Domů     Jana Švandová: Dobrý spánek je základ
Jana Švandová: Dobrý spánek je základ
30.7.2020

Absolutně nejčastější dotaz, na nějž musí herečka Jana Švandová odpovídat, se týká jejího půvabu. Jak to dělá, že stále vypadá tak skvěle? Jak sama říká, naučila se odpočívat a udělat si čas na sebe. Dobrý spánek je základ, ten nic nenahradí.

Rozumná životospráva a žádné cigarety, tomu věří Jana Švandová jako receptu pro udržení půvabu. Je to spíše paradox, že vypadá jako úspěšná reklama kosmetické a plastické chirurgie, tím spíš, že plastickým chirurgem byl její první manžel.

Vylepšovat se od něj ale nikdy nenechala, jak říká. Už prý kvůli lékařské pověře, že rodinné příslušníky není radno operovat. Jana Švandová stejně víc věří na přirozené udržování krásy. Žena by si měla najít čas na odpočinek, na masáže i kondiční cvičení. To dělá dobře tělu i duši a to, co září z tváře, je právě psychická kondice.

Jana Švandová sice o tom nemluví, ale jedno z tajemství jejího báječného vzhledu spočívá v jejím silném estetickém cítění. Že se herečka zajímá o moderní design, je vidět i z jejího oblékání. Má smysl pro barvy a dokáže spojit praktičnost s nekomplikovanou elegancí. Má ráda béžovou, barvu jinak ožehavou, protože nenápadné typy v ní zmizí. Ale výrazná osobnost z ní naopak vystoupí. Jana Švandová prý miluje i červenou a obléká se podle počasí, když je zataženo a pošmourno, nosí raději světlé barvy.
Jana Švandová sice o tom nemluví, ale jedno z tajemství jejího báječného vzhledu spočívá v jejím silném estetickém cítění. Že se herečka zajímá o moderní design, je vidět i z jejího oblékání. Má smysl pro barvy a dokáže spojit praktičnost s nekomplikovanou elegancí. Má ráda béžovou, barvu jinak ožehavou, protože nenápadné typy v ní zmizí. Ale výrazná osobnost z ní naopak vystoupí. Jana Švandová prý miluje i červenou a obléká se podle počasí, když je zataženo a pošmourno, nosí raději světlé barvy.

Těsta méně, nádivky více

Vřelý vztah má Jana Švandová i k dobrému jídlu, i když říká, že to má dobře zařízené, protože vaří manžel. A ten si potrpí hlavně na italskou kuchyni, dělá saláty i ryby. Takže je to domácí kuchyně vysloveně zdravá, přitom labužnická.

K tomu přidává Jana Švandová lehké francouzské koláče, které občas peče. Má ráda kombinaci tenkého korpusu z těsta a v něm hodně náplně z pudinku, tvarohu a hlavně hodně ovoce. Jeden se svých oblíbených koláčů předváděla také v pořadu TV Nova Babicovy dobroty.

Pokud vám vysílání uteklo, zde je recept a fotka jako ilustrace té znamenité dobroty.

Nepečený tvarohový koláč

Na náplň dáme nejprve namočit želatinu, aby nabobtnala. Pak přichystáme korpus ze 2 balení máslových sušenek. Sušenky rozdrtíme a zakapeme trochou rozpuštěného másla. Prohněteme, aby vznikla vláčná směs, kterou vtlačíme do dortové formy.

Pak pokračujeme s náplní: Smícháme 2 měkké tvarohy s kelímkem šlehačky, trochou citrónové šťávy a cukrem podle chuti. Pak opatrně zahřejeme za stálého míchání namočenou želatinu, aby se rozpustila.

Pak vypneme, necháme vystydnout a zapracujeme do tvarohového krému, který nalijeme na korpus do formy. Zbývá už jen ozdobit ovocem a nechat aspoň 2 hodiny v chladu ztuhnout.

Ačkoli je vždycky šik, na golf se nelíčí, aby jí make-up nestekl, když se zpotí.
Ačkoli je vždycky šik, na golf se nelíčí, aby jí make-up nestekl, když se zpotí.

Zahrada i hřiště

K lehkému jídelníčku má Jana Švandová i dost pohybu. Díky chalupě na Karlštejnsku má i blízko na karlštejnská golfová hřiště. Ke golfu, který miluje, se přitom dostala náhodou a ze zdravotních důvodů.

Kvůli operaci nohy jí lékaři zatrhli její oblíbené lyžování. Hledala tedy „bezpečnou“ alternativu a zkusila golf a podlehla mu. Zjistila totiž, že oproti

rozšířené představě nejde o lenivou procházku po dobře sestříhaném trávníku, kdy se sem tam odpálí míček. Chytla ji soutěživá atmosféra hry i to, že každý bojuje sám za sebe, že se není na co vymlouvat. Neúspěch se nedá svádět na někoho jiného, zlobit se na trávu nebo hůl.

Raci potřebují vodu

V sezoně tedy trénuje golf, v zimě chodí občas do posilovny a cvičit, má ráda pilates.

A ještě jednu sportovní vášeň má – jako zrozenec znamení Raka prý miluje vodu, a tak si na chalupě vymohla malý, ale postačující bazén s protiproudem.

I „chalupa“ sama připomíná loď nebo hausbót, je to minimalistická moderní stavba, ale díky materiálu, kterým je dřevo, dobře zapadá do krajiny, stejně jako zahrada kolem něj, což je dílo šikovného zahradníka.

Dům navrhla holandská architektka Saskia Fokkema, rodinná kamarádka, a podílel se něm i manžel Jany Švandové, Pavel Sartorie, který je developer a projektový manažer. Cílem je prostor pro relaxaci a tím mu také vládne jednoduchost a praktičnost.

I zahrada je snadno udržovatelná, což byla představa Jany Švandové, proto přednost dostaly nenáročné dřeviny a okrasné traviny.

Babičkou na dálku

Pavel Sartorie je jejím třetím manželem. Tím prvním byl už zmíněný plastický chirurg. Manželství sice vydrželo jen sedm let, ale oba spojilo rodičovstvím, po otci má jejich syn i málo obvyklé jméno Hubert.

Nevěnuje se ani medicíně, ani herectví, vybral si poměrně nezvyklou dráhu humanitárního pracovníka, takže pracovně dlouhodobě pobývá v rozvojových zemích.

Jana Švandová si tedy zvykla mít s Hubertem a jeho rodinou kontakt na dálku přes Skype, a tak sleduje, jak roste vnučka Azaria. Její matka je Angličanka, ale díky otci Hubertovi, který na dcerku mluví rodným jazykem, holčička rozumí i česky.

A jak se syn k humanitární práci dostal? Prý to bylo v něm. Nejprve vystudoval obchodní akademii, pak se vydal na andragogiku, směr, který se zabývá člověkem a jeho životními podmínkami, a to už začalo být jasné, že směřuje k charitativním aktivitám.

Ve zkratce:

– Pochází z Pardubic a vystudovala brněnskou Janáčkovu akademii múzického umění, i když původně nechtěla být herečkou, ale archeoložkou.

– Účinkovala v mnoha českých filmech a televizních seriálech, například v seriálu Ulice a Pojišťovna štěstí.

– Je potřetí vdaná, manželem je developer Pavel Sartorie, předchozí partner byl filmový producent.

S prvním manželem Hubertem Topinkou má syna, který ji udělal babičkou, malé Azárii jsou tři roky, mladá rodina pobývá pracovně v hlavním městě Pákistánu Islamábádu.

Text: Lenka Korandová

Předchozí článek
Další článek
Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované