Ačkoliv se lidský věk stále prodlužuje, příchod menopauzy zůstává stejný. České ženy dostávají menopauzu průměrně v 51 letech, ale může se objevit již po čtyřicítce.
Není třeba panikařit, menopauza není nemoc, ženy po ní prožijí někdy ještě celou třetinu života.
Dřívější nástup menopauzy může ovlivnit dědičnost (proto je dobré vědět, kdy přechodem prošla vaše matka), kuřačky dostávají menopauzu asi o rok dříve než nekuřačky.
Příznaky
Jsou vždycky stejné, i když mají u každé ženy jinou intenzitu. Objeví se návaly horka (trápí až 75 procent žen), nadměrné pocení, podrážděnost, nespavost, mění se tlak, začnete přibývat na váze (hlavně v oblasti břicha), někdy přichází inkontinence.
Pět P proti příznakům
Co pomáhá překonat potíže při menopauze? Pět P: Pohoda, pití, pohyb, příroda, prohlídky u lékaře.
*Pohoda
Jezte lehkou stravu pravidelně pětkrát denně, nejezte ve spěchu, ale v pohodě a každé sousto důkladně rozžvýkejte. Dopřejte si hodně syrové zeleniny a ovoce, a když vás honí mlsná, dejte si pár kousků sušeného ovoce nebo kousek kvalitní čokolády. Nezapomínejte ani na ořechy či kvalitní pravý med.
*Pití
Ke zdravé životosprávě patří i pravidelný pitný režim kolem 2,5 litru vody denně (káva ani černý čaj se nepočítají).
*Pohyb
Zpočátku zkuste alespoň zrychlit chůzi, ignorovat výtah, vystoupit z autobusu o zastávku dříve a hezky svižně se projít. Dobrými sporty jsou plavání a jízda na kole.
Pravidelný pohyb zpomaluje řídnutí kostí a tvoří v těle endorfiny – hormony štěstí, které vám zvednou náladu.
*Příroda
Bezpečnou alternativou umělých hormonů jsou fytoestrogeny čili rostlinné hormony.
Jejich nejbohatším zdrojem je sója a lněné semínko, můžeme je najít i v rajčatech, brusinkách, jahodách, jablkách, ledovém salátu, jeteli lučním, vojtěšce a dalších rostlinách.
Příznaky menopauzy dokáže uklidnit i kokosový olej (k dostání v lékárnách i v síti drogerií), slunečnicový olej, čaj ze šalvěje nebo levandule.
Fytoestrogeny existují i jako doplňky stravy v lékárnách. Jsou vhodné zejména pro ženy, které odmítají nebo nemohou užívat hormonální léčbu (ženy s vysokým krevním tlakem, hlubokou žilní trombózou nebo křečovými žílami). Výhodou je, že tyto přípravky nezpůsobují váhový přírůstek.
*Prohlídky
Nestyďte se zajít se svými problémy k lékaři, ať už k praktickému nebo ke gynekologovi. Pokud to váš stav bude vyžadovat, může vám lékař předepsat hormonální léčbu, která vám pomůže.
Buďte hodná na své tělo, jiné nemáte!
Po padesátce by každá žena měla chodit ke gynekologovi pravidelně 2x ročně, každé dva roky je také nárok na mamografické vyšetření.
Od 50 do 55 let je v rámci pojištění zdarma i vyšetření okultního krvácení ve stolici – od pětapadesáti je toto vyšetření až jednou za dva roky.
Do 60 let by každá žena měla zajít na endoskopické vyšetření střev a na změření hladiny cholesterolu a tukových látek v krvi. Samozřejmostí je dvakrát do roka návštěva zubaře!
Text: Karin Stružková, Foto: Shutterstock