Domů     Teď ještě ne, až za chvilku
Teď ještě ne, až za chvilku
27.5.2020

Slýcháte od okolí celý život uštěpačné poznámky o lenosti a máte pocit, že na tom možná přece jen něco je? Nevadí, i obyčejná lenost se dá léčit, a my víme jak.

I když lenost je vlastnost nepříjemná a odsuzovaná, v míře rozumné má naopak i své nesporné klady.

Být tu a tam líný, dokázat nic nedělat, jen tak odpočívat bez pocitu, že bychom měli během chvilky zase vyskočit a začít pucovat koberec, žehlit nebo mýt auto, je dobrodiní pro naše (duševní) zdraví.

Taková mírná dávka lenosti nám umožní se uvolnit, relaxovat, vyčistit si hlavu od myšlenek na povinnosti a s dobrou náladou se zase do něčeho pustit.

Líní vynálezci

Sice to zní paradoxně, ale je to tak – díky lenosti prý přišla na svět už spousta geniálních nápadů a různých vylepšováků, jejichž smyslem bylo jediné – zjednodušit si život a nemuset tolik pracovat.

Takže stačí dávka lenosti, spojená s mozkem génia, a je tu pračka, sušička, elektrická žehlička a kdo ví, co ještě. Díky bohu za lenost!

Lenost, nebo prokrastinace?

Aby to nebylo tak jednoduché, obyčejné lenosti poslední dobou zdatně konkuruje modernější pojem prokrastinace.

Upřímně řečeno, odlišit, kdo je lenoch, a kdo je prokrastinátor, tedy člověk odsouvající svou práci ne z lenosti, ale z jiných důvodů, je těžké i pro odborníka. Lenochovi se prostě nechce nic dělat.

Prokrastinátor zase odkládá práci proto, že má buď nezvladatelný sklon být ve všem perfektní (takže nemůže práci odevzdat, protože ještě není dokonalá), nebo má strach se do práce pustit (a tak ji odkládá).

Je to dřina

Ať je to jakkoliv, jestli máte pocit, že jste doopravdy líní (pozor, neplést s vyčerpáním a přepracovaností, kdy už prostě nemůžete), nemusíte se zabývat slovíčky. Odkládání nebo lenost, na obojí je stejný recept.

Překonat vlastní lenost je zatraceně těžká práce. Rozhodně se to nepodaří nikomu, kdo se pro to nerozhodl dobrovolně a z vlastní vůle. Bude zapotřebí mobilizovat veškeré duševní síly, podrobit zkoušce vlastní vytrvalost a nepolevit.

Jak jste na tom s leností?

Máte sklony tlačit před sebou neoblíbené činnosti?

Často vás kvůli nesplněným úkolům hryže svědomí?

Vyřizujete raději nedůležité věci, místo abyste se pustili do těch podstatných?

Myslíte si, že nemá smysl se do ničeho pouštět, když nejste v tom správném rozpoložení?

Vyřizujete věci obvykle až (skoro) po termínu a z posledních sil?

Máte právě rozdělány víc než 3 věci naráz?

Jsou vaše rozdělané úkoly v téhle fázi už aspoň tři týdny?

Myslíte si, že zítra vám půjde všechno líp než dneska?

Jestli jsou vám předchozí výroky povědomé, je dost pravděpodobné, že vám lenost dýchá na záda. Je na čase s tím něco udělat!

Říct línému člověku, že se má vzchopit a začít něco dělat, má asi podobnou naději na úspěch, jako když doporučíme někomu, kdo se topí v hluboké depresi, aby se sebral a viděl svět z té lepší stránky. Prostě to není jednoduché, ale ne nemožné. Chce to systém:

1. Využijte princip sněhové koule

Když pustíte z kopce malou sněhovou kouli, začne cestou dolů zrychlovat a nabaluje na sebe víc a víc sněhu. Tohohle principu se držte. Nezačínejte velkými plány, stejně je nedodržíte.

Nejdřív začněte zlehka, postupně budete přidávat větší porce a budete rychlejší: Potřebujete třeba něco sepsat a nechce se vám? Nejdřív vezměte do ruky tužku a začněte psát, stačí deset minut.

Jakmile vám to přestane jít, jděte dělat něco jiného a vraťte se k psaní za chvíli, případně druhý den. Časem budete stále výkonnější – důležité je nastartovat chuť k práci.

2. Ať žije plánování

Začněte konečně používat svůj diář. Pokud ho nemáte, pořiďte si ho. Nebo si doma sestavte plán úkolů třeba na nástěnku. Na seznam úkolů si napište jednoznačný cíl, kterého chcete v konkrétním termínu dosáhnout.

A nepřehánějte to, zachovejte zdravý úsudek a smysl pro realitu. Dosažení velkého cíle je dřina a záležitost na dlouhé lokte. To by vás rychle přestalo bavit, takže si naplánujte hodně drobných krůčků.

Pokaždé, když budete odškrtávat jednu položku ze seznamu, bude vaše „sněhová koule“ nabírat větší rychlost.

Vypadá váš byt jako po výbuchu bomby? Zápis úkolů může vypadat třeba takhle:

Cíl: 15. července: přijede kamarádka. Mám uklizený byt!!!

Zítra: Uklidím kuchyň: 1. vyklidit myčku, 2. sklidit špinavé nádobí, 3. umýt pracovní desku, 4. umýt sporák

Pozítří: Uklidím koupelnu: 1. nakrmit pračku a zapnout ji, 2. sklidit šampony a mýdla z umyvadla, 3. umýt umyvadlo, 4. umýt vanu.

atd….

3. Přizvěte na pomoc přátele

Jestli patříte k lidem, kteří jsou schopní pracovat jen pod tlakem, vymyslete na sebe fintu.

Požádejte někoho, komu na vás záleží, aby s vámi uzavřel smlouvu – pokud nedoděláte svůj úkol do určeného termínu, zaplatíte pokutu (nemusí jít jen o peníze, třeba o nějakou službu.) Výrok „To nikdy nedokážeš“, pronesený dobrým kamarádem, také umí dělat divy.

4. Trochu se postrašte

V duchu si představte katastrofický scénář, který nastane, když svůj úkol nesplníte. Někomu představa děsivé budoucnosti pomůže a snaží se víc.

Jestli ale patříte k lidem, kteří se při takových myšlenkách vyděsí ještě víc a zaseknou se, raději tenhle způsob nezkoušejte.

5. Odměňte se!

Jakmile splníte, co jste si předsevzali, okamžitě se odměňte. Věřte, že pozitivní posilování funguje stejně u laboratorních potkanů jako u nás. Ale musí to být opravdu okamžitá odměna, jinak se mine účinkem.

6. A občas si dejte pohov

Jsou dny, kdy prostě nic nejde tak, jak by mělo. Netrapte se tím. Někdy se člověk cítí úplně vyždímaný a nemá smysl to lámat přes koleno. Jste-li na tom právě tak, dovolte si s čistým svědomím jeden den vynechat. Zítra se do práce pustíte znovu a půjde vám daleko lépe.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi