Říká se jim také židovské brambory nebo také jeruzalémské artyčoky. Ale jsou příbuzné se slunečnicí, takže je to rostlina pro oko i pro žaludek. Možná máte tento klenot na zahrádce i vy. Topinambury znali a využívali lidé od pradávna.
Původem je tato rostlina ze Severní Ameriky, do Evropy se dostaly někdy v průběhu sedmnáctého století. Jsou podobné bramborám, mají však odlišnou nasládlou chuť a chutnají i mírně po oříškách.
Dnes se nejvíce pěstují ve Francii, ale dařit se jim bude i na vaší zahrádce a chutnat budou i na vašem talíři.
Proč bychom je měli jíst?
V jejich hlízách je obsažen především škrob inulin, vhodný nejen pro diabetiky, ale i pro všechny ostatní, protože snižuje hladinu cukru v krvi. Extrahováním inulinu z topinamburové šťávy se také vyrábí sladidlo pro diabetiky.
Dietáři zase ocení, že pomáhají při snižování nadváhy. Zlepšují také činnost trávicí soustavy, ale i jater a ledvin, podporují látkovou výměnu, proto jsou velmi vhodné i pro starší osoby.
Pozitivně působí na snižování hladiny cholesterolu v krvi, dodávají cenné minerály, především draslík, kromě něj také vápník, hořčík a fosfor ve správném poměru pro zdravé kosti.
Jdeme do kuchyně
Hlízy topinambur ze všeho nejdříve očistíme kartáčkem. Škrabkou na brambory vám to moc nepůjde, protože hlízy jsou hrbolaté spíš podobné oddenkům zázvoru. Chcete-li je už loupat, použijte nožík.
Konzumovat je můžeme vcelku, nakrájené na plátky nebo na kostičky, ale i strouhat na struhadle.
Teplé – všude tam, kde bychom použili jako přílohu brambory. Můžete je smíchat s další zeleninou nebo je vařit, dusit, zapékat nebo smažit (Pozor však na to, že jsou měkčí než brambory a velmi snadno se rozvaří).
Studené – za syrova v salátech nahradí ředkvičku, dobře si rozumí s ostatní zeleninou. Z topinamburů si můžete připravit v odšťavňovači i čerstvou šťávu, pro vylepšení chuti ji doplňte třeba šťávou z čerstvých mrkví.
Rada Paní domu: Topinambury skladujeme v plastovém sáčku v lednici, kde vydrží až po dobu jednoho týdne. Pak je již musíme raději spotřebovat, protože rychle sesychají.
Krémová polévka z topinambur
50 g topinamburů, 50 g másla, 1 bílá cibule, maximálně 2 stroužky česneku, 1 litr zeleninového vývaru, sůl, barevný pepř, čerstvá listová petržel, strouhaný parmezán
1) Hlízy topinambur dobře omyjte a oloupejte, odstraňte všechna hnědá očka a skvrnky. Nakrájejte na hrubší kousky. Oloupejte cibuli a česnek a nakrájejte na jemno.
Ve větším hrnci rozehřejte máslo (nebo olivový olej) a přidejte cibuli a česnek, lehce osmahněte, dejte však pozor, aby cibule nezhnědly.
2) Přidejte topinambury a dále pokračujte ve smažení asi tak 10 minut. Poté přidejte nejlépe horký kuřecí vývar a nechte vařit asi 25 minut, než topinambury změknou. Poté rozmixujte na hladkou směs. Ochuťte solí a čerstvým pepřem.
Tip Paní domu: Polévku můžete dochutit hrstí nasekané petrželové natě, nebo strouhaným parmezánem a dozdobit smetanou. Pro vůni poslouží větvička rozmarýnu. Ale všeho s mírou, jedině tak vynikne její přirozená oříšková chuť.
Osvěžující salát
1) Topinambury oškrábejte a dejte na chvíli do okyselené vody, aby nezhnědly.
Připravte si zálivku z bílého jogurtu.
2) Smíchejte bílý jogurt, lžíci citronové šťávy, lžíci oleje, přidejte nasekaný kopr, pepř, podle chuti přislaďte.
3) Oloupané topinambury zálivkou přelijte, ozdobte řapíky celeru a snítkou kopru a dejte vychladit. Můžete přidat ořechy.
Zapékané topinambury
500 g topinamburů, 50 g másla, sůl, pepř, kudrnka, 2 dl šlehačky
1) Oloupané topinambury nakrájíme na tenké plátky. Jemně osolíme, přidáme sekanou kudrnku, zalijeme šlehačkou. Dobře promícháme tak, aby šlehačka byla pokud možno obalena na každém plátku topinambury.
2) Připravenou směs vložíme do zapékací nádoby ve vrstvě ne vyšší než 3 cm. Pečeme v předehřáté troubě při teplotě 175 °C asi 1 hodinu. Před dopečením zvýšíme teplotu, aby povrch zezlátl.
Podáváme jako samostatný pokrm, nejlépe doplněný zeleninovým salátem, nebo jako přílohu k minutkovým masům a rybám.
Tip Paní domu: Povrch můžeme asi v polovině pečení posypat nastrouhaným sýrem.
Pěstitelské okénko
Pokud vás recepty oslovily, můžete si topinambury vypěstovat na záhoně i v prostorné nádobě. Ale pozor, vyrostou z nich vysoké rostliny.
Hlízy vysazujeme na jaře, do hloubky 10 až 15 cm, ve vzdálenosti 20-30 cm od sebe.
Z jedné rostliny sklidíme až 1,5 kilogramu hlíz, které v zemi bez problémů i přezimují, takže je můžeme, pokud země není zamrzlá, sklízet průběžně.
Nadzemní část rostliny odumírá, na jaře z hlíz brzy vyraší nová rostlina.