Vyskytuje se převážně ve vyšším věku, hlavně na silně sluncem opalovaných místech obličeje. Na rozdíl od melanomu nás však na životě zpravidla neohrožuje.
Nikoho nenapadne denně dopodrobna zkoumat kůži svého těla. Přesto bychom si alespoň jednou za měsíc či dva měli prohlédnout každý jeho kousek. Bazocelulární karcinom neboli bazaliom je ze začátku velmi nenápadný.
Koho ohrožuje
Bazaliomy se vyskytují převážně v seniorském věku, asi od 60 let. Při rodinném genetickém zatížení však můžete onemocnět třeba už ve 30 letech. V pozdějším věku jsou bazaliomy tak časté, že se už téměř staly přirozenou součástí stárnutí kůže.
Podle studií postihuje tento typ karcinomu obě pohlaví stejně často. Nejvíce ohrožení ale jsou zejména lidé se světlou, citlivou pokožkou, kteří lehce dostanou úpal.
Příčiny
Za hlavní příčinu vzniku bazaliomů se považuje dlouhodobé (většinou léta trvající) opakované vystavování kůže na krku, hlavě a rukou sluníčku. V posledních letech bazaliomů přibývá.
To může být způsobeno novým využíváním volného času, např. navštěvováním solárií, kde mohou mít opotřebené přístroje, takže vyzařují škodlivé UV záření. Nebo častým cestováním za opalováním do dalekých zemí. Další známou příčinou je práce s rakovinotvornými látkami, například s arzénem.
Výskyt
Nejčastějším místem bazaliomů je vnitřní koutek oka a spodní oční víčko. Typická je při tom ztráta řas, nedostatečná léčba často vede až ke ztrátě oka.
Nádory se dále tvoří na nose, na uších, na čele, v krčních partiích, u mužů na temenní pleši, ale jen velmi zřídka postihnou i oděvem chráněné oblasti těla.
Symptomy
V počátečním stadiu vypadá jako málo viditelný uzlík, který si lehce splete s pupínkem, nebo lesklá ploška zatvrdlé kůže normální barvy. Na okrajích mají jemňoučké červené cévky.
Po několika měsících nebo dokonce letech vznikne už větší sklovitý kulatý nádorek s vyvýšeným okrajem. Později se uprostřed rozpadne a začne vyhlížet jako vřed s okrajem ve tvaru šňůry perel.
Bazaliom může ale také vypadat jako jizva nebo je suchý a loupe se jako stroupek. Když ho strhnete, za chvilku se objeví zase. Kvůli pomalému růstu nebere mnoho pacientů bazaliom dlouho vážně. Nádor tak začne po čase ničit okolní tkáně.
Takový přerostlý bazaliom na hlavě dokáže zdeformovat lebku a nakonec člověka zabít. Naštěstí jen málokdo to dnes nechá zajít tak daleko.
Druhy
Bazalioma ulcerans – vypadá jako nehojící se odřenina kůže pokrytá krustou. S přibývajícím růstem se zviditelňuje charakteristický okraj z malinkých uzlíků, tzv. perlovitý lem.
Basalioma nodosum – roste ve formě uzlíku, který je s to dosáhnout velikosti hrášku až lískového oříšku. Typické jsou pro něj rozšířené, hadovitě se rozbíhající červené cévky.
Basalioma planum – vypadá jako ploše rostoucí Basalioma ulcerans i s perlovitým okrajem. Má barvu normální pokožky, může však být i hnědý až černohnědý, což často vede k záměně za melanom.
Rozšíření, metastázování
Některé formy bazaliomů mají sklon vytvářet nádorové výběžky za daleko na povrchu viditelné hranice nádoru. Pokud se tyto výběžky léčbou nezachytí, nádor se zase obnoví.
Pozitivní je, že i navzdory ničivému růstu, kdy prorůstají do okolí a ničí přilehlé tkáně, bazaliomy většinou nemetastázují, tzn., že nezakládají ložiska jinde po těle.
Terapie
Pro útěchu pacientů je třeba uvést, že bazaliom patří k jednomu z nejlépe léčitelných zhoubných nádorů. Samozřejmě, že se musí brzy rozpoznat. Malé bazaliomy stačí zmrazit, případně odstranit světelnou terapií nebo nejlépe vyříznout.
Musí se při tom odstranit dostatečně velká kožní oblast, protože nádor bývá pod kůží mnohem větší než na povrchu. Pokud se jedná o větší rozsah, po zákroku ještě nastupuje plastický chirurg, který kožní defekt upraví, aby pacienta nehyzdil.
V případě, že mimořádná poloha nádoru, jeho přílišná velikost nebo vysoký věk pacienta nedovolují chirurgické odstranění, lékař zvolí speciální formu chemoterapie nebo ozařování. Radioterapií se dosáhnou podobně dobré výsledky jako operací.
Jak jim předcházet
Vzniku bazaliomů je možné předcházet používáním opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem.
Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock