Domů     Teď ještě ne, až za chvilku
Teď ještě ne, až za chvilku
27.5.2020

Slýcháte od okolí celý život uštěpačné poznámky o lenosti a máte pocit, že na tom možná přece jen něco je? Nevadí, i obyčejná lenost se dá léčit, a my víme jak.

I když lenost je vlastnost nepříjemná a odsuzovaná, v míře rozumné má naopak i své nesporné klady.

Být tu a tam líný, dokázat nic nedělat, jen tak odpočívat bez pocitu, že bychom měli během chvilky zase vyskočit a začít pucovat koberec, žehlit nebo mýt auto, je dobrodiní pro naše (duševní) zdraví.

Taková mírná dávka lenosti nám umožní se uvolnit, relaxovat, vyčistit si hlavu od myšlenek na povinnosti a s dobrou náladou se zase do něčeho pustit.

Líní vynálezci

Sice to zní paradoxně, ale je to tak – díky lenosti prý přišla na svět už spousta geniálních nápadů a různých vylepšováků, jejichž smyslem bylo jediné – zjednodušit si život a nemuset tolik pracovat.

Takže stačí dávka lenosti, spojená s mozkem génia, a je tu pračka, sušička, elektrická žehlička a kdo ví, co ještě. Díky bohu za lenost!

Lenost, nebo prokrastinace?

Aby to nebylo tak jednoduché, obyčejné lenosti poslední dobou zdatně konkuruje modernější pojem prokrastinace.

Upřímně řečeno, odlišit, kdo je lenoch, a kdo je prokrastinátor, tedy člověk odsouvající svou práci ne z lenosti, ale z jiných důvodů, je těžké i pro odborníka. Lenochovi se prostě nechce nic dělat.

Prokrastinátor zase odkládá práci proto, že má buď nezvladatelný sklon být ve všem perfektní (takže nemůže práci odevzdat, protože ještě není dokonalá), nebo má strach se do práce pustit (a tak ji odkládá).

Je to dřina

Ať je to jakkoliv, jestli máte pocit, že jste doopravdy líní (pozor, neplést s vyčerpáním a přepracovaností, kdy už prostě nemůžete), nemusíte se zabývat slovíčky. Odkládání nebo lenost, na obojí je stejný recept.

Překonat vlastní lenost je zatraceně těžká práce. Rozhodně se to nepodaří nikomu, kdo se pro to nerozhodl dobrovolně a z vlastní vůle. Bude zapotřebí mobilizovat veškeré duševní síly, podrobit zkoušce vlastní vytrvalost a nepolevit.

Jak jste na tom s leností?

Máte sklony tlačit před sebou neoblíbené činnosti?

Často vás kvůli nesplněným úkolům hryže svědomí?

Vyřizujete raději nedůležité věci, místo abyste se pustili do těch podstatných?

Myslíte si, že nemá smysl se do ničeho pouštět, když nejste v tom správném rozpoložení?

Vyřizujete věci obvykle až (skoro) po termínu a z posledních sil?

Máte právě rozdělány víc než 3 věci naráz?

Jsou vaše rozdělané úkoly v téhle fázi už aspoň tři týdny?

Myslíte si, že zítra vám půjde všechno líp než dneska?

Jestli jsou vám předchozí výroky povědomé, je dost pravděpodobné, že vám lenost dýchá na záda. Je na čase s tím něco udělat!

Říct línému člověku, že se má vzchopit a začít něco dělat, má asi podobnou naději na úspěch, jako když doporučíme někomu, kdo se topí v hluboké depresi, aby se sebral a viděl svět z té lepší stránky. Prostě to není jednoduché, ale ne nemožné. Chce to systém:

1. Využijte princip sněhové koule

Když pustíte z kopce malou sněhovou kouli, začne cestou dolů zrychlovat a nabaluje na sebe víc a víc sněhu. Tohohle principu se držte. Nezačínejte velkými plány, stejně je nedodržíte.

Nejdřív začněte zlehka, postupně budete přidávat větší porce a budete rychlejší: Potřebujete třeba něco sepsat a nechce se vám? Nejdřív vezměte do ruky tužku a začněte psát, stačí deset minut.

Jakmile vám to přestane jít, jděte dělat něco jiného a vraťte se k psaní za chvíli, případně druhý den. Časem budete stále výkonnější – důležité je nastartovat chuť k práci.

2. Ať žije plánování

Začněte konečně používat svůj diář. Pokud ho nemáte, pořiďte si ho. Nebo si doma sestavte plán úkolů třeba na nástěnku. Na seznam úkolů si napište jednoznačný cíl, kterého chcete v konkrétním termínu dosáhnout.

A nepřehánějte to, zachovejte zdravý úsudek a smysl pro realitu. Dosažení velkého cíle je dřina a záležitost na dlouhé lokte. To by vás rychle přestalo bavit, takže si naplánujte hodně drobných krůčků.

Pokaždé, když budete odškrtávat jednu položku ze seznamu, bude vaše „sněhová koule“ nabírat větší rychlost.

Vypadá váš byt jako po výbuchu bomby? Zápis úkolů může vypadat třeba takhle:

Cíl: 15. července: přijede kamarádka. Mám uklizený byt!!!

Zítra: Uklidím kuchyň: 1. vyklidit myčku, 2. sklidit špinavé nádobí, 3. umýt pracovní desku, 4. umýt sporák

Pozítří: Uklidím koupelnu: 1. nakrmit pračku a zapnout ji, 2. sklidit šampony a mýdla z umyvadla, 3. umýt umyvadlo, 4. umýt vanu.

atd….

3. Přizvěte na pomoc přátele

Jestli patříte k lidem, kteří jsou schopní pracovat jen pod tlakem, vymyslete na sebe fintu.

Požádejte někoho, komu na vás záleží, aby s vámi uzavřel smlouvu – pokud nedoděláte svůj úkol do určeného termínu, zaplatíte pokutu (nemusí jít jen o peníze, třeba o nějakou službu.) Výrok „To nikdy nedokážeš“, pronesený dobrým kamarádem, také umí dělat divy.

4. Trochu se postrašte

V duchu si představte katastrofický scénář, který nastane, když svůj úkol nesplníte. Někomu představa děsivé budoucnosti pomůže a snaží se víc.

Jestli ale patříte k lidem, kteří se při takových myšlenkách vyděsí ještě víc a zaseknou se, raději tenhle způsob nezkoušejte.

5. Odměňte se!

Jakmile splníte, co jste si předsevzali, okamžitě se odměňte. Věřte, že pozitivní posilování funguje stejně u laboratorních potkanů jako u nás. Ale musí to být opravdu okamžitá odměna, jinak se mine účinkem.

6. A občas si dejte pohov

Jsou dny, kdy prostě nic nejde tak, jak by mělo. Netrapte se tím. Někdy se člověk cítí úplně vyždímaný a nemá smysl to lámat přes koleno. Jste-li na tom právě tak, dovolte si s čistým svědomím jeden den vynechat. Zítra se do práce pustíte znovu a půjde vám daleko lépe.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během