Zatímco se u nás jarní sluníčko teprve nesměle rozpaluje na obloze, teplého počasí vhodného ke koupání bychom si už teď mohli užít na dovolené na Kypru.
Na nejvýchodnějším ostrově Středozemního moře najdete téměř vše – úžasné pláže, divoké pohoří a spoustu rozmanitých památek. Ostrovem kráčely dějiny, osídlený byl už sedm tisíc let před Kristem.
Jméno údajně získal podle mědi (latinsky se řekne cuprum), kterou v horách těžili už Římané. Jižní pobřeží je rájem koupání. K vlídnému klimatu tady navíc přispívá celková geografie.
Středem protáhlého ostrova od východu na západ se vypíná pohoří, které brání případným studeným větrům a dešťům ze severu.
Bílé pláže a tyrkysová voda
Podle turistických průvodců je nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším letoviskem Agia Napa. Pláž Nissi s bílým pískem a průzračně modrou vodou nemá v Evropě konkurenci. V sezoně však bývá dost obsazená.
Kromě fantastického koupání s možností provozování snad všech vodních sportů to tu žije i bohatým nočním životem. Bary, diskotéky, kluby,… Ale i přes den má místo nezaměnitelnou atmosféru.
Navštívit lze klášter Agia Napa z 16. století, poblíž letoviska zas nádherný útes Mys (Cape) Gkreko. Skaliska vybíhající do vody patří k nejfocenějším místům ostrova a ve skutečnosti jsou snad ještě krásnější než na pohlednicích.
Vrstvy bílého a sytě růžového vápence se odrážejí v blankytné vodě, tříštící se pod útesy do šlehačkové pěny.
Starověké skvosty
Kromě pláží se ostrov pyšní starobylými památkami, často pocházejícími z období římské nadvlády. Blízko Limassolu se dochovalo nově zrestaurované divadlo Kourion. Z jeho hlediště se nabízí krásný pohled do okolní krajiny. Stojí tu i zachovalý středověký hrad.
V něm se během třetí křížové výpravy oženil v květnu 1191 král Richard Lví srdce s navarskou princeznou Berengarií.
Napůl řecká, napůl turecká
Pokud se rozhodnete strávit dovolenou na Kypru, rozhodně musíte navštívit jeho hlavní město – Nikósii, která je posledním evropským městem rozděleným po turecké invazi na dvě části (podobně, jako byl Berlín) patřící různým státům.
Historický střed metropole je obehnaný mohutnými hradbami (4,5 km), které na přelomu 15. a 16. století postavili Benátčané, obávající se turecké expanze. Kruhové opevnění rozděluje jedenáct bastionů.
Některé se zachovaly dodnes, jiné slouží jako parkoviště, další jsou zbořené. Úchvatné centrum je však už desítky let rozpůlené přesně v polovině.
Celý ostrov se rozdělil na dvě části, řeckou a tureckou, už před 35 lety, nyní se však už jedná o jeho opětovném sloučení.
Kontrast Evropy a Orientu
Chvíli procházíte hlavní třídou v Nikósii, všude kolem jsou terasy restaurací či obchody s luxusním zbožím. Stačí však dojít na konec a najednou se ocitnete v polorozbořeném „území nikoho“.
Projdete dvěma celnicemi, a za chvíli už kráčíte po orientálním arabském bulváru, lemovaném bazary a stánky s gyrosem, čajovnami a kavárničkami s muži kouřícími vodní dýmky. Je to jiný svět.
Minarety se prolínají s gotickými chrámy, ozývá se muezzin svolávající k modlitbě. Prostředí je drsnější, působí exotičtěji, ale vše je také špinavější.
Nenechte si ujít
V turecké části rozhodně stojí za návštěvu starý zájezdní hostinec Büyük Han, který je jednou z nejkrásnějších staveb celého ostrova, nebo Katedrála sv. Sofie z 13. století, postavená ve stylu lusignanské gotiky, přestavěná na mešitu i s minaretem.
Vnitřní gotická výzdoba zmizela a nahradily ji kaligrafie z koránu. Místo lavic před oltářem tu leží modlitební koberce. Turisty láká i další atrakce, takzvaný karavan serail.
Nocležiště pro zvířata, nad kterými v patře odpočívali jejich majitelé, se dnes proměnilo v obchůdky se suvenýry. Sousední uličky obléhají prodavači čínského textilu a celá atmosféra dýchá Orientem.
Výlet k bohyni
Na ostrově se rozhodně musíte zastavit v městečku Paphos, nedaleko něhož se podle legendy zrodila z mořské pěny nejkrásnější antická bohyně Afrodita.
V místě jejího zrození stojí nedaleko břehu tři skaliska, která musí obeplout každá návštěvnice ostrova, protože se jí podle pověry umažou z tváří vrásky.
A pokud usilujete o potomka, stačí tu na keříky uvázat kapesník, a Afrodita – bohyně plodnosti – už práci udělá za vás. V Paphosu jsou prosebné keře ovázané stovkami kapesníčků.
Ve městě si můžete prohlédnout i ruiny antického města a slavné hrobky králů v systému chodeb a jeskyní vytesaných do skály.
Na čem si pochutnáte?
Řecká kuchyně patří k nejlepším a nejzdravějším na světě. V žádné domácnosti nikdy nechybí zelenina, maso, sýr, olivový olej a víno. Pokud si chcete dát typické kyperské jídlo, běžte do tzv. taverny. Dřevěné uhlí je základ pro přípravu každého pokrmu.
Na plodech moře si nejvíce pochutnáte v místních rybárnách. I známý gyros a kebab tu chutnají lépe než u nás.
• Halloumi – zapečený grilovaný sýr s čerstvou zeleninou a chlebem
• Moussaka – vrstvy mletého masa, baklažánu, cukety a brambor zalité bešamelem
• Pastisjo – nákyp z mletého masa, makarónů a bešamelu
• Souvlaki – špíz z několika druhů masa
• Pita – slaný koláč plněný špenátem, šunkou či sýrem
Kleopatřino víno
Každý, kdo navštíví Kypr, by měl ochutnat jedno z nejslavnějších vín světa – sladkou commandarii. Tohle víno milovala už samotná Kleopatra a říkala o něm, že je sladké jako láska. Ostatně právě egyptská kráska dostala ostrov darem od Caesara.
Na Kypru stejně jako v celém Středomoří se pije výborné Ouzo (pálenka) a na venkově kyperské brandy. Kávu i čaj místní konzumují ve velkém. Pije se i pivo – Keo a Carlsberg. Voda je všude pitná a balenou si můžete koupit na každém rohu.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock