S nástupem léta se naše pozornost opět soustředí k balkonům a terasám, které nám umožňují současně žít venku, a přitom být doma. Ale i když je balkon součástí našeho bytu, nemůžeme si na něm dělat, co se nám zlíbí.
To platí i o chovu domácího zvířectva v různých voliérách a kotcích, které může svým hlasitým projevem či specifickým pachem rušit sousedy v okolí.
Zákon stanovuje dobu nočního klidu na 22.00–6.00 hodinu, takže teoreticky můžete nechat psa poštěkávat přes den na balkoně, aby si užil čerstvého vzduchu. Ale pokud váš soused chodí na noční, určitě jeho štěkotem přes den sousedským vztahům neprospějete.
Ale víme, jakého domácího mazlíčka a za jakých podmínek můžeme na balkoně ubytovat, abychom sobě i jemu nezadělali na malér?
Základní mantinely pro chování (nejen) na balkoně jsou dány zákonem, kde se jasně říká, že nikdo „nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi.“ Chov domácích a hospodářských zvířat je v každém místě upraven místní vyhláškou.
Zvířata v horku trpí
Vzhledem k srsti či opeření mívají domácí mazlíčci vesměs jiné nároky na tepelnou pohodu než lidé, a v létě na nezastíněných balkonech na přímém slunci trpí. Ale i méně často chovaná nebo exotická zvířata nemusí dobře snášet prudký sluneční žár.
I v našem mírném klimatu jim může způsobit značné zdravotní problémy (úžeh, úpal, dehydrataci, hypertermii, oběhový kolaps).
První pomoc: Pokud se podobná nehoda přihodí, je první pomocí pro zvíře dostatek pitné vody. Nikoliv ledové, spíše vlažné – té vypije naráz mnohem víc.
Lze provést i krátké studené zábaly ke snížení tělesné teploty, eventuálně u větších zvířat studené obklady v oblasti velkých cév na končetinách nebo v zátylku.
Pokud zvíře není schopno přijímat tekutinu nebo jeví jakékoli změny zdravotního stavu, ihned navštivte veterináře!
Kočka ve střehu
Běžná kočičí plemena mají ráda teplo a slunce, a při chovu v bytě určitě ocení možnost pobývat venku, byť v improvizovaných podmínkách.
Kočce zde musíme (ve stínu) zajistit dostatek čerstvé vody nebo čaje, jeden pelíšek umístíme na slunné místo, druhý do úkrytu před sluncem. Na balkonu nesmí chybět ani krytá toaleta, kterou pravidelně denně čistíme.
Kočka však patří k nejohroženějším zvířatům, která na balkon pustíme, protože je svou náturou lovec a tyto pudy nedokáže ani v zajetí potlačit. A ptáci, kteří to vycítí, kočičího predátora ustavičně provokují.
Pokud tedy nemáte zajištěný balkon, hrozí, že kočka skočí za vrabcem či holubem, anebo dokonce za motýlem či jiným hmyzem dolů, a i když se říká, že vždy dopadne na všechny čtyři, může se velmi vážně poranit, či dokonce zabít.
Tip Paní domu: Proto je nutné zajistit balkon nejlépe pevnou nylonovou nebo drátěnou sítí. Existuje mnoho firem, které vám na balkon ochrannou síť nainstalují. Standardní velikost ok je 3×3 cm.
Cena se různí, záleží na ploše závěsu a na materiálu a pohybuje se přibližně od 2500–5000 Kč a výše. Kočce můžete na balkon umístit i škrabadlo s odpočívadlem, ze kterého bude mít patřičný rozhled.
Králíkům stín a mrkvičku
Nemáte-li možnost poskytnout vašemu miláčkovi výběh v zahradě, můžete stylizovat balkon tak, aby vyhovoval jeho potřebám. Králík, i zakrslý, může vegetovat na balkoně od jara až do zámrazu, dokud jsou venkovní teploty snesitelné.
Vždyť na venkově přebývají zvířata venku v zateplených králíkárnách i přes zimu – během mrazů. Pokud má králík na balkoně boudičku plnou slámy či sena, kde se může ukrýt před nepohodou, může pobíhat volně venku klidně i celý půlrok.
Je nezbytně nutné natáhnout kolem zábradlí ochrannou síť, a to minimálně až do výšky 60 cm, odsunout stranou ke stěně různé krabice, schůdky, skříňky či stolečky, na které lze snadno vyskočit. Aby se zvíře zabavilo, dáme mu na balkon jeho hračky.
Samozřejmě musíme stále obměňovat vodu a kousky zeleniny (aby se nezapařila) a granule. Pozor na pokojové květiny – nejen že je králík zničí, ale může se i otrávit.
