Domů     Dieta s ranými bramborami: Lahoda a k tomu zdravá!
Dieta s ranými bramborami: Lahoda a k tomu zdravá!
20.5.2020

Přílohy mají mnohdy nezaslouženě pověst, že se po nich tloustne. Zvláště nespravedlivé je to k bramborám. Ty mají na 100 g jen o málo více kalorií než stejné množství bílého jogurtu. A tím jejich přednosti nekončí.

Rané brambory jsou dobrota, na kterou se těšíme. Tak proč ji nevyužít k ozdravné kúře, kdy jen tak mimochodem můžete také ztratit pár kilo váhy.

Kromě toho, že jsou nízkokalorické, jak bylo naznačeno v úvodu, dokážou hubnutí podpořit i dalšími svými přednostmi:

• Brambory obsahují dostatek vlákniny na to, aby zpomalila trávení. Přestože tedy největší podíl tvoří sacharidy, neozve se po bramborách hlad tak rychle jako knedlíkách nebo pečivu z bílé mouky.

• Brambory mají díky pomalejšímu průběhu trávení nízký glykemický index a nezpůsobují rychlé změny hladiny cukru v krvi.

Pokud je chcete využít k zeštíhlení, je důležité tuto jejich vlastnost podpořit a nejíst cukrovinky a další potraviny, které výrazně ovlivňují hladinu cukru v krvi.

Na nervy i proti otokům

Tím stále ještě přednosti brambor nekončí, opravdu si je nemůžeme považovat jen za jakousi škrobovitou hroudu. Obsahují totiž i významné množství důležitých živin.

Dokonce i stavebních částic bílkovin, které si tělo nedokáže samo vytvořit (esenciálních aminokyselin). K pokrytí jejich denní potřeby přispějete už 150g porcí brambor.

A další výhody: Pro odpůrce ovoce a zeleniny, což bývají spíše muži, představují přílohové brambory podstatný zdroj vitaminu C, důležitého pro pevnost cév a vaziva.

Ovšem to nejdůležitější, co vás určitě bude zajímat, jsme si nechali na konec. Hlavní pole zdraví prospěšné působnosti brambor je totiž snižování otoků a zlepšování stavu nervové soustavy.

Nervy: Za blahodárný vliv při nervových potížích vděčí brambory vysokému obsahu vitamínů řady B a současně hořčíku a vápníku. Právě nedostatek těchto minerálů je jednou z nejčastějších příčin nervových potíží, počínaje psychickým podrážděním.

Otoky: Ty uvádí do pohybu draslík, na nějž jsou brambory neobyčejně bohaté. V těle je protihráčem sodíku, který naopak brzdí odvádění tekutin.

Pozor, nepřehánět

Představa, že čím víc sníme s bramborami draslíku, tím lépe se zbavíme otoků, nemusí skončit dobře. Narůstala by tak nerovnováha mezi draslíkem a sodíkem v krvi.

Ta zatíží v první řadě ledviny, ale pokud se bude zvyšovat, pak může dojít až k poruchám srdečního rytmu. K tomu se ale spíše dopracujete vysokým příjmem draslíku v tabletkách. Ale ani s bramborami není radno to přehánět.

Upozorňujeme: Diety, doporučující denní příjem až 1 kg brambor za současného omezení soli, nakonec totiž vedou k tomu, že ztratíte velké množství vody. Proto slibují vysoký úbytek až 5 kg týdně. Jenže tukové tkáně vám nezmizí ani gram.

Jak na dietu?

Rozumě a s mírou. Stačí běžná porce brambor v jedno denním jídle. Důležité ale je přizpůsobit celý jídelníček odlehčenému a zdraví prospěšnému režimu. To znamená:

• Dávat přednost domácí kuchyni před polotovary, hotovými jídly a konzervami.

• Omezit tuky, o nichž se ví, že podporují tloustnutí, což jsou především transmastné kyseliny v průmyslově vyráběném sladkém pečivu jako bábovky nebo náplně oplatek.

• Maso používáme přednostně libové, bez viditelného tuku. Uzeniny je rozumné omezit na minimum a na libové výrobky typu šunka pro děti.

• Přibýt by na jídelníčku mělo zeleniny a to i té, kterou normálně nepoužíváte. Což u brambor není tak těžké, protože se ideálně hodí pro eintopfy, s masem i luštěninami, kam zapracujeme rozmanité druhy zelenin.

Jak dlouho dietu držet?

Záleží na tom, jak velká bude porce brambor. Při běžných cca 200 g můžete zůstat dlouhodobě, naproti tomu diety doporučující 600 g až 1000 g denně jsou už rizikové a v zásadě se nedoporučují vůbec.

Pokud z nějakého důvodu chcete ztratit hodně tekutiny, pak takový jídelníček dodržujte pouze několik dní.

Recepty pro inspiraci

Rychlé bramborové kari

2 porce:

3 větší brambory

2 mrkve

svazek jarní cibulky

2 malé kedlubny

1 bílý jogurt

olej

kari koření

pepř

kostka bujonu

Postup:

Brambory oškrábeme a nakrájíme na kostky, pak opláchneme. Omyjeme a oloupeme mrkev a kedlubny a nakrájíme nadrobno. Na oleji zpěníme nakrájenou cibulku a pak přidáme připravenou zeleninu. Krátce opékáme, pak podlijeme 0,5 l vody a přidáme kostku bujónu.

Vaříme, než mrkev změkne. Pak okořeníme a vmícháme jogurt. Ještě necháme přejít varem a hned podáváme.

Ostré fazolové chilli

4 – 5 porcí:

500 g libového mletého masa

4 velké brambory

2 větší cibule

3 – 4 stroužky česneku

olej

cayenský pepř

1 kostka bujónu

5 rajčat

1 malá konzerva sterilované kukuřice

1 konzerva sterilovaných fazolí

Postup:

Cibulki nakrájíme najemno a česnek nasekáme, společně krátce zpěníme na oleji a přidáme maso. Necháme krátce opékat, pak podlijeme. Přidáme kostku bujónu, koření a na kostky nakrájené očištěné brambory.

Jakmile změknou,přisypeme konzervovanou kukuřici a fazole. Vaříme ještě asi 10 minut a podle potřeby dochutíme.

Zapečené půlky brambor
Zapečené půlky brambor

5 – 6 porcí

1,5 kg velkých brambor

250 g přírodního sýra

1 červenou papriku

3 naťové cibulky

2 stroužky česneku

100 g nakrájené šunky

sůl

cca 100 g strouhaného sýra

Postup:

Brambory vydrhneme ve vodě kartáčkem, pak vcelku uvaříme. Necháme vychladnout. Mezi tím si připravíme náplň z jemně pokrájené papriky, cibulky, česneku a přírodního sýra, vše promícháme a osolíme.

Brambory podélně rozkrojíme, lehce vydlabeme a naplníme, navrch nasypeme trochu strouhaného sýra a nakrájené šunky. Zapékáme asi 10 minut v troubě rozehřáté na 200°C. Hotové můžeme ještě posypat krájenými bylinkami nebo naťovou cibulkou.

Nákyp se žampiony

4 porce

1,2 kg menších brambor

800 g žampionů nebo jiných čerstvých hub

3 naťové cibulky

300 g minirajčat

1 bílý jogurt

200 g strouhaného sýra

olej

sůl, pepř, citrónová šťáva

čerstvý salát

Postup:

Brambory vydrhneme kartáčkem, uvaříme, pak podélně rozpůlíme a skládáme do vymazané zapékací formy, vždy řezem nahoru. Pokrájené houby osmahneme spolu s cibulkou, osolíme, podlijeme a podusíme doměkka. Pak houby rozložíme mezi brambory.

Nakonec přidáme omytá minirajčata a zasypeme strouhaným sýrem. Zapékáme na 180 °C asi 10 minut. Mezitím připravíme salát se zálivkou z jogurtu, ochucenou pepřem, solí a citrónovou šťávou.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale