Domů     Peršan: Skvělá investice
Peršan: Skvělá investice
17.7.2020

Klasický perský koberec v domácnosti tak často nevídáme. Pokud si jej však chceme pořídit, vyplatí se koupit kvalitní kousek, který s časem získá na ceně.

Pravý perský koberec je skvostem interiéru a zároveň i jedinečný originál. Dědí se z generace na generaci a to, že jeho cena časem poroste, ocení především naši potomci. Nás ale potěší svou krásou a originálním řemeslným zpracováním už teď.

Cena ručně tkaného koberce je samozřejmě vyšší ve srovnání s běžným kobercem, ale nemusíme hned kupovat velké tkaniny. Menší koberce jsou také originálním šperkem a ještě za cenu, která je dostupná.

Při správném zacházení vydrží perský koberec klidně i půlstoletí bez změny vzhledu.

Jak „peršany“ kupovat

Pokud se rozhodneme pro koupi perského koberce, měli bychom navštívit jen prověřené kamenné obchody s dobrou referencí. Na webových stránkách snadno zjistíme, jak dlouho je firma na trhu, jakou má nabídku, jaké záruky, a co navíc svým zákazníkům nabízí.

Dobrou vizitkou je kompletní servis (např. odborné vyčištění koberce), ale i možnost vyzkoušet si na vzorku koberce jeho vlastnosti ještě před zakoupením. Perský koberec totiž může dělat jiný dojem v obchodě než v našem bytě v kombinaci s naším nábytkem.

Důležitá je i intenzita světla v interiéru a velikost místnosti. Proto si můžeme nakonec vybrat jinak.

Klasika, nebo moderna?

Máme byt plný starožitností, nebo moderního nábytku? Od toho by se totiž měl odvíjet náš výběr. Ale to neplatí vždy. Tradiční vzory vyniknou i v moderním interiéru a totéž platí i naopak. Dále hraje roli, kam koberec položíme.

Je rozdíl, zda do obýváku, kde se po něm bude víc šlapat, než třeba do ložnice či pracovny. Podle umístění se vybírá i velikost koberce. Rozměr 240×170 cm se hodí pod sedačku, větší 250×350 cm zase pod jídelní stůl.

Cena koberců s moderními vzory je podobná jako u klasických vzorů – menší moderna stojí už od 7000 Kč, zatímco klasika od 8000 Kč. Ceny perských koberců však hlavně závisí na kvalitě použitých materiálů a na náročnosti tkaní. Mohou dosáhnout i několika set tisíců korun.

Údržba perských koberců

Z koberce pravidelně vysáváme prach a nečistoty klasickou hubicí po směru vlasu. Tkaninu s vyšším či delším vlasem vysáváme na střední sací výkon, ne na maximum. Rozhodně nejsou vhodné rotační kartáče, protože se vlněné vlákno může snadno poškodit.

Odborníci doporučují nechat koberec podle zátěže jednou za 2–5 let odbornou firmou kompletně vyčistit. Čistí se ručně a čištění trvá přibližně dva týdny. Pere se totiž 10–13krát za sebou mýdlovou vodou. Po každém čištění se vysuší a pak se jede nanovo.

Jak na drobné karamboly

Jestliže peršan polijeme tekutinou, odstraníme ji savými ubrousky nebo čistým bavlněným hadříkem. Vlákno vlněného koberce je mastné, odpuzuje vodu, a tak vlas nečistotu nevsákne.

Skvrnu odstraňujeme od jejího kraje do středu, abychom zabránili jejímu rozšíření. Nikdy na vlákno netlačíme, povrch koberce násilně netřeme.

Jestliže jde o jídlo (s obsahem bílkovin či cukrů), doporučujeme je odstranit vlažnou mýdlovou vodou nebo speciálním přípravkem na praní vlny. Červené víno odsajeme a na místo nasypeme sůl. Popálenou skvrnu od jiskry či popela z cigarety stačí vykartáčovat.

Tip Paní domu: Na čištění perského koberce nikdy nepoužíváme přípravky na syntetické tkaniny ani přípravky s bělidlem. Nikdy je nedáváme do běžné čistírny, protože chemikálie odstraní mastný film z tkaniny a koberec je trvale znehodnocen.

Co možná nevíte…

Ručně vázané perské koberce se k nám dovážejí většinou z Íránu, Afghánistánu, Pákistánu, Turecka, Číny a Indie.

Vyrábějí se z čistě přírodních materiálů, nejčastěji se používá ovčí vlna, ty nejkvalitnější se vážou z hedvábí, osnova je z bavlny.

Při výrobě se používají přírodní barviva – granátové jablko na červenou, dubová kůra na béžovou, slupky z cibule na hnědou barvu.

Orientální tkadlec vyrábí koberec několik měsíců, někdy i několik let.

Každý ručně vázaný peršan je originál.

Výhodou perských koberců je jejich dlouhá životnost.

Peršan má ležet na suché rovné podložce.

Až do 18. století se používaly převážně jako ozdoba stěn a stolů.

Peršany přivezli křižáci

Perské koberce se začaly do Evropy dovážet z Orientu v raném středověku jako symbol bohatství a luxusu. První dovezli křižáci z turecké Anatólie.

Nenechte se napálit!

Víte, jak laicky rozeznat ruční tkaní od strojového? Poznáte to na rubové straně – pravý, ručně vázaný koberec má třásně vždy jako součástí celé osnovy (strojový je má navázané) a uzlíky mají různou velikost.

Text: Marie Šrámová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
1.4.2025
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už ne klasické Klasické žárovky mají sice vysokou kvalitu světla
7.3.2025
Kdoví proč si bydlení v podkroví vysloužilo onu nálepku romantiky. Ve skutečnosti to bývá spíš řešení z nouze a také zařizování naráží na řadu problémů. Společným jmenovatelem jsou šikmé stěny. Bez nadsázky se dá říct, že každý podkrovní byt je originálem, a to jak svými dispozicemi, tak i větší či menší šikovností, s níž jsou prostory využité. Skoro vždycky to jde vymyslet o něco lépe. Při důmys
6.3.2025
Březen, za kamna vlezem! Kvůli nárůstu cen energií zažívají krbová kamna, v nichž se dá topit dřevem, doslova boom. Pokud mají tepelný výměník, pak jimi můžete vytopit i větší prostory nebo je používat na ohřev vody. Vybírat lze z nepřeberného množství typů. Od jednoduchých litinových kousků až po složité kachlové sestavy na míru. Velmi oblíbené jsou i napodobeniny starých venkovských kamen. Krb
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi