Domů     Miluše Šplechtová: Mám ráda rodinná setkání
Miluše Šplechtová: Mám ráda rodinná setkání
11.3.2020

Miluše Šplechtová žije ve více než třicetiletém manželství s Janem Hrušínským. Herecká tradice pokračuje díky jejich nejstarší dceři Kristýně, mladší Barbora je součástí divadelního světa raději v zákulisí. Díky synovi Nikolovi z předchozího svazku je novopečenou babičkou.

Co vaše babičky?

Babička z maminčiny strany zemřela, když mi bylo pět. Vzpomínám si jen mžik, kdy mě česala a říkala: „Abys měla dlouhé vlásky, musíš držet.“ Druhá s námi byla déle, takže si ji pamatuju lépe.

Byla to krasavice, obdivovala Hanu Maškovou – mám dokonce její podpis – a chtěla ze mě mít někoho slavného. Kvůli ní jsem chodila na krasobruslení, naučila se „medvěda“ a přešlapovat, ale vydržela jsem to jen rok, pak mě to přestalo bavit.

Divadlo je pro rodinu druhým domovem. S manželem a dcerou Kristýnou.
Divadlo je pro rodinu druhým domovem. S manželem a dcerou Kristýnou.

Jak vzpomínáte na své dětství?

S prvním vnoučetem se do něj vracím čím dál častěji. I když mi ve čtrnácti umřela maminka a devět let nato tatínek, zůstaly mi krásné vzpomínky. Chodila jsem třeba každé ráno pro mléko.

Nebo jsme vyráželi každou sobotu přes Široký vrch ke strejdovi a tetě na buchty. To vlastně moje děti už nezažily.

My přitom s bráchou byli oblečení v nedělních šatičkách a zvláštní bylo, že jsme si vždycky hráli s ostatními dětmi, a zatímco on byl pak zmazaný až za ušima, já vydržela bez jediné šmouhy. Neptejte se mě, jak jsem to dělala, to vážně nevím (smích).

Máte oblíbené rodinné zvyklosti?

Užíváme si třeba s holkama společné snídaně na chalupě. Takové ty dlouhé, kdy sedíme a povídáme si až do oběda. Moc ráda vařím, takže vítám každou příležitost k rodinnému setkání.

Slavíme všechny svátky, narozeniny, Vánoce…To si vždycky slíbíme, že letos každý jen tři dárky, jenže pak se nás sejde hodně a vždycky to někdo nedodrží (smích).

Co ráda vaříte?

Vlastně cokoliv. Nejradši mám českou kuchyni, na exotičtější jídla jsou spíš naše holky, takže to máme rozdělené. Já peču ty buchty a koláče a Kristýnka připravuje speciality.

Při různých příležitostech si většinou všichni objednávají svíčkovou, ale nedávno mě můj muž překvapil, když zatoužil po sladkokyselé omáčce, kterou miloval můj syn.

„Moc ráda vařím a peču buchty a koláče.“
„Moc ráda vařím a peču buchty a koláče.“

Pěstujete si zeleninu na zahradě?

My jsme s Honzou takoví zvláštní zahradníci. Pořád něco sázíme, chceme, aby nám to hezky rostlo, ale jak se říká, každý by měl dělat to, co umí.

Jednou jsme chtěli pěstovat rajčata – koupili jsme si sazenice už s malými zelenými plody, dali je do země, Honza uřízl větve jako podpěru…Za čtrnáct dní tam ta rajčátka jen tak smutně visela a ty větve rozkvetly.

Takže to radši necháváme lidem, kteří tomu rozumí. O zahradu nám už řadu let pečuje paní Dvořáková z vedlejší vesnice. Díky ní mám perfektně třeba zastříhané kytičky, protože ona přesně ví, co s tím. Mně by to všechno zašlo.

Baví vás uklízení?

Spíš mi nikdy nevadilo. S dětmi samozřejmě musíte ty domácí činnosti dělat dost často. Vlastně jsem pořád žehlila a prala. Až jsem si říkala, že si sousedi musí myslet, že jsem nějak posedlá, jak pořád věším a sundavám prádlo.

Asi jediné, co opravdu nemám ráda, je mytí oken. Hlavně proto, že se mi nikdy nepodaří tam nemít šmouhy. Tak jedině večer, to se to dá dělat (smích). Teď už mi několik let chodí do domácnosti pomáhat paní Lída, se kterou jsem moc spokojená.

Občas mívám taky záchvaty, kdy popadnu houbičku, že poklidím kuchyni, nad něčím se zamyslím a najednou zjistím, že jsem vytáhla šuplíky, přerovnám…a pouklízím si přitom tak trochu i v sobě.

Jaké kolem sebe máte ráda věci?

Obklopuju se nejraději věcmi, které vyprávějí příběhy. Proto je chalupa plná různých kolovrátků a podobně starožitných předmětů. Teď jsme třeba sehnali nádhernou starou truhlu.

Kristýnka říká, že už to tam u ní v pokojíčku vypadá jako u Barunky a že asi napíše Dědečka. Jinak Honza zbožňuje anglický styl a já si ho ráda oblíbila taky.

Co vaše zvířátka?

Měli jsme kocourka, který odešel ve dvanácti letech. On předtím utekl. Tři týdny byl pryč, až na Štědrý den si ho všimli sousedi, že uvízl za zdmi policejní služebny. Takže se chudák zavřel do arestu a odnesly to jeho ledviny.

Toho současného našla Kristýnka, když šla večer s kamarády cestou přes pole, pozorovali oblohu a najednou se ozvalo zamňoukání. Tam bylo zahozené malé kotě v krabici…náš Jupiter, kterého už máme přes deset let. Do naší smečky patří taky Ema, úžasná fenka retrívra.

Při čem si nejlépe odpočinete?

Nejraději relaxuju s hrnkem kávy na zahradě. K tomu patří i dobrá knížka, ale já jsem takový ten čtenář na jeden zátah. Vím, že neumím rozečíst knihu a vrátit se k ní třeba po třech dnech, proto si je nechávám raději na léto.

Před časem jsem náhodou vzala do ruky Babičku a zjistila jsem po letech, jaká je to nádherná kniha. Myslím, že děti ve školních lavicích vůbec nemají šanci si to uvědomit, ale ženám mého věku ji rozhodně doporučuju.

S manželem při sázení stromku v parku kolem Divadla Na Jezerce.
S manželem při sázení stromku v parku kolem Divadla Na Jezerce.

Ve zkratce

Narodila se 13. listopadu 1957 v Mostě. Její matka byla učitelka, proto nejprve uvažovala o pedagogické dráze, nakonec se však rozhodla pro pražskou konzervatoř.

Byla v angažmá v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého v Praze, Národním divadle a momentálně působí v Divadle Na Jezerce, kde je členem Divadelní společnosti Jana Hrušínského, svého manžela.

Objevila se v několika filmech (Panelstory, Jak chutná smrt) i v televizních seriálech Nemocnice na kraji města (Nové osudy) nebo Cesty domů.

Z prvního manželství má syna Nikolu, z druhého, s Janem Hrušínským, dvě dcery, Kristýnu a Barboru.

Recept na sladkokyselou omáčku

Na oleji zpěním cibulku a zázvor – sušený nebo čerstvý, zaliju směsí z vývaru, sojové omáčky, medu a vymačkaného citronu a přidám solamyl. K tomu osmahnu kuřecí prsíčka nakrájená na drobné kousky, obalená v těstíčku, podávám s rýží.

Přesné míry moc neumím, všechno dělám podle chuti. A přidávám varování, že ty kousky při smažení vydatně prskají.

Text: Andrea Primusová, foto: Herminapress, Shutterstock

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi