Domů     Balkon plný života
Balkon plný života

S nástupem léta se naše pozornost opět soustředí k balkonům a terasám, které nám umožňují současně žít venku, a přitom být doma. Ale i když je balkon součástí našeho bytu, nemůžeme si na něm dělat, co se nám zlíbí.

To platí i o chovu domácího zvířectva v různých voliérách a kotcích, které může svým hlasitým projevem či specifickým pachem rušit sousedy v okolí.

Zákon stanovuje dobu nočního klidu na 22.00–6.00 hodinu, takže teoreticky můžete nechat psa poštěkávat přes den na balkoně, aby si užil čerstvého vzduchu. Ale pokud váš soused chodí na noční, určitě jeho štěkotem přes den sousedským vztahům neprospějete.

Ale víme, jakého domácího mazlíčka a za jakých podmínek můžeme na balkoně ubytovat, abychom sobě i jemu nezadělali na malér?

Základní mantinely pro chování (nejen) na balkoně jsou dány zákonem, kde se jasně říká, že nikdo „nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi.“ Chov domácích a hospodářských zvířat je v každém místě upraven místní vyhláškou.

Zvířata v horku trpí

Vzhledem k srsti či opeření mívají domácí mazlíčci vesměs jiné nároky na tepelnou pohodu než lidé, a v létě na nezastíněných balkonech na přímém slunci trpí. Ale i méně často chovaná nebo exotická zvířata nemusí dobře snášet prudký sluneční žár.

I v našem mírném klimatu jim může způsobit značné zdravotní problémy (úžeh, úpal, dehydrataci, hypertermii, oběhový kolaps).

První pomoc: Pokud se podobná nehoda přihodí, je první pomocí pro zvíře dostatek pitné vody. Nikoliv ledové, spíše vlažné – té vypije naráz mnohem víc.

Lze provést i krátké studené zábaly ke snížení tělesné teploty, eventuálně u větších zvířat studené obklady v oblasti velkých cév na končetinách nebo v zátylku.

Pokud zvíře není schopno přijímat tekutinu nebo jeví jakékoli změny zdravotního stavu, ihned navštivte veterináře!

Kočka ve střehu

Běžná kočičí plemena mají ráda teplo a slunce, a při chovu v bytě určitě ocení možnost pobývat venku, byť v improvizovaných podmínkách.

Kočce zde musíme (ve stínu) zajistit dostatek čerstvé vody nebo čaje, jeden pelíšek umístíme na slunné místo, druhý do úkrytu před sluncem. Na balkonu nesmí chybět ani krytá toaleta, kterou pravidelně denně čistíme.

Kočka však patří k nejohroženějším zvířatům, která na balkon pustíme, protože je svou náturou lovec a tyto pudy nedokáže ani v zajetí potlačit. A ptáci, kteří to vycítí, kočičího predátora ustavičně provokují.

Pokud tedy nemáte zajištěný balkon, hrozí, že kočka skočí za vrabcem či holubem, anebo dokonce za motýlem či jiným hmyzem dolů, a i když se říká, že vždy dopadne na všechny čtyři, může se velmi vážně poranit, či dokonce zabít.

Tip Paní domu: Proto je nutné zajistit balkon nejlépe pevnou nylonovou nebo drátěnou sítí. Existuje mnoho firem, které vám na balkon ochrannou síť nainstalují. Standardní velikost ok je 3×3 cm.

Cena se různí, záleží na ploše závěsu a na materiálu a pohybuje se přibližně od 2500–5000 Kč a výše. Kočce můžete na balkon umístit i škrabadlo s odpočívadlem, ze kterého bude mít patřičný rozhled.

Králíkům stín a mrkvičku

Nemáte-li možnost poskytnout vašemu miláčkovi výběh v zahradě, můžete stylizovat balkon tak, aby vyhovoval jeho potřebám. Králík, i zakrslý, může vegetovat na balkoně od jara až do zámrazu, dokud jsou venkovní teploty snesitelné.

Vždyť na venkově přebývají zvířata venku v zateplených králíkárnách i přes zimu – během mrazů. Pokud má králík na balkoně boudičku plnou slámy či sena, kde se může ukrýt před nepohodou, může pobíhat volně venku klidně i celý půlrok.

Je nezbytně nutné natáhnout kolem zábradlí ochrannou síť, a to minimálně až do výšky 60 cm, odsunout stranou ke stěně různé krabice, schůdky, skříňky či stolečky, na které lze snadno vyskočit. Aby se zvíře zabavilo, dáme mu na balkon jeho hračky.

Samozřejmě musíme stále obměňovat vodu a kousky zeleniny (aby se nezapařila) a granule. Pozor na pokojové květiny – nejen že je králík zničí, ale může se i otrávit.

Záchod umístíme nejlépe na střed balkonu a do stínu (kvůli zápachu), ale musíme počítat s tím, že stejně bude vykonávat potřebu všude, kde se mu právě zlíbí.

Morčatům zima nevadí

Podobně jako králíci snášejí pobyt venku na balkoně i morčata. V suchu a závětří vydrží dokonce ještě chladnější počasí, protože jsou ve své domovině – Jižní Americe – běžně zvyklá na zimu.

Jejich domečky se schůdky vystlané senem či jutou umístíme výš – na stolek či polici se schůdky, ale ne zase tak vysoko, aby mohlo zvíře spadnout dolů.

Brzy na jaře, nebo naopak v říjnu je vhodné při poklesu teplot v noci boudičku zakrýt ještě zvenčí dekou nebo pytlovinou. Hodně záleží na tom, nač je zvířátko zvyklé z bytu, zda má dostatek potravy a vody (i když bez vody 2–3 dny vydrží).

Opět použijte na zábradlí síť s hustými oky, aby se zvíře neprotáhlo a nespadlo dolů.

Pískomilové a osmáci

Malé hlodavce i na balkoně raději chováme v uzavřených klecích nebo teráriích. Zábradlí zajistíme pro jistotu pletivem, aby zvědavé zvíře při svých průzkumných výpravách

nespadlo dolů. Část výběhu je třeba zastínit a doplnit domečkem a prolézačkami. Samozřejmostí je dostatek vody v misce či zavěšené napáječce a granule či kořenová zelenina pro zahnání hladu.

Do rohu, který si zvíře zvolí jako toaletu, umístíme WC s vhodnou podestýlkou. V noci zvíře zavřeme do bedýnky. Snese minimální teplotu cca 5 °C. Malé hlodavce rozhodně nenecháváme na balkoně ve skleněném (plastovém) teráriu.

Teplota za sklem se přes den násobí a zvíře by se na slunci mohlo „uvařit“ (podlehnout infarktu či mrtvici).

Tip Paní domu: Pozor na jedovaté okrasné květiny! Hlodavci je atakují bez toho, aby rozlišili, zda jsou jedovaté, či k snědku. Proto je ukliďte z jejich dosahu.

Andulky a jiní papoušci

V jejich případě je úprava balkonu snadná. Buď je vyneseme na balkon i s klecí a osluněný prostor částečně zakryjeme, aby se mohli i na bidýlku schovat do stínu, nebo jim pořídíme za stejných podmínek stabilní venkovní voliéru.

Obzvlášť ocení větvičky z ovocných stromů. Přidáme hračky a pamlsky, třeba ovoce a zeleninu, a také sépiovou kost k broušení zobáčku. Vždy dbáme, aby měli čerstvou studenou vodu a stín. Suché krmivo nasypeme do krmítek.

Častěji vyměňujeme podestýlku, aby výkaly v teple nekvasily. Papoušci ocení i polozastíněnou koupelnu (závěsnou nádobu s vodou na koupání).

Tip Paní domu: Pozor, opeřenci nesnášejí průvan, mohli by nastydnout a pojít!

Želva miluje slunce

Chov želvy na balkoně se sice na první pohled jeví jako nenáročný, ale není tomu tak. Existují triky, jak ještě uměle navýšit teplotu, aniž bychom vydali více peněz:

tmavou barvou na ohrádce, zákoutím bez průvanu, skleníčkem či plexisklovou boudou, výběhem natočeným jižním směrem.

Želva má mít bezpečné místo k odpočinku – skrýš, budku – ale hlavně také stín, protože si bez pomoci chladných míst nedokáže snížit tělesnou teplotu.

Ohrádka musí být dostatečně vysoká, aby přes ni želva nepřelezla, ale i pevně připojená k dlažbě (nebo mít dno), aby se nepodhrabala.

Ještěry a plazy nechte radši doma

Chameleon se na balkon nehodí, bude mít tendenci utéct po fasádě. Ani hady bychom ze stejného důvodu neměli nechávat na balkoně, navíc jim – i když jsou teplomilní – na přímém slunci hrozí přehřátí.

Leguáni se nejsnáze chovají ve vysokém proskleném teráriu s poměrně malými větracími otvory, ale také je lze držet ve skleníku, zimní zahradě a po určitých úpravách i na balkoně.

Pouhou síť však lehce zdolají, a proto je lepší s nimi absolvovat pouze venkovní procházky na vodítku a pod bedlivým dozorem.

Tip Paní domu: Pro všechna zvířata chovaná na balkoně je nutné pořídit ochranu před dravci – alespoň hustou síť, nebo plexisklo. Přesto jejich útoky na klece a pletivo dokážou chované zvíře pořádně vystresovat.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
7.5.2024
Po desetiletí byl tmavý dřevěný masiv synonymem kvalitního nábytku. Ale časy se změnily. Čím dál větší oblibě se těší interiér zařízený ve světlých tónech. Je to trend, který jen tak neustoupí, protože má své nepopíratelné výhody. Místnost vybavená ve světlých barvách působí prostorněji, čistěji a přívětivěji. Ani údržba není náročnější než u tmavého nábytku. A možností, jak takový interiér ladit
30.4.2024
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při péči o tělo, na zahrádce, při mytí auta… Chemic
25.4.2024
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a navíc vás nebude omezovat jejich údržba. Mezi ty
18.4.2024
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe než ve váze. Sdílejí totiž se dřevem nostalgickou krá
9.4.2024
Máme pro starší osoby upravit byt, nebo ne? Vždyť to doteď stačilo. Odpověď zní ano. Už proto, aby byl bezpečný. Většinou člověk žije v bytě léta a vyhovuje mu. Jenže pak přijde třeba snížení pohyblivosti nebo nemoc a všechno je jinak. Své o tom vědí i daleko mladší ročníky, než jsou ti, kteří se počítají k seniorům. Takže až budete upravovat byt pro rodiče, myslete i na ten svůj. Někdy stačí mal
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru