Zub času se podepisuje i na vaně nebo umyvadle. Flakonek s voňavkou, omylem upuštěny na okraj vany nebo pes, který měl na mytí jiný názor než vy, zanechají své stopy.
Naštěstí je hned několik možností, jak s poškozenou vanou naložit, a nemusí jít rovnou o výměnu.
Opravnou glazurou
Smaltový povrch litinových neb plechových van je sice hodně pevný, ale bohužel dost křehký. Stačí neopatrně shozený těžký předmět a na vaně se objeví nehezké oprýskané místo. Menší, spíš estetické vady zvládneme hravě zaretušovat sami a za pár korun.
K dostání jsou opravné glazury, většinou v tubě nebo ve formě tyčinky. Poškozené místo připravíme podle pokynů v návodu (důkladně omyjeme, odmastíme, případně jemně sbrousíme smirkovým papírem) a překryjeme glazurou. Necháme zatvrdnout a hotovo.
Glazura nás vyjde zhruba na 150 – 200 Kč.
Brusnou pastou na autolaky
Akrylátová vana má spoustu výhod, ale jednu nevýhodu – snáz ji poškrábete. Stačí, když se pokusíte v ní vymýt něco těžkého a tvrdého, třeba takové skleněné akvárko. Anebo se přehmátnout a v záchvatu předvánočního úklidu ji vydrhnout cifem.
Když vana ztratí svůj lesk, můžeme zkusit radu zkušených: protože materiál, ze kterého je vyrobená vana, nemá tak daleko k laku na karoserii auta, použijeme brusnou pastu na autolaky. Nejprve ale musíme s jistotou vědět, že máme vanu z litého akrylátu (PMMA). Levnou sendvičovou vanu tímto způsobem zbrousit nemůžeme.
Hluboké vrypy
Jemné povrchové škrábance stačí přeleštit brusnou pastou. Hlubší vrypy přebrousíme smirkovým papírem (zrnitost 600 – 1400). Nejprve hrubším, potom jemnějším, samozřejmě. Brousíme pod vodou, takže použijeme „šmirgl“, vhodný na použití za vlhka.
Po sbroušení sáhneme ještě po brusné pastě a nakonec vanu přeleštíme filcem. Nesmíme to ale přehnat, dno můžeme zbrousit jen o půl milimetru.
Matný povrch
Skoro stejně můžeme oživit lesk u zmatnělé plechové vany. Povrch nejdřív ošetříme přípravkem na oživení laku na karoserii a potom doleštíme pastou na karoserie.
Abychom se neudřeli a výsledek stál za to, použijeme vlněný nástavec na elektrickou vrtačku (koupíme v každém železářství). Vrtačku na baterie raději nepoužíváme, protože nemá dostatečné otáčky a povrch bychom nevyleštili úplně dokonale.
Firma provede vybroušení akrylátové vany za zhruba dvě až tři hodiny a základní cena se pohybuje od 1500 korun výše.
Akrylátovým nástřikem nebo nátěrem
Plastovou, ale i plechovou vanu můžeme ošetřit nástřikem vrstvy akrylátového laku. Úspěšní budeme jen u lehce poškozené vany. Akrylátový nástřik se nanáší postupně v několika vrstvách, potom se přebrousí a nakonec vyleští.
Jestli ale nechcete opravit vanu jen naoko a na pár let, nešetřete. Levný, tenký akrylátový nátěr na vaně nevydrží dlouho, a až začne oprýskávat, budete muset absolvovat všechno znovu.
Odborná renovace akrylátovým nástřikem s následným broušením trvá zhruba deset až dvanáct hodin a cena začíná na částce tři tisíce korun.
Akrylátovou vložkou do vany
Opravdu vážně poškozenou nebo děravou plechovou smaltovanou vanu už jednoduchým nátěrem neopravíte. V takovém případě zbývá vanu buď bez milosti vybourat a vyměnit na novou, nebo jí pořídit novou tvář pomocí speciální akrylátové vložky.
Vanová vložka je vlastně výlisek, který kopíruje tvar původní vany. Představit si ji můžeme jako celek z jednoho kusu akrylátu včetně lemů, které obepínají původní vanu. Vyrábí se nejen v typizovaných velikostech, ale také na míru podle vašich potřeb.
Vložky i na míru
Máme-li však vanu už hodně poškozenou, nebo dokonce děravou, elegantním a rychlým řešením je renovace akrylátovou vložkou – typizovanou, případně vyrobenou na míru.
Kvalitní akrylátová vložka je kompaktní celek z jednoho kusu včetně lemů obepínající původní vanu. Vyrábí se v mnoha barevných odstínech nastříkáním akrylátu na vrstvu sklolaminátu a měla by být aspoň ½ cm silná.
Pozor, někdy se jako vložka prodávají laciné odlitky z probarveného laminátu, které zdaleka nemají takovou trvanlivost.
Jak to funguje
Vložka se jednoduše vlepí do původní vany pomocí speciálního dvousložkového lepidla. Nevznikají pod ní žádná dutá místa, takže se vana nijak neprohýbá. Nakonec se upraví okraje vany, utěsní se spáry a do vany se napustí voda. Tak funguje jako zátěž. Za 24 hodin můžete vodu vypustit a rovnou se jít osprchovat.
Tip: Akrylátové vložky do vany na míru využijete i při renovaci atypických van, do kterých se u nás nesežene typizovaná vložka, a dokonce i van akrylátových. Záruka na vložky bývá obvykle dvouletá, ale vana má podstatně delší trvanlivost.
Akrylátová vložka vyjde na 5 – 7 tisíc korun včetně instalace.
Pomocí studeného smaltu
Nechcete-li renovovat poškozenou litinovou vanu pomocí akrylátu, zbývá ještě nástřik speciální dvousložkovou keramickou barvou. Takzvaná metoda studeného smaltu vrátí povrchu vany lesk a pevnost.
Samozřejmě se nemusíme omezit jen na bílou barvu, na výběr je vícero odstínů. Nátěr na dotek zasychá po 24 hodinách, ale vykoupat se ve vaně můžeme až za další dva dny. Životnost nástřiku je 10 – 30 let, samozřejmě záleží na tom, jak budeme s vanou zacházet.
Specializovaná firma provádí nástřik studeným smaltem za dva až tři tisíce korun.
Novou vanu, nebo renovaci?
Oprava drobných povrchových chybiček je levná a rychlá, i když její efekt nevydrží na věky. Rozhodně je výhodnější než kompletní výměna celé vany.
Kompletní renovace je finančně náročnější. Nejvyšší je cena nové akrylátové vložky do vany, kolem šesti tisíc korun. Do ceny je ale započítána i práce, takže nakonec není cenový rozdíl oproti výměně tak veliký.
Hlavní předností je ale to, že při renovaci vany není nutné vybourat tu starou a nepoškodí se obklady. Nemusíme tedy investovat do bourání a posléze obezdění a obkladů.
Text: Kateřina Rodná
Foto: Shutterstock, archiv firem