Záchod umístíme nejlépe na střed balkonu a do stínu (kvůli zápachu), ale musíme počítat s tím, že stejně bude vykonávat potřebu všude, kde se mu právě zlíbí.
Morčatům zima nevadí
Podobně jako králíci snášejí pobyt venku na balkoně i morčata. V suchu a závětří vydrží dokonce ještě chladnější počasí, protože jsou ve své domovině – Jižní Americe – běžně zvyklá na zimu.
Jejich domečky se schůdky vystlané senem či jutou umístíme výš – na stolek či polici se schůdky, ale ne zase tak vysoko, aby mohlo zvíře spadnout dolů.
Brzy na jaře, nebo naopak v říjnu je vhodné při poklesu teplot v noci boudičku zakrýt ještě zvenčí dekou nebo pytlovinou. Hodně záleží na tom, nač je zvířátko zvyklé z bytu, zda má dostatek potravy a vody (i když bez vody 2–3 dny vydrží).
Opět použijte na zábradlí síť s hustými oky, aby se zvíře neprotáhlo a nespadlo dolů.
Malé hlodavce i na balkoně raději chováme v uzavřených klecích nebo teráriích. Zábradlí zajistíme pro jistotu pletivem, aby zvědavé zvíře při svých průzkumných výpravách
nespadlo dolů. Část výběhu je třeba zastínit a doplnit domečkem a prolézačkami. Samozřejmostí je dostatek vody v misce či zavěšené napáječce a granule či kořenová zelenina pro zahnání hladu.
Do rohu, který si zvíře zvolí jako toaletu, umístíme WC s vhodnou podestýlkou. V noci zvíře zavřeme do bedýnky. Snese minimální teplotu cca 5 °C. Malé hlodavce rozhodně nenecháváme na balkoně ve skleněném (plastovém) teráriu.
Teplota za sklem se přes den násobí a zvíře by se na slunci mohlo „uvařit“ (podlehnout infarktu či mrtvici).
Tip Paní domu: Pozor na jedovaté okrasné květiny! Hlodavci je atakují bez toho, aby rozlišili, zda jsou jedovaté, či k snědku. Proto je ukliďte z jejich dosahu.
Andulky a jiní papoušci
V jejich případě je úprava balkonu snadná. Buď je vyneseme na balkon i s klecí a osluněný prostor částečně zakryjeme, aby se mohli i na bidýlku schovat do stínu, nebo jim pořídíme za stejných podmínek stabilní venkovní voliéru.
Obzvlášť ocení větvičky z ovocných stromů. Přidáme hračky a pamlsky, třeba ovoce a zeleninu, a také sépiovou kost k broušení zobáčku. Vždy dbáme, aby měli čerstvou studenou vodu a stín. Suché krmivo nasypeme do krmítek.
Častěji vyměňujeme podestýlku, aby výkaly v teple nekvasily. Papoušci ocení i polozastíněnou koupelnu (závěsnou nádobu s vodou na koupání).
Tip Paní domu: Pozor, opeřenci nesnášejí průvan, mohli by nastydnout a pojít!
Želva miluje slunce
Chov želvy na balkoně se sice na první pohled jeví jako nenáročný, ale není tomu tak. Existují triky, jak ještě uměle navýšit teplotu, aniž bychom vydali více peněz:
tmavou barvou na ohrádce, zákoutím bez průvanu, skleníčkem či plexisklovou boudou, výběhem natočeným jižním směrem.
Želva má mít bezpečné místo k odpočinku – skrýš, budku – ale hlavně také stín, protože si bez pomoci chladných míst nedokáže snížit tělesnou teplotu.
Ohrádka musí být dostatečně vysoká, aby přes ni želva nepřelezla, ale i pevně připojená k dlažbě (nebo mít dno), aby se nepodhrabala.
Ještěry a plazy nechte radši doma
Chameleon se na balkon nehodí, bude mít tendenci utéct po fasádě. Ani hady bychom ze stejného důvodu neměli nechávat na balkoně, navíc jim – i když jsou teplomilní – na přímém slunci hrozí přehřátí.
Leguáni se nejsnáze chovají ve vysokém proskleném teráriu s poměrně malými větracími otvory, ale také je lze držet ve skleníku, zimní zahradě a po určitých úpravách i na balkoně.
Pouhou síť však lehce zdolají, a proto je lepší s nimi absolvovat pouze venkovní procházky na vodítku a pod bedlivým dozorem.
Tip Paní domu: Pro všechna zvířata chovaná na balkoně je nutné pořídit ochranu před dravci – alespoň hustou síť, nebo plexisklo. Přesto jejich útoky na klece a pletivo dokážou chované zvíře pořádně vystresovat.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock