Prakticky vzato nejde o nic jiného než o pár dekagramů syntetické pryskyřice nebo porcelánu, případně jiného materiálu. To, co této hmotě dává hodnotu, je tvar – kouká na vás panenka jako „opravdová“.
Žádná hračka. Sběratelské panenky jsou detailně propracované, stejně tak jejich garderoba. Nejsou určeny dětem, ale na vystavení do vitrínky.
Jestli jste o této sběratelské vášni, výsostně ženské, ještě neslyšeli, nenechte se mýlit – i v naší zemi se jí věnují nadšené příznivkyně, a mají dokonce svůj časopis. Jmenuje se pochopitelně Panenka.
Miminka, elfové i krasavice
Pamatujete si vlnu zájmu o panenky k nerozeznání od novorozeňat? Prodávají se stále, říká se jím reborn. Kromě lidských novorozenců se dají koupit i stejně realistická šimpanzí miminka.
Pokud jde ale o pravé sběratelské panenky, pak nejčastěji mají dětskou podobu, nejoblíbenější jsou holčičky s vlasy jako prstýnky.
Vedle těchto tradičních vzorů se ale najdou i zvláštnosti, jako výrobky značky Doll Leaves inspirované hlavně japonskými mango postavičkami a pohádkovými bytostmi.
Prodávají se ale i panenky „dospělé“, například americká tvůrkyně značky Rustie nabízí velkolepé porcelánové krásky v nákladných večerních kostýmech. A ceny?
Za levnější značky zaplatíte pár tisíc, u modelů, které jsou na objednávku, ale počítejte řádově s desetitisíci.
Aby jim nic nechybělo
Specializované weby ale neprodávají pouze hotové panenky, k mání jsou také díly, z nichž je můžete složit nebo vyměnit poškozenou část. Panence můžete pořídit doplňkové oblečení, paruku, náhradní botičky nebo jí koupit šperky.
Můžete jí ulevit od trvalého stání a místo podpůrné konstrukce jí opatřit pohodlné křeslo nebo sofa. Cena bývá podle modelu obvykle jeden až dva tisíce za pěkně propracovaný kus.
Dokonce i Barbie…
I nejslavnější panenka světa je k dostání ve sběratelských edicích, a to v několika kategoriích. Liší se propracovaností, a tím i cenou. Nejdostupnější je řada Pink Label, kterou pořídíte i u nás, a to za cenu kolem 800 Kč.
Následují čtyři řady, kde už je celkový počet každé série omezen od Black Label (do 50 000 kusů) až k Platinum Label, kde se vyrábí pouhých tisíc kusů a cena je závratná.
Luxusní sběratelské Barbie se objevují v ručně šitých haute couture modelech značek jako Dior, Yves Saint Laurent nebo Chanel, někdy jde o panenky stylizované do podoby některé z celebrit nebo filmových postav. Ke všem sběratelským Barbie dostanete certifikát a stojánek pro vystavení.
Hongkongská značka Doll Leaves se na první pohled liší designem inspirovaným japonskou animací i filmy s upíry, elfy, vílami. Panenky a panáčky u nás koupíte cca od 7500 Kč.
Panenky Pink Label z nejdostupnější sběratelské řady Barbie.
K netradičním materiálům patří papírová drť, z níž jsou tyto panenky Maggie Iacono.
Klasikou jsou blonďaté malé princezničky: Kudrnatá je značky Zawieruszynski, tu druhou vytvořila Hildegard Günzel. Ceny obou značek se pohybují u syntetických materiálů od cca 20 000 za panenku, u porcelánových mohou být až desetkrát dražší.
Kam se podívat na webu: www.svetpanenek.cz, www.artdolls.cz, www.panenka-panenky.cz, barbie-obchod.cz
Weby výrobců: www.doll-leaves.com, www.maggiemadedolls.com, www.rusties.com, www.elisagallea.com, www.thedollmakerdolls.com
Text: Lenka Korandová, foto: archiv uvedených značek