Na rozdíl od západní medicíny nespoléhá ta čínská na čerstvé ovoce a zeleninu jako posilu v chřipkovém období. Důvod? Ochlazují organismus, zatímco potřebujeme opak – prohřát.
Zní to nejen logicky, navíc má TCM se svou metodou prevence dvoutisíciletou zkušenost. A sází hlavně na posilující horké polévky a zahřívající čaje.
Nachlazení z čínského pohledu
TCM neřeší mikroby, ale pochody v těle z hlediska energie (což je i chlad). Jakmile prostydneme, začne se podle TCM zpomalovat normální koloběh energie v těle.
Což může dojít až tak daleko, že energie na některých místech stagnuje a umožní tak rozvoj patologických procesů. Ty se v počátcích dají zvrátit. Stačí organismus vehementně prohřát. Tím obnovíme proudění energie. Praktickým domácím prostředkem k tomu je koření.
Které druhy pomáhají?
zázvor čerstvý i sušený
pepř
ostrá paprika
muškát
hřebíček
skořice
majoránka
bazalka, raději sušená
kari
Recepty se zázvorem
Čerstvý zázvor je hlavní ingrediencí, na niž čínská medicína v prevenci a léčbě počínajícího nachlazení spoléhá. Vybrali jsme pro vás několik „zdravotních“ receptů, můžete si je podle chuti upravit, přisladit nebo přisolit.
Medový čaj
Na 1 šálek nakrájíme na proužky 2 silnější kolečka čerstvého zázvoru a přelijeme je vroucí vodou. Osladíme medem. Můžeme pít až tři šálky během dne.
Pikantní polévka
Pokrájíme 15 g zázvoru, 15 g jarní cibule (jen bílou část) a 120 g hrušky a rozvaříme na polévku. Pak vmícháme dvě rozkvedlaná vejce. Polévku sníme velmi teplou a hned poté si lehneme do postele, protože podporuje pocení.
Pikantní těstoviny
Pokrájíme česnek a zázvor nadrobno a krátce podusíme, pak promícháme s porcí uvařených těstovin a sníme horké. Pozor, nesmažíme, abychom nezničili účinek česneku a zázvoru.
Nudlová polévka
Těstoviny maličko rozvaříme. Na troše oleje osmahneme 6 kusů jarní cibule, pak přidáme těstoviny, pokrájený zázvor a špetku pepře. Povaříme a hned jíme.
Praktické tipy
Nejen tyto tradiční čínské recepty pomohou, prospěšné mohou být i malé úpravy našeho běžného jídelníčku. Cílem je posílit zahřívající složky a ubrat ty ochlazující, což je nejen čerstvé ovoce, zeleninové saláty, ale také džusy a chlazené nápoje.
Naopak teplé nápoje mohou dělat divy. Zde je několik inspirací pro kořeněný čaj:
– Do čaje si přidáme na šálek dva až tři hřebíčky. Chuti neublíží, spíše naopak.
– Kdo má rád, může si vařit orientální čaj yogi, což je rovněž směs ostrých, ale sladce chuťově laděných koření. Dá se koupit i sáčkovaný.
– Prospěšný pro plíce je také mátový čaj. Sedět mu bude i špetka zázvoru.
Čím kořenit maso?
Použít se dá nejen zázvor nakrájený na nudličky, ale i běžně prodávané ostřejší směsi koření jako kari nebo mexické chilli.
Mléčné výrobky? Raději ne
Pro jejich silně ochlazující povahu je čínská medicína při riziku rýmy nebo infekce dýchacích cest obecně příliš nedoporučuje. Jsou mezi nimi ale výjimky, a sice plísňové a zrající sýry, které TCM považuje za potraviny zahřívající. Ideální je pro tuto dobu plísňový sýr s pepřem nebo chilli.
2 praktické tipy
Pomoc při ucpaném nosu
Zkuste akupresuru: 2 až 3 mm vedle nosu ve výši nosního otvoru jde vyhmatat citlivé místo, akupunkturní bod. Na tření tohoto bodu nos reaguje, můžete cítit svědění nebo mravenčení. Především ale jemná masáž pomáhá obnovit průchodnost nosu. Masírujte po obou stranách nosu.
Horká koupel nohou
Metoda, která silně rozproudí energii v těle: Potřebujete lavor pro koupel chodidel. Do vody můžete přidat aromatický olej, hodí se levandule nebo rozmarýn. Voda musí být horká, a tak ji dolévejte.
Pocit tepla by měl stoupat tělem, až se budete potit i na čele. Jakmile k tomu dojde, skončete s koupelí a dejte si půlminutovou studenou sprchu. Pak rychle pod peřinu a vypotit se.
Tento postup se dá během dne zopakovat, nanejvýš si ale dejte 3 horké koupele chodidel.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock