Domů     Geocaching: Poklad najdete za komínem
Geocaching: Poklad najdete za komínem
26.5.2020

Do přírody i do centra velkého města vás může zavést hledání pokladu, ukrytého v krabici. Geocaching je prima zábava pro celou rodinu.

Vzpomínáte si na hledání pokladů při táborové bojovce? Ano? Geocaching je taková trochu modernější verze hledání pokladů. Je spojením turistiky, navigace pomocí souřadnic a internetu. Podstata je jednoduchá:

na internetu si najdete nějakou schránku, kterou chcete najít, přečtete si další informace, zadáte do navigace polohu a vydáte se ven. Kdo kešku najde, zapíše se do „návštěvní knížky“ ve schránce a po návratu domů ještě zapíše svůj nález na internet.

Kdo se vydá za pokladem?

Máte doma puberťáka, který nevystrčí nos od počítače? Tahle hra by ho mohla zaujmout, obzvlášť když ho pověříte třeba technickými detaily hledání. Nebo vás strašně otravují zdravotní procházky bez cíle, jen abyste byli na vzduchu?

Jestli jste samotáři a rádi se na svých výletech obejdete bez společnosti, anebo jen nemáte parťáka, který by byl ochotný trochu pohnout kostrou, je hledání pokladů podle souřadnic pro vás to pravé.

Společenská událost

Stejně tak si ale na své přijdou i tvorové vysloveně společenští. Můžete vzít s sebou celou rodinu nebo vybrat keše na místech, kde se to „kačery“ jen hemží.

Po pár desítkách nalezených úkrytů už budete potkávat známé tváře, a kdyby vám to nestačilo, můžete se připojit v okolí svého bydliště k nějaké z organizovaných skupin.

Vlastně docela nová hra

Geocaching (u nás vyslovovaný jako geokešing, v originále po anglicku džiokešink) se zrodil teprve před čtrnácti lety.

Na počátku byl okamžik, kdy americký prezident Clinton povolil daleko větší přesnost navigace GPS i pro civilisty, a nápad jednoho Američana, který ukryl první schránku a její souřadnice zveřejnil na internetu. Od té doby se tahle hra rozšířila po celém světě. Byli byste překvapení, kolik kešek se skrývá ve vašem okolí.

Registrace na internetu

Abyste mohli začít hledat, nejdřív se musíte zaregistrovat na www.geocaching.com. Díky registraci získáte přístup k mapám uložení kešek a dalším informacím o nich. Až se vítězně vrátíte z výpravy, zapíšete sem údaje o své cestě:

které keše jste našli a případně své zážitky a postřehy. A poděkujete autorovi schránky, samozřejmě.

Kdo je kdo?

kačer: české označení koho jiného než hledače keší

mudla: výraz inspirovaný příběhem o Harrym Potterovi. Označuje všechny nezasvěcené, tedy ty, kdo nehledají keše.

Keš neboli krabice, kterou hledáme

Poklad, za kterým se ženeme, mívá zpravidla podobu vodotěsné krabice různé velikosti. Můžeme se setkat s tubami od vitaminů, krabičkami od filmů, dózami na potraviny nebo něčím velkým, třeba kyblíkem.

Až budete plánovat, kam se vydat, na internetu se dobře podívejte, jaký typ keše hledáte. Poznáte to podle ikonky před jejím názvem.

* Tradiční keš je schránka se sešitem, do kterého se podepíšete. Mohou v ní být i různé předměty, ale o tom až dál.

*Multikeš je složitější najít: souřadnice, které jste na internetu našli, nevedou přímo k cíli, ale jen k dalším informacím. Takže nemůžete postupně najít třeba tři schránky, než se dostanete k té cílové.

*Mystery keš je keš s tajenkou. Tady budete muset nejprve vyřešit nějaký úkol (hádanka, rébus, text v morseovce,…) a teprve potom zjistíte cílové souřadnice.

Ostřílení hledači si proto do terénu berou třeba tabulky s morseovkou, Braillovým písmem a další nezbytnosti.

Našli jsme keš…

Už víte, kde se skrývá? Tak teď opatrně – při vyzvedávání vás nesmí zahlédnout žádný věci neznalý mudla, jinak by mohla přijít k úhoně.

Uvnitř můžeme najít různé věci na výměnu, mince s vyraženým číslem nebo nějakou věc opatřenou identifikačním číslem, která cestuje po světě. Co s nimi?

*Z věcí na výměnu si můžeme něco vzít, ale na oplátku něco přidat. Věc, kterou do kešky dáváme, by měla být stejné nebo vyšší hodnoty, žádné „odpady“, potraviny, nebezpečné věci.

*Travel bug je jakákoliv věc s připevněným identifikačním štítkem. Cestuje po světě, takže kdybychom ji vzali, musíme ji nejdéle do 14 dnů dát do jiné kešky, blíž k cíli.

*Geocoin je mince s číselným kódem. I ta cestuje a její poloha je pečlivě sledovaná.

S čím do terénu

Zapomeňte na vysoké podpatky. Do terénu se vám bude hodit turistické oblečení, aspoň pro začátek. K některým keším se dostanete jen s horolezeckým vybavením, ale to už je pro pokročilé milovníky adrenalinu.

Pevné boty, nepromokavá bunda s kapucí, možná i pracovní rukavice (mohou se hodit při vyzvedávání keše). A samozřejmě GPS navigaci s náhradními bateriemi, vytištěné informace o hledaném pokladu a nabitý telefon pro všechny případy. Hodit se může malá polní lopatka, kapesní nůž, baterka čelovka.

Co má umět navigace

Až budete vybírat GPS navigaci, nechte si určitě poradit v obchodě nebo od někoho, kdo už má nějaké zkušenosti. Především vězte, že na hledání keší vám moc nepomůže GPS navigace do auta. Bude se vás nejspíš snažit navést na silnici, má to v popisu práce.

Takže buď pořiďte turistickou navigaci, nebo se podívejte, jestli ji máte v mobilu. Vaše navigace by měla mít jednoduché zadávání souřadnic, dobrý příjem, být odolná i proti vodě (jednou každá zmokne nebo se vykoupe v potoce).

Měla by používat normální baterie (AA nebo AAA) s dlouhou výdrží, >2000mAh ). A také se musí dát snadno ovládat.

Tip: K tomu všemu by měla mít připojení k počítači a možnost aktualizace zdarma. Pozor, ne každá navigace si rozumí s každým počítačem. Majitelé počítačů Apple to ale vědí.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale