Domů     IMPETIGO: Připomíná akné
IMPETIGO: Připomíná akné
14.1.2020

Pupínky, puchýře, stroupky, zvětšující se hnisavá a mokvající místa na kůži, a nakonec velké strupy a nehojící se rány. To už nejspíš vyděsí každého!

Jedinou možností místo laické domácí samoléčby je okamžitá cesta k lékaři.

Impetigo, o které se s největší pravděpodobností jedná, je totiž poměrně časté nepříjemné a velmi nakažlivé kožní onemocnění, které vážně snižuje společenský kredit a sebevědomí postiženého.

Co je impetigo?

V podstatě jde o povrchový hnisavý zánět kůže, který postihuje nejčastěji děti a mladé lidi, ale dost často onemocní i dospělí.

Nemoc se velmi snadno šíří zejména ve větším kolektivu, zvlášť, když přijdou s nemocí do užšího kontaktu – v rodině, ve škole, na pracovišti. Projevuje se hnisajícími rankami na těle, které musíme okamžitě začít léčit antibiotiky.

Onemocnění má dvě formy – bulózní (způsobená stafylokoky), kdy se na kůži objeví velké, praskající puchýře plné čiré tekutiny, nebo nebulózní (vyvolaná streptokoky), kdy vznikne na kůži nepatrný puchýřek (zpočátku si ho nevšimneme), který hned také praskne a potáhne se krustičkou (stroupkem). Tyto malé pupínky si lze lehce splést s akné.

Proč se nakazíme?

Příčinou bolestivé infekce jsou bakterie, které napadnou povrchovou vrstvu kůže a způsobí v ní zánět, navíc toxiny těchto bakterií umí povrchovou vrstvu kůže přímo štěpit a rozkládat.

Často stačí, že je kůže nějak poškozená, ať už mechanicky (je odřená, poškrábané, pořezaná), nebo ekzémem či jinou kožní chorobou, vyrážkou a zánětem.

Často se proto používá i pojem „impetiginizace“, což znamená, že se nějaký původně neinfekční kožní defekt (ekzém, lišej) nakazí bakteriemi a na jeho místě vznikne hnisavý zánět.

Postižený si svědící místa rozškrábe, a tím naruší kožní kryt, kudy pak do oděrek proniknou bakterie.

Jak nemoc zjistíme?

Příznaky se u obou forem liší, u streptokokového typu onemocnění se u postiženého objeví na kůži zarudlá ložiska s malými puchýřky, které jsou plné hnisu a brzy se pokryjí ošklivými žlutými šupinatými krustami.

Stafylokoková forma kvůli působení stafylokokových toxinů na kůži vytváří zarudlá ložiska, tentokrát ovšem s velkými nevábnými puchýři se žlutozelným hnisem. I když se puchýře snadno sloupnou, zůstanou po nich mokvající červené ranky.

Na jejich povrchu zase mohou vznikat šupinky krusty, ale tentokrát jsou hnědé. Nejčastější se objeví výsev této infekční vyrážky na tvářích, možný je však i jinde po těle. Kromě toho se streptokoky i stafylokoky mohou v jednom ložisku vyskytovat společně.

Hrozí komplikace

Impetigo vyvolané stafylokokovými toxiny může mít výrazně těžší průběh, a podle charakteristického vzhledu ho nazýváme syndromem opařené kůže. Poškození pokožky je v podstatě stejné jako u klasického onemocnění, bývá však mnohem větší.

Na těle vznikají rozsáhlá rudá ložiska podobná poleptané kůži, ze které se v cárech odlupuje vrchní vrstva.

V tomto případě už jde téměř o život, protože nemocná kůže už nechrání podkoží a další vrstvy a postižený je ohrožen bakteriemi, které proniknou do těla právě přes narušené plochy kůže. Snadno pak dochází k otravě krve.

Syndrom opařené kůže je bezpodmínečně nutné léčit v nemocnici podáváním účinných antibiotik. Přesto, pokud člověk tento stav přežije, zahojí se mu kůže do pár měsíců, aniž by na ní zůstaly výrazné jizvy.

Jak se před nemocí bránit?

Prevence má význam u malých dětí, protože impetigo se mezi nimi může dobře šířit. Důležitá je základní hygiena a nepoužívání společných osobních pomůcek.

Pokud však budete pochybovat i o nepatrných vyrážkách a nepřirozeně zbarvených ploškách kůže, je nezbytné navštívit lékaře dermatologa (i internistu), který na základě viditelných projevů rozhodne o diagnóze.

Kromě toho je nutné podstoupit mikrobiologické vyšetření vzorku z ložiska, které přesně určí původce nemoci (bakterii).

Spolehlivá léčba

Krusty odstraníme za pomoci mastí obsahujících kyselinu salicylovou a další podpůrné látky. Speciální krémy šupiny a ztvrdlou a zrohovatělou kůži zcela rozloží.

Vzhledem k tomu, že se jedná o bakteriální infekci, používají se na ložiska i masti s antibiotiky, tzv. lokální antibiotika. U těžkého průběhu při rozsáhlejší infekci na velkých plochách je už nutné použít antibiotika systémová (celková).

Léčení závisí na druhu antibiotik. Moderní místně podávaná antibiotika vyléčí impetigo za cca 5 dnů, s klasickými antibiotiky probíhá léčení 7–10 dnů a je třeba antibiotika aplikovat ve větších dávkovách.

V případě onemocnění je nutné dodržovat zvýšený hygienický režim, někdy dokonce i zavést karanténu.

Pokud máte zjištěné impetigo

• noste volné oblečení

• po každém kontaktu s „puchýřkem“ si umyjte ruce

• vyvarujte se tělesnému styku s jinou osobou

• pomáhají čaje a odvary z řepíku a koupele

• jizvy mažte konopným krémem, mastí, olejem

• během léčby ATB nejezte tučné a mléčné potraviny

Zdroj: MUDr. Jiří Štefánek, Nemocnice v Havlíčkově Brodu

Text: MUDr. Jiří Štefánek, Nemocnice v Havlíčkově Brodu, upravila: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet