Domů     Tréma: Když nejde o život…
Tréma: Když nejde o život…

Máte trému? Děsí vás představa, že budete muset promluvit před lidmi, představit se v novém zaměstnání nebo jít něco vyřídit na úřad? Nebojte se, život s trémou je někdy dost nepohodlný, ale existují i horší věci…

Tréma je sice nepříjemná, ale je docela normální. Díky ní se dokážeme vybičovat k vyšším výkonům, tedy za normálních okolností. Když máme takovou trému, že nám místo toho podtrhne nohy, je to špatně.

Snad nikdo není proti trémě imunní, jen jí někdo trpí víc a někdo má štěstí. Tréma nedělá rozdíly mezi muži a ženami. Neklid, pocení, bušení srdce, nevolnost a podrážděná střeva, není o co stát. Trémista může být extravert stejně jako introvert. Tréma nesouvisí ani s inteligencí.

Kdykoliv a kdekoliv: záleží na nás

Může nás potkat kdykoliv, nevěřte tomu, že trému mají jen lidé před veřejným vystoupením. Může vám dělat nevítanou společnost při zkoušce, když musíme promluvit v jazykovce cizím jazykem, v rozhovoru s někým, koho si vážíme, nebo na prvním rande.

O tom, co nás bude stresovat, rozhodujeme my sami, na to nejsou tabulky, a je jedno, jestli u toho bude jeden člověk, nebo stohlavé publikum.

Jak přežít a užít si mluvení na veřejnosti

Když víte, že vás mluvení na veřejnosti čeká a nemine, zakažte si všechny formy útěku před nepříjemnou situací a pořádně se připravte.

Když budete vědět, že jste udělali, co jste mohli, budete mít dobrou přípravu a situaci si několikrát projdete, budete rozhodně klidnější. Můžete postupovat třeba podle rady odborníků:

1. Ze všeho nejdřív si udělejte úplně jasno v tom, o čem vlastně budete mluvit. Možná je téma předem dané, v každém případě si ale jasně vymezte, co chcete říkat, na co budete klást důraz. Vyhněte se oblastem, ve kterých si nejste jistí v kramflecích.

Radši mluvte důkladně o několika věcech než obšírně a povrchně o mnoha, zvlášť když hrozí, že by vás mohl někdo nachytat na něčem, co není vaše parketa.

2. Máte to? Připravte se na to, že na začátku své řeči posluchačům vysvětlíte, proč se budete věnovat jen něčemu („Čas nám nedovolí věnovat se celému problému obšírně…,“, „Budu mluvit jen o tom, co považuju za nejdůležitější…“).

3. Teď si sedněte k papíru nebo počítači, zamyslete se a sepište všechno, co chcete, aby ve vaší řeči zaznělo (všechny argumenty, fakta apod.).

Z téhle hromádky budete čerpat během přípravy a navíc si ujasníte, kde máte možná ještě nějaké mezery, které budete muset zaplnit.

4. Abyste si udrželi přehled, uvědomte si, jaké poselství, jakou zprávu chcete svým posluchačům sdělit, co by si měli odnést: „Co je mým cílem? Proč mluvím?“

5. Materiál, který máte k dispozici, roztřiďte a najděte „červenou nit“, která bude celou vaši řeč spojovat.

Snažte se svou řeč logicky rozčlenit a dát jí přehlednou strukturu, jinak budete skákat od tématu k tématu a vaši posluchači se za chvíli ztratí a nedokážou vás sledovat.

6. Jakmile máte představu, odkud kam se budete chtít dostat a co chcete říct, začněte zpracovávat koncept vaší řeči na papír.

Kdo ví, že bude během mluvení sedět, může si body napsat na obyčejný papír formátu A4. Když budete muset stát, jsou lepší tvrdé kartičky, jaké se používají do kartotéky.

Ty se dobře drží, nejsou tak nápadné a můžete s nimi i gestikulovat, aniž by kolem vás vlály papíry.

Pište dostatečně velkým písmem, abyste poznámky dokázali přečíst i z větší vzdálenosti. Možná je budete muset na chvíli odložit – papíry, do kterých budete mít nos zabořený celou dobu přednášky, působí jako bariéra mezi vámi a publikem. A kromě toho vám brání udržovat s lidmi oční kontakt.

Možná si nejste jistí, jestli vám ve stresu budou heslovité poznámky stačit. Bojíte-li se, že vás najednou nebudou napadat věty, poznamenejte si na papíry nejen jednotlivá hesla, ale začátky vět. Vezměte zvýrazňovač a zatrhejte si nejpodstatnější slova.

Kdybyste se nedejbože najednou zadrhli a nevěděli kudy kam, výrazně vyznačené opěrné body vás vyvedou zpátky na pevnou půdu.

7. Hotovo? Abyste dokázali publikum zaujmout a navnadit, vymyslete si na začátek vaší řeči nějaký vtipný nebo zábavný „otvírák“.

Může to být nějaký příběh, osobní zkušenost, citát klasika, můžete odcitovat i odstavec novinového článku nebo knihy, která se k vašemu tématu vztahuje. Nebo stačí uvést vaše povídání nějakým provokativním názorem…

8. Otvírák máme, teď ještě zformulovat stručný a výstižný závěr. Jestli to bude jen jedna věta nebo několikabodové shrnutí toho podstatného, co jste řekli, záleží na tom, jak dlouhá byla vaše řeč. Každopádně nezkoušejte zopakovat všechno, co bylo řečeno v hlavní části.

9. Otvírák i závěr si zapište. Nepočítejte s tím, že to nějak dopadne a nakonec vás něco napadne. Může se to sice stát, ale proč riskovat. Jde o to, abyste se nestresovali věcmi, na které se můžete připravit předem.

10. Rozmyslete si, jakou vizualizaci toho, co budete říkat, můžete použít. Budete psát na tabuli? Ukazovat obrázky nebo nějaké předměty? Promítat v Power Pointu? Vytisknete podstatné body a rozdáte je? Každopádně by vaši posluchači neměli mít před sebou kompletní přednášku.

11. A teď nezbývá než cvičit a trénovat. Mluvte nahlas, dívejte se na hodinky a zjistěte, jak dlouho vám to bude trvat.

Tipy pro akutní situace

Předem si připravte pohodlné oblečení (nic nového, co může škrtit, nebo nepříjemného) a všechny ostatní věci, které budete potřebovat. Nebudete se zbytečně vysilovat ranním splašeným pobíháním po bytě.

Než odejdete, představte si, co uděláte, až bude nepříjemná situace za vámi. Zajdete si na kávu? Koupíte si něco dobrého?

Je to psychologický trik, díky kterému si uvědomíte, že ať vám situace, kterou musíte zvládnout, připadá sebeděsivější, v blízké budoucnosti skončí.

Jestli víte, že už nemáte čas na své trémě zapracovat důkladně, poproste svého obvodního lékaře o „něco“ na zklidnění, třeba oxazepam. Není to slabost, a jestli netrpíte trémou každý den, pomůže vám ve výjimečných případech zvládnout úzkost.

Zhluboka dýchejte, soustřeďte se na dech.

Přiznejte barvu. Jestli jste ztrémovaní, že nevíte, čí jste, řekněte to: „Nejsem zvyklá mluvit před tolika lidmi. Držte mi, prosím, palce…“ Uvolníte atmosféru a dostanete posluchače na svou stranu.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstoíck

Štítky:
Předchozí článek
Související články
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
historyplus.cz
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím
Bude Šíp zachraňovat i manželství?
nasehvezdy.cz
Bude Šíp zachraňovat i manželství?
V posledních týdnech čelí moderátor Karel Šíp (80) nejisté situaci kolem budoucnosti svého dlouholetého pořadu Všechnopárty a to se může projevit i na jeho osobním životě! Není tajemstvím, že oblí
Six Flags v New Orleans: Kde se dětská radost změnila v místo duchů
epochaplus.cz
Six Flags v New Orleans: Kde se dětská radost změnila v místo duchů
Zábavní park Six Flags v New Orleans měl krátký, ale tragický osud. Krátce po svém otevření v roce 2000 se stal oblíbeným cílem, ale série nešťastných událostí, včetně smrtelné nehody na atrakci a zničujícího hurikánu Katrina v roce 2005, jej odsoudily k zániku. Dnes je tento opuštěný areál, kde se kedysi ozýval smích a jásot,
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Co napsal Homér o Amazonkách?
enigmaplus.cz
Co napsal Homér o Amazonkách?
Amazonky byly podle řecké mytologie národem bojovných žen, které se cvičily v boji a ponechávaly si veškerou moc nad veřejným životem. Skutečně existovaly? [gallery ids="155553,155554,155555"] P
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Vyvěštila jsem si z čajových lístků ženicha
skutecnepribehy.cz
Vyvěštila jsem si z čajových lístků ženicha
Nikdy jsem netušila, že mám talent na věštění. Jednou jsem ale zírala na dno svého šálku čaje a lístky mi prozradily budoucnost. Zdálo se, že to bude den jako každý jiný. Hleděla jsem z okna a nadávala na počasí. Pršelo už druhý den. Popíjela jsem šálek čaje z konvičky, která patřila k mým oblíbeným. Ten čaj jsem si přivezla ze
Jahodové knedlíky z tvarohového těsta
nejsemsama.cz
Jahodové knedlíky z tvarohového těsta
Tvarohové těsto je snadné, knedlíky jsou proto rychle připravené, nedají moc práce a chutnají jako od maminky. Potřebujete: ✿ 500 g měkkého tvarohu ✿ 1 hrnek polohrubé mouky ✿ 1 vejce ✿ špetku soli ✿ 12 větších jahod ✿ 125 g tvrdého tvarohu ✿ 2 lžíce másla ✿ skořicový cukr 1. Z měkkého tvarohu, vejce a mouky a špetky soli vypracujte těsto. Vyválejte z
Hotovost, karta či telefon? V Číně se začíná platit dlaní
21stoleti.cz
Hotovost, karta či telefon? V Číně se začíná platit dlaní
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie "tap and pay", která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uved
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část