Domů     Zima je pryč: Hurá na chalupu!
Zima je pryč: Hurá na chalupu!

Už se nemůžete dočkat, až vyrazíte na chatu či chalupu, pořádně si v ní zatopíte a vydáte se s hrnkem kafe na obhlídku stavení?

Zda jste v době vaší nepřítomnosti měli nezvanou návštěvu, spadl plot, nebo vám vítr utrhl střechu, zjistíte samozřejmě okamžitě. Ale další „jobovky“ teprve odhalíte pečlivým průzkumem. A že jich nebývá málo….

Vyvětrejte a zatopte

Nejhorší, co můžete po zimě udělat, je v dlouho neobývaném domě zatopit. Tedy pokud současně neotevřete dokořán všechna okna a dveře a všechnu vlhkost nevyvětráte průvanem. Zdi jsou totiž vymrzlé a veškerá vlhkost se na nich v teple sráží.

A pokud budete chtít na chalupě či na chatě hned napoprvé strávit víkend i s noclehem, je lepší přijet ráno, větrat minimálně osm hodin a zatopit až odpoledne. Topit byste však měli i za slunečného počasí, aby dobře proschl komín, který je osou domu. Topte jen mírně, ale nepřetržitě po celou dobu pobytu.

Povinná údržba

Deky a peřiny vyneste ven na sluníčko, aby se zbavily vlhkosti. Až budou dostatečně provětrané, nově je povlečte a vyměňte i další textilie (záclony, prostírání aj.). Co můžete, vyperte. Zkontrolujte pojistky, elektrické vedení a přívodní kabely.

Prověřte i další zařízení (čerpadlo, vodárnu, průtokový ohřívač). Majitelé plynových karem by měli nejprve odpustit studenou vodu a teprve pak uvést ohřívače do provozu, aby je nezanesly nečistoty uvolněné z trubek.

Překontrolujte funkčnost odpadu, případně ho vyčistěte chemickým přípravkem (hydroxidem sodným) nebo mechanicky (zvonem). Větší zásah přenechejte odborné firmě.

Zlikvidujte plíseň

I proti tomuto vetřelci pomůže větrání. Je dobré odsunout nábytek od zdí, aby vznikl prostor, kudy bude proudit vzduch, a navlhlá omítka bude moci vyschnout.

Než chatu či chalupu zase opustíte, můžete kritická místa, která byla napadená plísní už v předchozích letech a všechny rohy a kouty nastříkat vhodným protiplísňovým prostředkem (Savo, Fungispray, Mykobicid, Pregnolit ultra, Sanal aj.).

Chalupu důkladně ukliďte, použijte raději některý z dezinfekčních přípravků. Rovněž umyjte veškeré nádobí, i když je nepoužité. Lednici dobře vymyjte octovou vodou a nechte vyvětrat.

Pozor na houbu!

Prevence je důležitá, protože na jaře se teplota v domě zvyšuje, a kde nemůžete trvale větrat, se krom plísní vytváří prostředí i pro různé houby.

Z míst a předmětů, na kterých se už plíseň usadila, ji umyjte a vydrhněte kartáčem, aby se její spory neprášily po domě.

Pokud vás plísně trápí opakovaně a chystáte velký předsezonní úklid, přimíchejte do malířských nátěrů osvědčený protiplísňový Fungisan nebo jiný fungicid.

Zdi i dřevo v ohrožení

Vlhké zdivo zhoršuje tepelně izolační vlastnosti domu a v zimě, když v něm zmrzne voda, může stěny roztrhat. Trvale vlhké omítky opadávají a i cihly se mohou rozmočit.

Když je v místnosti větší vlhkost, samozřejmě mohou bakterie a plísně napadnout podlahy a trámy, rámy oken či dveře, přistavený nábytek, o povlečení a textiliích ani nemluvě. Vlhko mají rádi i tesaříci, kteří po čase dokážou provrtat dřevěné nosné konstrukce. Proto prohlédněte dům od sklepa po půdu a zjistěte i další závady.

Na podlahu nejdřív mýdlem

Dřevěné podlahy ošetřené olejem můžete klidně umýt vodou. V kbelíku rozpusťte mýdlový přípravek, který nečistoty snadno odstraní.

Zásadní je (když je hodně prošlapaná, musíte drhnout razantněji a je třeba ji víc namočit) podlahu ihned po vyčištění vytřít dosucha, aby se nepřemokřila.

Teprve až zcela vyschne, použijte na podlahu speciální olej, který vytvoří na povrchu ochrannou olejovou vrstvu. Nejlépe se nanáší mopem, kterým se rozetře hustá směs oleje s voskem. Tuto vrstvu byste měli obnovovat jednou za tři měsíce.

Údržbu dřevěné podlahy si můžete usnadnit pomocí rozprašovače, je to rozhodně pohodlnější, než tahat velký kyblík.

Ochrannou vrstvu i na lak

I lakovanou podlahu je nutné ošetřit ochrannou vrstvou – leštěnkou, bude pak odolnější. Předpokladem je, aby parkety či plovoucí podlaha nebyly poškozené. Použitím vody by totiž mohly zešednout. Podle odborníků je velmi důležitá pravidelnost údržby.

Pokud už není kvůli silnému znečištění možné běžnou leštěnkou dosáhnout původního vzhledu podlahy, použijte odstraňovač, který do hloubky sloupne veškeré zbytky předchozích nánosů leštěnky. Na vyčištěnou podlahu pak naneste čerstvou vrstvu leštěnky. Přípravky koupíte v podlahovém studiu.

Co s nábytkem?

Na údržbu masivního a dýhovaného dřevěného nábytku jsou nejlepší prostředky na alkoholové bázi. Dřevo nemá rádo vodu, proto ji používejte jen v případech nezbytně nutných a jen velmi opatrně.

Vlhký hadřík s trochou toaletního mýdla zabírá na hodně ohmataná místa (kolem klíče, kliky či hrany skříně). Čistí se po letokruzích a pak se musí mýdlo opatrně jiným hadříkem odstranit. Po dokonalém vysušení přijde v každém případě na řadu impregnace.

Nejúčinnější jsou přípravky s přírodními včelími vosky, které pronikají dovnitř. Dřevo získá krásnou barvu, jemný lesk, bude na omak příjemné a nebude se tak rychle špinit.

Ve vysokém lesku

Lakovaný nábytek nejdřív nasucho zbavte prachu antistatickou prachovkou. K mokrému čištění jsou nejlepší speciální čisticí přípravky, které vám zaručí, že nenaděláte víc škody než užitku. Ale lze si poradit i bez nich.

Šmouhy jednoduše otřete dobře vyždímaným měkkým hadříkem namočeným ve vlažné vodě a pak opatrně osušte. Nepoužívejte na čištění saponát, vytvořil by na povrchu lesklého laku matný film.

K čištění se také vůbec nehodí přípravky obsahující tekuté nebo sypké písky, vyhněte se rovněž všem druhům rozpouštědel.

Tip Paní domu: Troufnete si na střechu?

Možná ze střechy popadaly některé tašky – kdo je v má v zásobě, dokáže je při troše šikovnosti vyměnit sám. A pokud praskla některá okenní tabulka?

U dřevěného okna patrně zvládnete její výměnu za novou také sami, ale u plastových nebo eurooken raději povolejte na pomoc odborníky. Jestliže se vám starší dřevěná okna „zkřížila“, vysaďte je, obruste a znovu přetřete barvou nebo lakem. Když vzniknou škvíry, pomůže samolepicí izolační těsnění.

Tip Paní domu: Zkontrolujte okapy

Pokud to jde, zanesené střešní žlaby prošťouchněte dlouhou latí či tyčkou, anebo je vyčistěte speciálním nástavcem na teleskopické tyči. Také se ujistěte, že nejsou zanesené mezery mezi úžlabím a taškami.

Když zjistíte, že nějaká část okapů už dosloužila, záleží na tom, jak jste zruční. Někdo si u modernějších stavebnicových systémů dokáže poškozený kus vyměnit svépomocí. Kdo se na to necítí, raději by měl povolat klempíře.

Potopa ve sklepě

Do sklepů se stahuje voda z provlhlé půdy a dlouhodobě zvyšuje i vlhko v domě. Účinným prostředkem je vykopání drenáže kolem stavení a odvedení shromážděné vody mimo pozemek. Někdy stačí drenážní rýhu vykopat nad domem.

Do příkopu se bude stahovat voda z půdy a nepoteče do domu, samozřejmě pokud ji povedete do kanalizace, potoka nebo trativodem mimo pozemek. Výkopy musí být od základů vzdálené aspoň 80 cm, široké cca 25 cm a hluboké až 70 cm pod úroveň základů domu.

Někdy stačí do příkopů položit velké kameny, mezi jejich mezerami pak bude voda odtékat. Na ně se navrství menší a menší a nakonec vše zasypte zeminou. Větší zásahy přenechejte raději odborníkům.

Štítky:
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale