Proč? Protože jsou zdravé. Takže až se pokocháte pohledem na louku, dejte se do práce. Vaše tělo vám poděkuje.
A co sbírat? Odpověď je nasnadě. Tahle žlutá kráska se hodí téměř celá, ale vezměme to popořádku.
Kořen
Kořen pampelišky v sobě ukrývá hořčiny, třísloviny, ale také minerální látky, zejména draslík, mangan a měď. Jeho léčivá síla spočívá zejména v jeho velké schopnosti odstranit z těla odpadní látky.
Podporuje činnost ledvin, jater, tok žluče a tím i trávení.
Pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi.
Má protizánětlivé účinky.
Snižuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi i vysoký krevní tlak.
Pomáhá také při léčbě nemocí kloubů, jako je revmatizmus, dna a další choroby. (Obsahuje totiž látky, které brání degeneraci kloubů, chrupavek a posilují celý pohybový aparát těla.)
Tiší zánět žaludku, působí proti ledvinovým kamenům, nemocem ledvin a močových cest.
Náš tip: Kořeny vyrývejte zejména na jaře a na podzim, když obsahují nejvíce účinných látek.
Udělejte si
Pampelišková káva
1) Kořeny po příchodu domů co nejdříve důkladně očistěte od hlíny. Poté je nakrájejte na malé kousky a nechte oschnout.
2) Naskládejte je na plech a sušte (pražte) v troubě při teplotě asi 180 stupňů (bude to trvat cca půl hodiny). Pravidelně kontrolujte, kořen se nesmí v žádném případě spálit. Že je hotovo, poznáte tak, že je kořen zcela tvrdý.
3) Nyní jej nechejte prochladnout a umelte (v kávovém či elektrickém mlýnku, případně utlučte v hmoždíři). V tuto chvíli můžete prášek ještě opatrně opražit na suché pánvi, není to však nutné.
4) Pampeliškovou kávu servírujeme stejně jako klasického „turka“. Jednu až dvě lžičky zalijeme vroucí vodou. Několik minut počkáme, prášek si sedne. Pokud by měly nějaké kousky tendenci plavat na povrchu, můžeme přecedit. Možno osladit či podávat s rostlinným či normálním mlékem.
Listy
Sbírejte mladé listy, které ještě neobsahují hořké „mléko“. Ve Francii se bělí, aby byly křehčí. Listy vybělíme snadno tím, že je zakryjeme. Můžete je využít třeba jako vhodnou ingredienci do jarních salátů i do zeleninových polévek.
Jsou bohatým zdrojem vitaminu C, kyseliny křemičité, vitaminů A, D, některých vitaminů skupiny B, betakarotenu, draslíku, křemíku, vápníku i železa. Tím však výčet zdraví prospěšných látek, obsažených v listech, nekončí. Najdeme v nich také třísloviny, glykosidy, silice a další látky.
Pomáhají pročistit organismus od jedovatých látek (například alkoholu).
Posilují činnost ledvin a jater.
Čistí pleť.
Udělejte si
Nápoj
Mladé lístky rozmixujeme spolu s jablkem, větším pomerančem, přidáme šťávu z půlky citronu a med nebo hroznový cukr. Doplníme kelímkem bílého kefíru. Nápoj působí detoxikačně a proti únavě.
Usušte je
Sušte je v polostínu při vyšší teplotě na dobře větratelném místě. Důležité je, aby byly v tenké vrstvě, občas je obraťte a protřepejte, aby nezplesnivěly. Skladujete v suchu a temnu v dobře uzavřené nádobě.
Čaj
Smíchejte sušené listy a sušený kořen pampelišky v poměru 1:1. Směs dejte do vody a asi dvě minuty vařte. Následně nechte do vychladnutí ustát. Pijte dva šálky čaje denně po dobu dvou měsíců.
Květy
Nejsou tu jenom pro včely.
Mohou pomoci v prevenci i léčbě chřipky či angíny. Vděčí za to obsahu některých látek, jako jsou flavonoidy, karotenoidy, silice a další.
Sirup pomáhá léčit nemoci dýchacích cest
Můžete je trhat od dubna až do října. Používejte čerstvé, na rozdíl od kořene a listů je totiž nelze sušit. Během několika dnů by se krásné žluté květy změnily v bílé chmýří, které by poletovalo po místnosti.
Udělejte si
Med
1) 400 plně rozkvetlých květů zbavte stonků, omyjte a zalijte 1,5 litru vody. Přidejte 2 citrony, nakrájené na plátky, a 10 minut povařte.
2) Nechte 24 hodin odstát, potom přeceďte přes plátno a do výluhu přidejte 1,5 kg cukru. Vařte zvolna na mírném ohni asi jednu až dvě hodiny. Délka varu závisí na hustotě. Čím déle vaříte, tím je „med“ hustší. Horký „med“ nalijete do sklenic a obraťte dnem vzhůru.
Náš tip: Při sběru květů narazíte jistě i na ještě nerozvinuté pupeny. Berte je taky, během chvíle si z nich uděláte domácí kapary. Doma je dejte do sklenice, zasypte solí a zalijte octem.
Pak je uložte do lednice a nechte pořádně uležet… Používají se stejně jako normální kapary.