Víte, jak zařídit jídelní kout tak, abyste se při jídle cítili dobře? Nechte se inspirovat prastarým učením feng shui.
Podle feng shui je ideální, když máme dostatečně velkou kuchyni, která poskytuje dost prostoru na to, abychom v ní mohli nejen vařit, ale i jíst.
Jenže v praxi se často stůl do kuchyně nevejde a musíme ho postavit do jídelny nebo nám nezbude, než jídelní kout zařídit přímo v obýváku. V takovém případě bychom ale měli prostor, kde budeme jíst, zřetelně ohraničit od zbytku místnosti.
Pomáháme komunikaci
Při jídle by podle principů feng shui nemělo nic bránit v komunikaci mezi lidmi, kteří se u stolu sešli, ani vnímání jídla.
Proto se raději vyhněme lampě, zavěšené příliš nízko nad stolem, nebo příliš mnoha svíček, ozdob, nebo jiných předmětů, nahromaděných uprostřed stolu. Ze stejného důvodu by náš stůl neměl stát přímo pod trámem, který by nás rozděloval.
Měli bychom mít výhled do prostoru, rozhodně ne přímo do protější zdi, jinak bude hovor váznout.
Barvy hrají zvláštní roli
Oranžová a červená barva v jídelně podle feng shui zvyšují chuť k jídlu a podporují romantickou atmosféru při jídle. Žlutá barva dodá pocit tepla.
Purpurová barva je barva slavnostní, kterou bychom si měli vyhradit na zvláštní příležitosti, třeba výročí nebo intimní večeře. Broskvová a lososová barva podpoří komunikaci, takže ji můžeme použít, když čekáme návštěvu někoho, s kým se tolik neznáme.
Přátelskou atmosféru a vitalitu probouzí zelená barva. Modrá podporuje komunikaci, ale tlumí chuť k jídlu – ideální kombinace pro toho, kdo chce hubnout. Fialová barva evokuje vášeň a krémová barva uvolňuje. Tyrkysové odstíny podporují empatické rozhovory.
Světlo má být přívětivé
Osvětlení v jídelně by nikdy nemělo být příliš ostré a oslňující. Žárovku volíme takovou, která imituje denní světlo. Nejlepší je zavěsit lampu nad stůl tak, aby osvětlovala střed stolu, i tím pomáháme komunikaci. Kdo miluje svíčky, dělá dobře, dodávají prvek ohně.
Poškozené nádobí musí z domu
Talíře, hrnečky i sklenky jsou pro správné proudění energie při jídle vážně důležité, takže je nepodceňujte. Sklo, porcelán a kov budí dojem luxusu a elegance. Keramika a porcelán se pojí s větší aktivitou.
Dřevo naopak uvolňuje, dodá našemu stolování nádech něčeho zvláštního a romantického. Podle feng shui bychom rozhodně neměli používat nic umělohmotného nebo syntetického. A úplně tabu je nádobí poškozené.
„Ťuklý“ hrneček, prasklá sklenka, spára na talíři, to všechno nás může negativně ovlivnit. Pryč s tím!
Stůl: Záleží na tvaru
Stůl by vás při jídle neměl rozdělovat, a to ani pomyslně. Proto vybírejte takový, který má desku z jednoho kusu, a pokud to jde, vyhýbáme se třeba stolu, jehož (rozkládací) deska je rozdělená spárou. Ideální je stůl kulatý nebo oválný.
U něj se rozhovory protahují, přeje diplomatickému hovoru. Stůl s ostrými hranami, obdélníkového nebo čtvercového tvaru, nás naopak staví do opozice. U pravoúhlého stolu se vyhněme ostrým rohům a vybírejme raději stůl se zaoblenými hranami.
Stůl nejlépe ze dřeva
Dřevěná deska z kvalitního masivu znamená, že se můžete spolehnout na to, že je o jednotlivé členy rodiny dobře postaráno. Vyhněte se skleněné desce. Nejen že studí, ale ten, kdo u stolu sedí, má pocit, jako by mu jídlo mohlo každou chvíli někam spadnout.
Budí v nás nejistotu a navíc pohled na vlastní nohy pod stolem není příjemný. Ani mramor není dobrý materiál na desku stolu.
I židle jsou důležité
Stabilní, pevné židle, nejlépe s opěrkami na ruce, symbolizují jistotu. Kdo musí sedět na rozvrzané židli, nemůže se cítit v bezpečí. I počet židlí hraje roli: mělo by jich být víc, než je počet lidí, kteří u stolu pravidelně jedí.
Tak k sobě přilákáte přátele. Kdo žije sám, měl by mít u stolu židle aspoň tři, a ještě si sedat postupně na všechny. Každopádně nikdo by se u stolu neměl cítit stísněně, ani by neměl být nucený při vstávání „přelézat“ ostatní.
Drobnosti
Abyste znásobili hojnost v domě, pověste ke stolu zrcadlo a doprostřed stolu umístěte mísu s ovocem.
Proti zmatkům týkajícím se jídla pomáhá kov: pomohou třeba kovové dekorační předměty nebo hodiny s kovovým kyvadlem na stěně.
Nevhodný tvar stolu můžeme „utlumit“ různými doplňky. Třeba dlouhému stolu s ostrými rohy pomůže velká kulatá mísa.
Text: Kateřina Rodná
Foto: Shutterstock