Domů     Jana Švandová: Dobrý spánek je základ
Jana Švandová: Dobrý spánek je základ
30.7.2020

Absolutně nejčastější dotaz, na nějž musí herečka Jana Švandová odpovídat, se týká jejího půvabu. Jak to dělá, že stále vypadá tak skvěle? Jak sama říká, naučila se odpočívat a udělat si čas na sebe. Dobrý spánek je základ, ten nic nenahradí.

Rozumná životospráva a žádné cigarety, tomu věří Jana Švandová jako receptu pro udržení půvabu. Je to spíše paradox, že vypadá jako úspěšná reklama kosmetické a plastické chirurgie, tím spíš, že plastickým chirurgem byl její první manžel.

Vylepšovat se od něj ale nikdy nenechala, jak říká. Už prý kvůli lékařské pověře, že rodinné příslušníky není radno operovat. Jana Švandová stejně víc věří na přirozené udržování krásy. Žena by si měla najít čas na odpočinek, na masáže i kondiční cvičení. To dělá dobře tělu i duši a to, co září z tváře, je právě psychická kondice.

Jana Švandová sice o tom nemluví, ale jedno z tajemství jejího báječného vzhledu spočívá v jejím silném estetickém cítění. Že se herečka zajímá o moderní design, je vidět i z jejího oblékání. Má smysl pro barvy a dokáže spojit praktičnost s nekomplikovanou elegancí. Má ráda béžovou, barvu jinak ožehavou, protože nenápadné typy v ní zmizí. Ale výrazná osobnost z ní naopak vystoupí. Jana Švandová prý miluje i červenou a obléká se podle počasí, když je zataženo a pošmourno, nosí raději světlé barvy.
Jana Švandová sice o tom nemluví, ale jedno z tajemství jejího báječného vzhledu spočívá v jejím silném estetickém cítění. Že se herečka zajímá o moderní design, je vidět i z jejího oblékání. Má smysl pro barvy a dokáže spojit praktičnost s nekomplikovanou elegancí. Má ráda béžovou, barvu jinak ožehavou, protože nenápadné typy v ní zmizí. Ale výrazná osobnost z ní naopak vystoupí. Jana Švandová prý miluje i červenou a obléká se podle počasí, když je zataženo a pošmourno, nosí raději světlé barvy.

Těsta méně, nádivky více

Vřelý vztah má Jana Švandová i k dobrému jídlu, i když říká, že to má dobře zařízené, protože vaří manžel. A ten si potrpí hlavně na italskou kuchyni, dělá saláty i ryby. Takže je to domácí kuchyně vysloveně zdravá, přitom labužnická.

K tomu přidává Jana Švandová lehké francouzské koláče, které občas peče. Má ráda kombinaci tenkého korpusu z těsta a v něm hodně náplně z pudinku, tvarohu a hlavně hodně ovoce. Jeden se svých oblíbených koláčů předváděla také v pořadu TV Nova Babicovy dobroty.

Pokud vám vysílání uteklo, zde je recept a fotka jako ilustrace té znamenité dobroty.

Nepečený tvarohový koláč

Na náplň dáme nejprve namočit želatinu, aby nabobtnala. Pak přichystáme korpus ze 2 balení máslových sušenek. Sušenky rozdrtíme a zakapeme trochou rozpuštěného másla. Prohněteme, aby vznikla vláčná směs, kterou vtlačíme do dortové formy.

Pak pokračujeme s náplní: Smícháme 2 měkké tvarohy s kelímkem šlehačky, trochou citrónové šťávy a cukrem podle chuti. Pak opatrně zahřejeme za stálého míchání namočenou želatinu, aby se rozpustila.

Pak vypneme, necháme vystydnout a zapracujeme do tvarohového krému, který nalijeme na korpus do formy. Zbývá už jen ozdobit ovocem a nechat aspoň 2 hodiny v chladu ztuhnout.

Ačkoli je vždycky šik, na golf se nelíčí, aby jí make-up nestekl, když se zpotí.
Ačkoli je vždycky šik, na golf se nelíčí, aby jí make-up nestekl, když se zpotí.

Zahrada i hřiště

K lehkému jídelníčku má Jana Švandová i dost pohybu. Díky chalupě na Karlštejnsku má i blízko na karlštejnská golfová hřiště. Ke golfu, který miluje, se přitom dostala náhodou a ze zdravotních důvodů.

Kvůli operaci nohy jí lékaři zatrhli její oblíbené lyžování. Hledala tedy „bezpečnou“ alternativu a zkusila golf a podlehla mu. Zjistila totiž, že oproti

rozšířené představě nejde o lenivou procházku po dobře sestříhaném trávníku, kdy se sem tam odpálí míček. Chytla ji soutěživá atmosféra hry i to, že každý bojuje sám za sebe, že se není na co vymlouvat. Neúspěch se nedá svádět na někoho jiného, zlobit se na trávu nebo hůl.

Raci potřebují vodu

V sezoně tedy trénuje golf, v zimě chodí občas do posilovny a cvičit, má ráda pilates.

A ještě jednu sportovní vášeň má – jako zrozenec znamení Raka prý miluje vodu, a tak si na chalupě vymohla malý, ale postačující bazén s protiproudem.

I „chalupa“ sama připomíná loď nebo hausbót, je to minimalistická moderní stavba, ale díky materiálu, kterým je dřevo, dobře zapadá do krajiny, stejně jako zahrada kolem něj, což je dílo šikovného zahradníka.

Dům navrhla holandská architektka Saskia Fokkema, rodinná kamarádka, a podílel se něm i manžel Jany Švandové, Pavel Sartorie, který je developer a projektový manažer. Cílem je prostor pro relaxaci a tím mu také vládne jednoduchost a praktičnost.

I zahrada je snadno udržovatelná, což byla představa Jany Švandové, proto přednost dostaly nenáročné dřeviny a okrasné traviny.

Babičkou na dálku

Pavel Sartorie je jejím třetím manželem. Tím prvním byl už zmíněný plastický chirurg. Manželství sice vydrželo jen sedm let, ale oba spojilo rodičovstvím, po otci má jejich syn i málo obvyklé jméno Hubert.

Nevěnuje se ani medicíně, ani herectví, vybral si poměrně nezvyklou dráhu humanitárního pracovníka, takže pracovně dlouhodobě pobývá v rozvojových zemích.

Jana Švandová si tedy zvykla mít s Hubertem a jeho rodinou kontakt na dálku přes Skype, a tak sleduje, jak roste vnučka Azaria. Její matka je Angličanka, ale díky otci Hubertovi, který na dcerku mluví rodným jazykem, holčička rozumí i česky.

A jak se syn k humanitární práci dostal? Prý to bylo v něm. Nejprve vystudoval obchodní akademii, pak se vydal na andragogiku, směr, který se zabývá člověkem a jeho životními podmínkami, a to už začalo být jasné, že směřuje k charitativním aktivitám.

Ve zkratce:

– Pochází z Pardubic a vystudovala brněnskou Janáčkovu akademii múzického umění, i když původně nechtěla být herečkou, ale archeoložkou.

– Účinkovala v mnoha českých filmech a televizních seriálech, například v seriálu Ulice a Pojišťovna štěstí.

– Je potřetí vdaná, manželem je developer Pavel Sartorie, předchozí partner byl filmový producent.

S prvním manželem Hubertem Topinkou má syna, který ji udělal babičkou, malé Azárii jsou tři roky, mladá rodina pobývá pracovně v hlavním městě Pákistánu Islamábádu.

Text: Lenka Korandová

Předchozí článek
Další článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale