Domů     Strašák narkóza
Strašák narkóza
14.7.2020

Zážitky z operačního sálu patří k rodinným strašidelným historkám, přidávaným k dobrému na oslavách a setkáních. Pod smíchem zůstává strach, který se s novou operací v rodině vynoří.

Ztráta vědomí a kontroly nad tím, co se s námi bude dít, je situace, která znepokojí i duševně vyrovnaného člověka. Tím spíš, že je spojena s dalším problém, kvůli němuž se zákrok musí provést. Probudím se? Nepoškodí mi to mozek? Nepobudím se během operace?

Takové myšlenky mohou týrat víc než představa vlastního zákroku. A nejlepší obranou proti strachu je netápat ve tmě a zjistit si podrobnosti.

Počítání oveček

Na to na sále nedojde, „usnutí“ je velice rychlé, většina lidí přestane vnímat okolí do 10 vteřin po vstříknutí anestetika do žíly. Ve skutečnosti nejde o spánek, ale uměle navozené bezvědomí.

Mozek pak přestává být schopen kontrolovat dýchací pohyby, proto to musí obstarat přístroj.

Můžu se probrat?

Velmi vzácně se může stát, že se vědomí částečně vrátí, ale jen jako nezřetelné vnímání zvuků v okolí a světla. Pod vlivem látek na uvolnění svalů se nelze pohnout ani otevřít oči.

Aby tento stresující stav nenastal, monitoruje se čidlem na čele hloubka umělého spánku, říká se tomu bispektrální index.

Ten se mění podle bdělosti a na křivce elektrické aktivity mozku je okamžitě znát přechod z fáze umělého spánku k probouzení a známky silného stresu. Pak může anesteziolog okamžitě spánek prohloubit.

Vlivem dalších látek v anestézii si po zákroku nemusíme ani na takovou epizodu vzpomenout, takže strach z ní je skutečně zbytečný.

Mozkové buňky neodumírají

Tuhý kořínek má pověra, že narkóze podlehne určité množství mozkových buněk. Podle anesteziologů má původ v historických metodách, kdy se k uspání používal éter. Dnešní anestetika mozkové buňky nelikvidují.

Jsou nejen nesrovnatelně šetrnější, navíc se používá místo jedné kombinace několika látek v nižších množstvích, díky čemuž se také u každé sníží nežádoucí účinky na možné minimum.

Hloubka anestezie je tak na žádoucí úrovni, přitom nepříjemné průvodní jevy, jsou co možná omezeny. Jednodušší a bezpečnější je i probouzení.

Rizika, která ovlivníte:

Rozhodně je nutné dodržet pokyn nepít a nejíst několik hodin před operací. Je to kvůli tomu, že v hlubokém utlumení přestávají fungovat obranné reflexy těla.

Při zvracení – k němuž mohou podané medikamenty dráždit – by pak mohlo dojít ke vdechnutí s následky až fatálními.

Rovněž kouření výrazně ovlivňuje průběh anestézie a zákroku, protože toxické látky v cigaretovém kouři zvyšují riziko infarktu a snižují dodávku kyslíku tkáním.

Aby jejich účinek vymizel, k tomu nestačí několik hodin, ve svém vlastním zájmu byste neměli kouřit aspoň dva týdny před zákrokem. Po této době se současně o něco zlepší kondice plic a sníží se v nich tvorba hlenu.

Nezapomeňte uvést, jestli trpíte alergií na nějaké látky nebo materiály.

Právě alergie je největším rizikem při anestezii a ačkoli se nedá předem otestovat, anesteziolog posuzuje každý případ individuálně a váš údaj o alergiích vezme také v úvahu při výběru vhodných látek.

Co je…

Svodná anestezie

Jemnější verze celkové anestezie, kde budete zcela při vědomí nebo jen lehce omámeni. Znecitlivěna je pouze partie, kde se zákrok provádí.

Anestetika se přitom vpíchnou buď přímo do okolí operovaného místa, to bývá třeba při odstraňování kožních znamének, nebo se aplikují k příslušným nervům, aby se vyřadilo vedení bolesti do mozku.

Další variantou je vstříknutí anestetika do páteřního kanálu, což je tzv. epidurální anestezie, známá hlavně z porodních sálů. Využívá se ale i v jiných případech, hlavně u ortopedických zákroků v kloubech.

Svodná anestezie má i své nevýhody, omezení citlivosti může trvat i několik hodin po zákroku, někdy se také objevují úporné bolesti hlavy.

Navíc se může stát, že znecitlivění nefunguje tak dobře, jak by bylo zapotřebí, takže pak vás musí anesteziolog uspat celkově.

Algosedace

Používá se při lehčích zákrocích, třeba při kolonoskopii a je to kombinace léků proti bolesti a přípravků uklidňujících a lehce uspávajících.

Můžeme si vybrat?

Obvykle nemůžeme, protože typ znecitlivění záleží na operované partii. Zákroky hluboko pod kůží, na vnitřních orgánech, operace časově náročné a spojené s většími ztrátami krve, to jsou případy, kdy se celková anestezie nedá obejít.

Anesteziologové říkají, že je pro nás jako pacienty vždy pohodlnější. Svá rizika mají všechny typy znecitlivění, u všech může také nastat alergická reakce na anestetika.

Co když se neprobudím?

Úmrtí na operačním stole je jako komplikace při podání anestetik prý statisticky neuvěřitelně malé, je to jeden případ na 185 tisíc operací.

Mnohem častější jsou případy, kdy za špatný vývoj operace může zdravotní stav pacienta, rizikové jsou hlavně neznámé obtíže, které se během operace vynoří.

Pro probuzení se z umělého spánku je rizikem vyšší věk, proto je vždy na anesteziologovi, aby posoudil každý případ individuálně.

Rozhodně se ptejte, nejen na rizika věku, ale i na vše ostatní, co vás zajímá, i pro anesteziologa je důležité, aby o operovaném věděl co nejvíce.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi