Potí se vám ruce, srdce buší jako splašené, červenáte se a zakoktáváte, když máte promluvit před skupinou lidí, nebo u zkoušky před tabulí, i když všechno umíte? Hlavu vzhůru, je to „jen“ tréma a ta se dá překonat.
Trému psychologové popisují jako stav, který se dostavuje před pro nás významnou událostí. Když v práci, ve škole, u pohovoru a v podobných situacích chceme dosáhnout dobrého výkonu, ale bojíme se, že to nedopadne podle našeho očekávání. Je to strach předstoupit před lidi, strach z autorit, z neznáma.
Kdy ji máme?
Žáci a studenti ji mají před nejrůznějšími testy. Chtějí uspět, ale bojí se, že by to nemuselo dopadnout dobře. Písemné testy bývají lepší, protože se do nich člověk za chvíli ponoří a to vede k uklidnění.
Ústní zkoušky jsou pro trémisty horší – musí své dovednosti prezentovat před „publikem“.
Dospělé tréma postihuje u pracovních pohovorů, kde chtějí udělat dojem, aby práci získali, před komplikovaným rozhodováním, když nevědí, jakou cestu zvolit, na pracovních poradách, na nichž se bojí promluvit před kolegy, a na veřejných schůzích.
Trému zakoušíme i při oznamování nepříjemných zpráv. Herci mají velkou trému před premiérou, protože divákům prezentují něco nového a obávají se, že to nepřijmou. Mívají ji i maminky, kterým se má narodit první dítě. Je to neurčitá obava z toho, co je čeká a jestli obstojí.
Příčiny
Ze statistik vyplývá, že lidé postižení trémou se bojí, že se při vystoupení přeřeknou, že nedokážou mluvit plynule, že prohlásí něco neodborného, že nemají hezký hlas, že při pracovní prezentaci nebude fungovat technika… Prostě se bojí, že se ztrapní, že se jim budou ostatní smát.
Strach ze špatného výkonu si v sobě velmi často neseme už od dětství. Učitel vás zesměšnil u tabule před celou třídou, aniž by si všiml, že jste třeba introvertní a prezentace před spolužáky vám dělá problémy.
A tak si zvyknete, že vás okolí hodnotí jako hloupé a nešikovné, až se podle toho začnete i chovat. V životě se vám povede spousta věcí, bohužel naše hlava si dobře pamatuje všechny neúspěchy a na úspěch zapomíná.
Příčinou může být i to, že jste na sebe příliš nároční, jste ostýchaví, úzkostní, příliš o sobě přemýšlíte a máte nízkou odolnost vůči stresu.
Pozitivní a likvidační
Navzdory tomu, že tréma znamená velký problém, jsou lidé, kterým pomáhá. Je to takzvaná tréma pozitivní. Nabudí k lepšímu výkonu, protože je zdrojem adrenalinu, který vás žene vpřed.
Tento typ trémy mívají herci před každým představením, dokáže je povzbudit a dovést k lepšímu výkonu. Naproti tomu silná tréma může úplně ochromit. Začnete se hodně potit, tluče vám srdce, břicho je stažené, máte sucho v ústech a hlavu prázdnou.
Někomu bývá i nevolno od žaludku a trpí střevními potížemi. Pokud zažíváte tohle, je třeba to řešit.
Jak se jí zbavit
Řešení, jak se zbavit trémy, spočívá v hlavě každého z vás. Musíte si utřídit myšlenky a zjistit, proč vás tréma tak svazuje. Uvědomit si, jaké máte slabé stránky a naučit se s nimi pracovat tak, aby vám nepodrážely nohy.
Podobně jako se dá natrénovat třeba jízda na kole, můžete se naučit zvládat i trému. Trénink vás naučí nemít strach a přesvědčí vás o tom, že všechno dokážete zvládnout.
*Dělejte všechno, jak nejlépe dovedete
Důkladně se připravujte na každou zkoušku nebo veřejné vystoupení. Promyslete si vše, čemu budete muset čelit, a věnujte péči i svému vzhledu. Zvýší se vám sebevědomí, a pokud se nějaká tréma objeví, bude to jen ta pozitivní.
*Nevyhýbejte se rizikovým situacím
Proslovům před novými lidmi se nevyhýbejte, ale naopak je vyhledávejte. Opakování tzv. rizikových situací vám přinese kýžený klid.
Vystoupení si přeříkávejte nahlas doma a pak ještě nacvičujte před zrcadlem, nebo si ho natočte na kameru, abyste viděli, kde je co zlepšit.
*Povzbuzujte sami sebe
V každé situaci, která vám způsobuje trému, si stále dokola opakujte, že o nic nejde, že to zvládnete, že když se vám zkouška, pohovor nebo proslov nepovedou, tak se nic nestane. Budete překvapení, jak to funguje.
*Dejte si vodu
Nezapomeňte se před vystoupením napít, přestanete mít sucho v ústech, které nervozitu provází. Nevěřte nikomu, že pomůže dát si panáka. Možná na první minutu, pak spíš přijde nesoustředěnost a zmatek.
*Zkuste meditovat
Jak se to dělá, si přečtete na str. 12. Samozřejmě i v případě trémy pomáhá zhluboka se nadechovat a dlouze vydechovat a plně se soustředit pouze na sebe. Dechové cvičení používejte vždycky pár minut před vystoupením, to vás uvede do klidu.
Zkuste se také hodně smát a myslet jen na pozitivní věci. Tělo totiž reaguje na to, co se odehrává v mysli.
*Pijte bylinkové čaje
Ale jen takové, které pomáhají uklidnit nervy. Udělejte si třeba čaj z kozlíku lékařského. Určitě vaši trému alespoň trochu utlumí.
*Buďte nad věcí
Neberte sebe ani okolí moc vážně. Za to, když se přeřeknete nebo něco lehce pokazíte, vás neodsoudí. Vy byste také měli pochopení. Říkejte si – tak máte trému, no a co?
Více o trémě a jejím překonávání si přečtete v knížce Jiřího Daníčka: Zkroťte trému – Průvodce sebevědomým vystupováním, kterou vydala Grada.
Text: Laura Skrčená, Zdroj: J. Daníček-Zkroťte trému, Nakl. Grada, Foto: Shutterstock