanou na 10 cm zasadíme ven do záhonu a zakryjeme chvojím. Začátkem jara (ideálně v březnu) přemístíme rostlinu do teploty okolo 15 °C a začneme ji pravidelně zalévat. Když se rostlina vzpamatuje ze zimního stresu, lze ji přesadit nebo přihnojit. Během dubna je také vhodná doba pro odběr vrcholových řízků.
Jak nejlépe pečovat o chryzantémy
Zahradní druhy jsou celkem nenáročné. Vyžadují dostatek slunce a těžší humózní půdu s přídavkem jílu. Vykvetou ale v podstatě kdekoliv. Rostlinu je nutné zaštipovat – čím více ji zaštipujeme, tím tvoří menší kompaktnější keřík.
Zálivka nemusí být vydatná, zato pravidelná. Na jaře je vhodné přihnojovat dusíkatými hnojivy, začátkem kvetení přejít na fosforečná. Odborníci doporučují poslední hnojení v září, a to podzimním hnojivem s větším množstvím draslíku.
Pak vykvetou i pozdější květy, kterým neublíží ani přízemní mrazíky. I přesto se doporučuje rostliny na noc zakrývat chvojím nebo netkanou textilií.
Jak chryzantémy rozmnožíme
Letošní květinu budeme množit až na jaře, nejlépe v dubnu, kdy nařežeme asi 8 cm dlouhé vrcholové řízky. Postup je podobný jako u ostatních rostlin vhodných pro řízkování.
Nachystáme si buď kupovaný substrát, nebo si ho vyrobíme smícháním klasického substrátu, rašeliny a písku v poměru 2:1:1. Řízky zapícháme silnější stranou do substrátu asi 10 cm od sebe, zalijeme, umístíme na stinné místo do teploty okolo 18 °C a pravidelně rosíme.
Chryzantémové řízky koření přibližně měsíc, po pěti týdnech přesadíme malé semenáčky do menších květináčků do stejného substrátu. Začátkem léta lze rostlinky zasadit do záhonu nebo květináčů, ve kterých už zůstanou.
Pokud chceme rostlinky kompaktního vzrůstu, musíme je zaštípnout. Nejlépe hned po přesazení do konečného květníku. Zaštípneme vrchol asi o 2 cm, tedy za čtvrtým až šestým lístkem. V případě potřeby můžeme tento postup opakovat ještě začátkem června.
Jak přimět chryzantémy k bohatému kvetení
Chryzantémy můžeme pěstovat až metr vysoké, ale také drobnější variety, dorůstající 30 cm. Vyšlechtěné květy jsou jednoduché i plné, dokonce i převislé, v různých tvarech a velikostech a ve všech barvách a odstínech kromě pravé modré.
Podle druhu vykvétají už koncem léta či začátkem podzimu, nebo opravdu až v samotném listopadu.
Teplo a podzimní sluneční paprsky povzbuzují listopadky k bohatému a dlouhému kvetení. Aby kvetly ještě víc, zaléváme je pouze ke kořenům, aniž bychom smočili listy, a vystříháme se přemokření. Postranní výhony vylamujeme (nestříháme!).
V červenci rostliny přihnojujeme hnojivy bohatými na dusík, aby vytvořily mohutné a košaté trsy.
U velkokvětých odrůd, jejichž květní úbory mohou dosáhnout až 20cm, dosáhneme největších květů, pokud opatrně odstraníme postranní poupata a ponecháme na každém vrcholovém výhonu pouze jediné.
Text: Marie Šrámková, Foto: Daniel Zahrádka a Shutterstock