Domů     Koberec letět nemusí
Koberec letět nemusí
8.7.2020

I koberce si zaslouží trochu pozornosti, a proč ne zrovna v létě? Ne každý ale snese hrubé zacházení a v některých případech je lepší nechat práci na odborníkovi.

Ať kusový nebo celoplošný koberec, máme na výběr ze tří možností, jak mu vdechnout nový život. Každá z metod má své klady i zápory:

Na sucho

Princip suchého čištění je jednoduchý – na koberec nasypeme speciální čisticí prášek, který potom nějakým způsobem co nejlépe zapravíme do vláken. Používá se hadřík nebo jemný kartáček.

Některé vysavače mají nástavec, který dokáže prášek do koberce důkladně „zaklepat“. Necháme působit tak dlouho, jak je uvedeno v návodu, a během té doby po koberci nechodíme. Prášek na sebe naváže nečistoty, se kterými ho nakonec vysajeme.

Kromě sypkého čisticího prostředku můžeme použít i takzvanou suchou pěnu, kterou do koberce vtíráme hadříkem, houbičkou nebo jemným kartáčkem. Nakonec zase vysajeme.

Na mokro

Při mokrém čištění používáme roztok čisticího prostředku, obvykle ve formě pěny, který na koberec naneseme a necháme chvíli působit. Nakonec otřeme vlhkým hadříkem a necháme oschnout.

Čištění na mokro je účinné, ale můžeme si ho dovolit jen u některých typů materiálů, především u syntetiky.

Čistit velkou plochu koberce ručně pomocí pěny je hodně fyzicky náročné, protože zpravidla nestačí vyčistit jen nejušpiněnější část, jinak by byl nápadný rozdíl mezi čistou a původní plochou.

Kromě toho by pod kobercem neměl být podklad, který nesnese vlhko, třeba parkety nebo plovoucí podlaha. Čištění na mokro je vhodné třeba v případě, že potřebujeme oživit menší kusový koberec, který máme možnost dát usušit ven.

Extrakčně

Při extrakční metodě čištění koberců se vstřikuje čisticí roztok tryskami hluboko do vlákna koberce a v zápětí se znovu odsává i s rozpuštěnými nečistotami zpět do extraktoru.

Extrakční metoda čištění koberců není vhodná pro všechny materiály. Koberec musí být především barevně stálý, aby ho vlhkost nepoškodila. Problém by byl v případě, že je koberec na podklad nalepený lepidlem, rozpustným ve vodě.

Extrakčně se čistí nejen koberce ze syntetických materiálů, ale i vlněné, jen v tomto případě nesmíme koberec úplně promáčet a používat moc horký čisticí roztok, aby se vlákna nesrazila.

Bavlněné koberce se čistí snadno

Způsob čištění se liší podle materiálu. Máte-li bavlněný koberec, opatrně při používání chemických čisticích prostředků. Vždy raději na nenápadném místě vyzkoušejte, jestli neubližuje barvám.

Nevhodná chemie, stejně jako příliš vlhkosti, mohou způsobit vyblednutí vzoru, a s tím už mnoho nenaděláte. V takovém případě raději zvolte sypký čistič, pečlivě ho zapracujte do koberce a nakonec důkladně vysajte.

Vlna vyžaduje opatrné zacházení

Vlněné koberce musíme čistit s velkou opatrností. Vlna je velmi citlivá a nesnese zdaleka tolik, jako umělé materiály. Vysáváme vždy po směru vláken, ne proti, samozřejmě hladkým nástavcem.

Při odstraňování ohraničených skvrn ale můžeme použít vlhký hadřík nebo houbu, namočenou do pěny. Čistíme buď pěnou z roztoku jádrového mýdla, nebo použijeme trochu čisticího prostředku na praní vlny.

Sáhnout můžeme samozřejmě i po chemii určené speciálně na čištění vlněných koberců, ale předem bychom měli zjistit, jestli nepoškozuje barvu.

Přirozeně odpuzuje nečistotu

Čisticí prostředky, určené na čištění koberců ze syntetických materiálů, jsou pro vlnu nevhodné. Příliš kyselé čisticí prostředky mohou poškodit vlákna nebo koberec odbarvit, příliš zásadité zase způsobit hnědé zabarvení vláken.

Používat bychom měli hlavně pH neutrální prostředky. Vlněná vlákna mají specifické vlastnosti, díky kterým jsou odolná proti ohni a jen neochotně na sebe vážou nečistoty.

Této výhody bychom se ale mohli neopatrným čištěním zbavit a nechráněný koberec by se mohl začít špinit bleskovým tempem.

Syntetické materiály

Koberce ze syntetických materiálů se čistí nejsnáze, protože jsou nejodolnější proti „chemii“. Dovolit si můžeme i hrubější zacházení, pokud ovšem nemáme koberec s delším vlasem, který vyžaduje opatrnější zacházení.

Skvrny, ať na syntetickém, vlněném nebo bavlněném koberci, vždy čistíme od okrajů směrem ke středu. Jinak se nám skvrna jen rozšíří a rozpije a výsledek bude ještě horší než počáteční stav.

Vlasatý koberec

Koberec s vysokým vlasem má svá specifika. Při čištění bychom ho rozhodně neměli moc namáčet, protože dlouhá vlákna do sebe natáhnou velké množství vody a bude velmi dlouho trvat, než dokonale uschnou.

Nejlepších výsledků dosáhneme s čističem na principu suché pěny. Ten působí i bez vody a snadno se rovnoměrně roztírá. Až uplyne předepsaná doba působení, koberec vykartáčujeme nebo vysajeme.

Pozor, na koberce s dlouhým chlupem není moudré používat rotační kartáč vysavače.

S vlhkostí opatrně

Používáme-li na čištění vodu, vždy si musíme pohlídat, aby neprosákla skrz vlákna dolů pod koberec.

Jednak by mohla zničit podklad – pozor, pokud koberec leží třeba na parketách nebo dřevěné podlaze, jednak když už tekutina proteče, má tendenci se rozšířit do větší šířky, než je velikost skvrny na vlasaté, viditelné části koberce.

Spodní část koberce může tiše plesnivět, případně se odtud jakoby bez příčiny může linout nepříjemný pach (své vědí majitelé štěňat a jiných čurajících miláčků, včetně rodičů batolat).

Perské koberce

Peršan potřebuje zvláštní zacházení. Ručně vázaný, ušlechtilý koberec z hedvábí a vlny byste opravdu neměli zkoušet čistit svépomocí, aby se nepoškodil. Přirozený lanolin ve vlasu chrání vlákna, a kdybychom ho odstranili agresivním čištěním, už to nenapravíme.

Příliš vlhkosti může způsobit, že se koberec srazí, a s tím nic nenaděláme. Nevhodný čisticí prostředek může zdevastovat barvy. Příliš silné drhnutí citlivých vláken koberci také svědčit nebude, to je jisté.

A když se ho rozhodneme vyklepat, musíme na to jít maximálně šetrně – klepat ho budeme rozložený, nikdy ne přes hranu klepadla nebo tyče, abychom v těchto místech neponičili vazbu.

V jednoduchosti je síla

Když potřebujeme vyčistit menší skvrnu na perském koberci, nejlépe to půjde s pomocí obyčejného jádrového mýdla a vody. Vytvoříme pěnu, kterou houbičkou naneseme na skvrnu.

Koberec čistíme jemným hlazením po směru vláken a nakonec ho opatrně vyčešeme a vysajeme, aby byl co nejméně vlhký. Specializovaná firma používá složitější postup, koberec si odveze a vrátí ho čistý a suchý.

Perský koberec nenecháváme čistit v běžné čistírně, i tady by ho chemické přípravky odmastily, zbavily lanolinu, a protože bez lanolinu to nejde, po čase by se nám koberec doslova rozpadl.

Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
1.4.2025
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už ne klasické Klasické žárovky mají sice vysokou kvalitu světla
7.3.2025
Kdoví proč si bydlení v podkroví vysloužilo onu nálepku romantiky. Ve skutečnosti to bývá spíš řešení z nouze a také zařizování naráží na řadu problémů. Společným jmenovatelem jsou šikmé stěny. Bez nadsázky se dá říct, že každý podkrovní byt je originálem, a to jak svými dispozicemi, tak i větší či menší šikovností, s níž jsou prostory využité. Skoro vždycky to jde vymyslet o něco lépe. Při důmys
6.3.2025
Březen, za kamna vlezem! Kvůli nárůstu cen energií zažívají krbová kamna, v nichž se dá topit dřevem, doslova boom. Pokud mají tepelný výměník, pak jimi můžete vytopit i větší prostory nebo je používat na ohřev vody. Vybírat lze z nepřeberného množství typů. Od jednoduchých litinových kousků až po složité kachlové sestavy na míru. Velmi oblíbené jsou i napodobeniny starých venkovských kamen. Krb
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krejčíková konečně potvrdila očekávaný rozchod!
nasehvezdy.cz
Krejčíková konečně potvrdila očekávaný rozchod!
O tom, že není ve vztahu Anety Krejčíkové (33) a jejího přítele Ondřeje Rančáka (40) všechno v pořádku, hovořila hvězda seriálu UIice už dlouho a její podivný vztah se propíral skoro každý týden v b
Unikátní genová banka: Rostlinné dědictví české země
21stoleti.cz
Unikátní genová banka: Rostlinné dědictví české země
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum
Národní muzeum: Symbol národa bojuje s nedostatkem místa
epochanacestach.cz
Národní muzeum: Symbol národa bojuje s nedostatkem místa
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a
Vyčarujte si super figuru!
nejsemsama.cz
Vyčarujte si super figuru!
Pokud vám příroda nenadělila právě ideální postavu, rozhodně nezoufejte. S pomocí šikovných triků můžete vždy vypadat skvěle. Stačí zvolit správné kousky oblečení a zaměřit se na to, co je na vaší postavě hezké, i na výběr barev a doplňků. Někdy stačí jen málo, a hned se vám zvedne sebevědomí. Zapamatujte si pár základních rad pro různé typy postavy. Širší
Zázrak v Mariazell: Kdo zastavil osmanské vojsko?
enigmaplus.cz
Zázrak v Mariazell: Kdo zastavil osmanské vojsko?
Rakouské město Mariazell patří k nejoblíbenějším poutním místům v Evropě. V samotném Rakousku má tato lokalita status národní svatyně. V centru všeho dění je románská soška Panny Marie. Říká se jí Mag
Ukázalo se, že můj manžel má osm dětí
skutecnepribehy.cz
Ukázalo se, že můj manžel má osm dětí
Všichni jsme mého muže Rudolfa léta považovali za tichého stydlína. Pak jsem se nestačila divit, když jsem zjistila, kolik jeho dětí po světě běhá. Inu, tichá voda břehy mele! Náš vztah byl v začátku hodně rozpačitý. Rudolf vysedával ve studovně naší knihovny, kde jsme já dělala knihovnici. Přišel, sotva pozdravil, když se mnou mluvil, tak celý
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Tradiční velikonoční nádivka
tisicereceptu.cz
Tradiční velikonoční nádivka
Ta pravá, jako od babičky. Můžete ji jíst i jako přílohu nebo samostatný chod. Suroviny 250 g uzeného vařeného bůčku 1 veka 4 vejce 3 dl mléka 100 g pórku, cibulové nati, kopřiv, p
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
epochalnisvet.cz
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra. Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
epochaplus.cz
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
Dříve lidé neměli družice ani radary, ale dokázali předpovědět počasí s překvapivou přesností. Jaké triky používali a proč některé pranostiky fungují dodnes? Dříve lidé pozorovali oblohu, zvířata a měli po ruce pranostiky Jak to s plánováním podle předpovědi počasí měli naši předkové? Paradoxně byli na těchto informacích existenčně závislí více než my. Šlo jim o
Koncertoval Chopin nejraději ve tmě?
historyplus.cz
Koncertoval Chopin nejraději ve tmě?
„Ještě tamty dvě vzadu,“ požádá nesměle klavírista o sfouknutí svíček a místnost se rázem ponoří do tmy. Vážení hosté usazení na židlích poněkud znervózní. „Co to na nás chystá?“ špitají si. Několik okamžiků je ticho, ale pak se ozvou první tóny překrásné melodie. Když je konec, všichni nadšeně tleskají, některé dámy utírají slzy dojetí.  
Rolls-Royce má vlastní šachovou sadu
iluxus.cz
Rolls-Royce má vlastní šachovou sadu
Společnost Rolls-Royce Motor Cars představuje šachovou sadu Rolls-Royce, moderní vyjádření jedné z nejuznávanějších strategických her na světě, která překračuje hranice kultur a generací. Hra je souča