Jenže čím a jak? Ačkoli si denně v kuchyni, a někdy nejen tam, zahráváme s ohněm, úplně zapomínáme, že může opravdu začít hořet. A pak jde o sekundy…
Nejspolehlivější obranou jsou hasicí přístroje, však také už několik let platí vyhláška pro novostavby, která předepisuje, jakými hasicími přístroji máme domácnost vybavit. Pro rodinný dům je jako základ určen práškový hasicí přístroj, stejně jako pro byt.
Což je minimum, vybavit se můžeme mnohem lépe podle toho, co by nám kde doma mohlo hořet. A stejně důležité je umístit přístroje přímo tam, kde budou zapotřebí, ne tedy do sklepa nebo do úložných prostor.
Do kuchyně
Největší nebezpečí je, že vzplane horký olej na sporáku nebo v troubě. Nejúčinněji se dá uhasit pěnou nebo práškem, jenže má to háček – kolem by nesměly být žádné elektrospotřebiče a zásuvky. S ohledem na ně je nejvhodnější přístroj sněhový. Hasit jím můžeme jak hořlavé tekutiny, tak i zařízení pod proudem.
K elektronice
Počítače, televizory, hi-fi věže a podobné hračky se dají hasit jen sněhovým, případně halotronovým plynovým přístrojem.
Elektrické rozvody
K těm si postavte přístroj sněhový nebo práškový.
Knihy a dřevo
Nejlepší je voda, jenže ta může zničit i to, co nepodlehlo ohni. Takže výhodnější je přístroj pěnový nebo práškový.
Garáž
Na hořící benzín a naftu či podobné hořlavé chemikálie se používají přístroje pěnové nebo práškové, ty také předepisuje vyhláška.
Doporučujeme: Podrobný přehled typů hasicích přístrojů najdete na stránkách specializovaných e-shopů. Právě tam také radí hasiči přístroje kupovat, neboť je nutná také jejich pravidelná kontrola po 3 až 5 letech podle typu. A tu vám zaručí jen odborníci.
Tip: Na počínající požáry například v kuchyni mnohdy postačí hasicí pěna ve sprejích, jaké se prodávají do auta.. Přístroj sice nenahradí, ale pokud vám chytne olej na pánvi, pak ho v tu chvíli uhasíte. Stejně tak drobné počínající požáry elektroniky.
Na kolik to vyjde
Hasicí spreje stojí obvykle kolem 200 Kč za 500 ml, u hasicích přístrojů závisí cena nejen na množství náplně, ale také na jejím druhu. Levnější jsou práškové, kde malý přístroj s 2kg náplní pořídíte kolem 500 Kč, zatímco sněhový za dvojnásobek.
Výhodněji vycházejí větší přístroje, ale jejich celková váha pak může ztěžovat manipulaci, zejména ženám. Například 6kg práškový přístroj má celkovou váhu asi 10 kg, sněhový je ještě těžší, při náplni 5 kg váží celkově asi 16 kg.
Co dělat, když není přístroj po ruce?
Vzplanul oheň na pánvi
V žádném případě nesmíme na pánev chrstnout vodu! V oleji rozžhaveném na několik set stupňů se okamžitě mění na vodní páru. Ta stoupá vzhůru a nese s sebou kapičky hořícího oleje, což vypadá, jakoby pánev vybuchla. Během pár sekund může hořet celá kuchyň.
Jak tedy hasit? Pokuste se nasadit na pánev pokličku. Pokud to nejde, opatrně přes ni přehodíme mokrý, ale vyždímaný hadr. Čím větší, tím lépe. Na něj další a další.
Pozor: Neodkrýváme, ani když plameny zmizely. Olej je tak rozžhavený, že s přístupem kyslíku může vzplanout znovu. Musíme počkat, až pánev vystydne.
Hoří fritéza? Volejte hasiče, to sami nezvládnete.
Hoří v troubě
Troubu v žádném případě neotvíráme! Závan vzduchu by plameny vydatně podpořil a oheň by se mžiku rozšířil do kuchyně.
Ze všeho nejdřív troubu nejdřív vypneme, u elektrické včetně jističe. Rychle odsuneme z dosahu všechno, co by dál mohlo chytnout. Pak teprve opatrně pootevřeme dvířka a hodíme do trouby mokrý vyždímaný hadr a pak další. Čekáme, než plameny uhasnou.
Chytlo prádlo pod žehličkou
Okamžitě vypneme jistič pro danou místnost a plameny hasíme vodou. Propálené prkno pak vyneseme ven z bytu.
Z elektroniky stoupá dým
Okamžitě vypneme jistič a nalijeme na přístroj vodu. Vyhýbáme se při tom obrazovce, neboť rozdílem teplot by mohla explodovat a letící střepiny by mohly způsobit zranění. Pokud už z přístroje šlehají plameny, pak na něj spíš hodíme mokrý hadr.
Pozor: V místnosti jsou jedovaté zplodiny hoření, důkladně a dlouho větrejte. A to i v případě, že přístroj jen dýmal.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock, archiv firem