Pro udržování krásné pleti se používaly od starověku – v přírodním stavu. Do kosmetických přípravků se dostaly v 80. letech minulého století a jejich popularita stále ještě stoupá.
Není divu, že je o AHA čili ovocné kyseliny takový zájem. Jsou přírodního původu a mají nevídané schopnosti řešit nejčastější problémy s pletí.
Co je AHA?
Zkratka z anglického názvu těchto látek (alpha hydroxy acids), pro praktičnost se používá jako běžné označení hlavně na obalech kosmetických přípravků. Jde o kyseliny, pocházející především z ovoce:
kyselina citronová se získává z citrusů
kyselina mléčná pochází z kyselého mléka
kyselina vinná je z vinné révy
kyselina jablečná se získává z jablek, ale i hrušek a dalších druhů ovoce
kyselina glykolová je z cukernatých rostlin
Jak fungují?
Ovocné kyseliny mají především schopnost jemně uvolňovat vazby mezi odumřelými buňkami na povrchu kůže a tím je odstraňovat. Dochází tak vlastně ke speciálnímu typu peelingu a ten má pozoruhodný efekt na pleť:
zlepšuje vzhled kůže, která vypadá svěžeji a jemněji, je vypnutá a barevně jednotnější
vyhlazuje jemné vrásky a omezuje další projevy stárnutí pleti
zesvětluje nežádoucí pigmentaci
čistí ucpané póry a pomáhá zeslabovat projevy akné
A další efekty
A to stále ještě není všechno. Ovocné kyseliny současně kůži stimulují k vydatnější tvorbě kolagenu a částečně i elastinu, takže opakovaná aplikace může napomoci k větší pružnosti a pevnosti pleti.
Tento efekt podpoří i zvýšenou hydratací, neboť AHA podporují vázání vlhkosti v kůži. Zlepšení vzhledu tak bývá rychle viditelné.
Velmi účinná je zejména kyselina glykolová, která se pro své vlastnosti používá i v estetické a plastické chirurgii. Dobře proniká kůží a podporuje také lepší přijímání kosmetických přípravků, které se tak dostanou až do nejhlubších vrstev pokožky.
Je vynikajícím chemickým peelingem a dokáže ovlivňovat rohovou vrstvu pokožky tak, aby se rychleji obnovovala a současně měla sklon se ztenčovat. Toho se využívá i při ošetření nemocí jako hyperkeratóza nebo lupénka.
Háček: Je třeba opatrnosti
Účinnost ovocných kyselin narůstá s jejich koncentrací, a to až natolik, že pak už patří jen do ruky odborníka. V přípravcích pro domácí použití proto najdete menší množství těchto látek. Aplikace je bezpečnější, ale efekt pochopitelně slabší.
I tak je třeba dodržovat pokyny výrobců a nepoužívat tyto přípravky jiným způsobem, než je doporučeno. Zvláště opatrní by měli být alergici a lidé s citlivou pletí.
Peeling ano, ale…
Používejte jen přípravky určené pro domácí aplikace. Obvykle obsahují okolo 12 % AHA.
U vyššího podílu ovocných kyselin je už laická aplikace riziková. Co hrozí, vysvětluje odbornice na zdravý životní styl Petra Řehořková z Petra Clinic:
Může dojít k popálení pokožky a vzniku trvalých defektů, jakými jsou například zvýšená pigmentace v místě ošetření, rozdíly v barevné celistvosti ošetřované partie.
Domácí aplikace
Při prvním nanášení krému s AHA se může objevit štípání na kůži a zarudnutí, ale pozor – jen slabého stupně! Při výrazně nepříjemných pocitech a pálení kůže přípravek rychle smyjte.
AHA nanášejte vždy na noc a přes den pak nanášejte krém s vysokým ochranným faktorem proti UV záření, aby se na kůži neobjevila nežádoucí pigmentace.
Odborná aplikace
Předností je školený personál, který účinku ovocných kyselin rozumí a dokáže přizpůsobit jejich koncentraci typu a stavu pleti i požadovanému výsledku. Jak procedura probíhá? Na pokožku se nanáší speciální maska s kyselinou a pleť se zabandážuje.
Pod bandáží kyseliny totiž daleko lépe působí a jejich účinek se několikanásobně zvyšuje, vysvětluje Petra Řehořková z Petra Clinic.
Při větších kosmetických problémech je třeba proceduru opakovat dvakrát až třikrát za měsíc, pro udržení mladistvého vzhledu stačí jednou měsíčně.
A výsledek?
Odborná aplikace AHA kyselin je slibnou metodou pro prakticky všechny nedokonalosti pleti. Poradí si jak se suchou, tak s mastnou pletí. Dokážou pleť šetrně, přitom do hloubky vyčistit, zredukovat hloubku jemných vrásek i zesvětlit pigmentaci. Po aplikaci bude pleť vyhlazená, rozjasněná a pružná.
Tip: Ovocné kyseliny si dokážou poradit s nepovedeným opálením, kdy na kůži vzniklo nepravidelné zbarvení a skvrny. Podmínkou je ale, aby s nimi pracoval odborník, kosmetička nebo v těžších případech dermatolog.
Při nevhodném zásahu AHA totiž hrozí, že se kůže bude bránit ještě výraznější pigmentací. V každém případě vyčkejte s těmito zákroky do chladnějších měsíců, kdy zabarvení samo přirozeně z části vybledne a dráždění UV paprsky je nejslabší.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock