Neděle, 6. dubna 2025
Domů     Ačokča, nebo mexická okurka?
Ačokča, nebo mexická okurka?

Bydlíte v paneláku a toužíte mít svou vlastní zeleninovou zahrádku? Rozlehlé záhony na to nepotřebujete, stačí pár květináčů a truhlíků na balkoně.

I když je na vysazování většiny druhů zeleniny do nádob ještě dost času, přichystali jsme pro vás tento článek proto, abyste měli dost času na přípravu. Pěstování zeleniny v nádobách má totiž své zvláštnosti.

Rostliny sice nemusíte okopávat ani plít, o to větší pozornost ale musíte věnovat pěstebním nádobám a substrátu.

Co můžete pěstovat

Na balkoně dnes můžete s úspěchem pěstovat prakticky cokoli, protože už existují semena a odrůdy rostlin, které jsou přímo šlechtěné pro „mini zahrádky“.

Nejčastěji se pěstují zakrslá rajčata, papriky a okurky, ale také třeba lilky, cukety, mrkev, ředkvičky, jahody nebo listová zelenina.

Odborníci však doporučují vyzkoušet také méně tradiční plodiny, jako je ačokča – okurka Inků, mexická miniokurka nebo sladká okurka kiwano.

Květináč, truhlík i pytel

Nejdůležitější je zvolit si správnou velikost nádoby, odpovídající nárokům rostliny, kterou chceme pěstovat. Rozměrné nádoby (30 x 30 cm) potřebují například rajčata, papriky nebo cukety či okurky. Kořenová zelenina si zase žádá hlubší květináče.

Suchomilnější a méně náročné rostliny se spokojí i s nádobami menšími. Můžou to být květináče ze dřeva, pálené hlíny či plastu, nejrůznější bedýnky či plastové nádoby po barvách.

Rajčata, papriky a okurky pěstujeme v truhlících s výškou substrátu minimálně 20 cm, lze je ale vypěstovat i v plastovém pytli, který je dostatečně hluboký.

Substrát

Nikdy nelitujte peněz za kvalitnější substrát, ty bezejmenné, za nejnižší cenu, nemají žádné živiny. Rostlina v nich sice zakoření, ale po týdnu až čtrnácti dnech začne žloutnout a může zahynout.

Správný substrát musí být vzdušný, s vysokým obsahem organické hmoty, nejlépe rašeliny, nebo hotový určený pro zeleninu. Zásobu živin z  něj vyčerpá rostlina v květináči zhruba po měsíci, pak už musíte hnojit.

Nebo si pořiďte hnojiva, která postupně uvolňují živiny až 12 měsíců a při výsadbě je namíchejte přímo do substrátu. Po skončení sezony vyčerpanou půdu vyměňte.

Zavlažování

Rostliny jsou v pěstebních nádobách omezené prostorem, takže snadno vysychají. Nádoba tedy musí mít ve dně dostatek otvorů na odtékání vody a misku, abyste nevytopili souseda pod sebou. Zalévejte tak, aby do misky protekla jen troška vody.

Rostlina v ní nesmí stát, aby neuhnívaly kořeny. Zavlažujte odstátou vodou. Čerstvě napuštěnou z vodovodu nepoužívejte, rostliny by mohly utrpět teplotní šok. Výborné jsou samozavlažovací truhlíky. Poskytují pěstované zelenině dostatečnou vláhu po delší dobu.

Sever, jih, východ, nebo západ?

Pro zeleninu na balkóně volíme místo, kam část dne svítí slunce, ale rostliny umístíme tak, aby je letní výheň nespálila. Máte-li balkon orientovaný na jih, nemusíte se bát vysadit tam rajčata, papriky nebo baklažán.

Severní strana je vhodná pro pěstování petržele a máty. Na východě se daří okurkám, západní strana je zase rájem pro bylinky. Hlávkový salát, cibule či ředkvičky přímé slunce vysloveně nepotřebují, jsou spokojenější ve stínu.

Zakrslá rajčata, okurky, mini papričky

Nejpopulárnějšími balkonovými zeleninami jsou keříčkové typy rajčat a paprik. Ačkoli bývají jen 40 cm vysoké, jsou hojně obsypané plody. Slunce jim nevadí. To zase nemají rády salátové okurky, obzvlášť nesnášejí prudké odpolední slunce a navíc vyžadují oporu.

Sazenice plodových zelenin sázejte ve druhé polovině května, když už jsou teploty stabilní. V průběhu vegetace pravidelně zavlažujte a přihnojujte.

Salátová zelenina

Salát hlávkový pěstujte v truhlících ze sazenic, které se vysazují od dubna. Podobně se pěstuje i salát ledový, který má krátké vegetační období, jeho listy se seřezávají postupně.

Vhodný je také mangold, vytrvalá listová zelenina zajímavých barev, ze které lze postupně odřezávat jednotlivé listy a rostlina znovu obrazí.

Čerstvá mrkev z truhlíku

Na balkoně si můžete také vypěstovat čerstvou mrkvičku. Musíte ale zvolit odrůdy s kratším kořenem, které nebudou potřebovat zbytečně hluboké nádoby a pěkně narostou i v obyčejném truhlíku. Vhodná je například baby karotka s krátkým či kulatým kořenem.

Jahody

V dubnu je ideální vysadit jahody ze zamrazených jahodových sazeniček bez listí. Namočíte je na pár hodin do vody a vysadíte. Za 4 – 5 týdnů jahody kvetou, v půlce června sklízíte první plody. Můžete si také pořídit superpřevislý balkonový jahodník Maranell.

Pěstuje se na balkoně v závěsných květináčích o průměru minimálně 20 cm. Jako zemina postačí běžně prodávaný zahradnický substrát, který uvolňuje živiny po dobu šesti měsíců. Pro zdárný vývin plodů je třeba za třetí odnoží šlahoun zastřihnout.

Brzy po vysazení se objevují nové a nové šlahouny, které dosahují délky až dva metry a na kterých tyto jahody plodí až do zimy. Po celou sezonu je můžete sklízet, aniž byste se museli ohýbat k zemi.

Na zimu šlahouny odstřihnete a závěsný květináč zapustíte do záhonu na zahrádce. Na jaře substrát vyměníte a pokračujete v pěstování.

Ačokča (Cyclanthera pedata) – jinak nazývaná jako okurka Inků, paprikookurka nebo korilla je popínavá liána, která se pěstuje jako jednoletá rostlina.

Plody měří kolem 10 cm, mají šťavnatou dužninu a velmi dobrou chuť, která je podobná nám známým okurkám. Nezralé plody se konzumují celé, ze starších plodů je nutné odstraňovat černá zrníčka.

Pěstuje se v nádobě (foliáku i v zahradě) jako jednoletá. Vysazuje se do klasického zahradnického substrátu na slunné stanoviště. Od jara do léta se doporučuje rostlinu pravidelně přihnojovat přírodními hnojivy. K rostlině je nutné vždy umístit oporu, po které se bude moci pnout.

Mexická miniokurka (Melothria scabra) – známá také pod názvem párty okurka nebo Sandita má 2-3 cm dlouhé plody s mírně kyselou chutí. Lze je využít např. do salátů, k zavařování nebo je konzumovat čerstvé.

Pěstuje se v nádobě jako trvalka, proto ji musíte na zimu umístit do světlé místnosti, kde nemrzne, a omezit zálivku na minimum. Vysazuje se do klasického zahradnického substrátu na slunečné místo. Od jara do léta se musí pravidelně přihnojovat přírodními hnojivy.

Kiwano – jiným názvem africká rohatá okurka, je zelenina, která chutná jako kombinace okurky, kiwi a banánu. Je to rychle rostoucí liána, plody jsou sladké a hodně šťavnaté. Nejvíce se hodí do salátů, ale dá se použít i jako obloha k masu.

Pěstuje se venku, až když je teplota konstantně nad 15 stupňů. Potřebuje lehkou půdu bohatou na živiny a dostatek vody. Je to cizosprašná rostlina, proto musíte pěstovat několik rostlin najednou kvůli vzájemnému opylení.

Související články
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
5.2.2025
Na bonsaje čekají v domácnostech dvě hlavní nebezpečí – příliš mnoho vody v misce a první přezimování. Navíc nároky na zimní podmínky se mohou u ministromků podle druhu zásadně lišit. Největší chyby jako amatérští pěstitelé děláme u bonsají pokojových, naopak venkovní mívají lepší vyhlídky přežít zimu. Venku často pěstujeme jehličnany, u nichž automaticky předpokládáme, že si s mrazem poradí. C
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Svatá Hora mě vyléčila, lékaři jen zírali…
skutecnepribehy.cz
Svatá Hora mě vyléčila, lékaři jen zírali…
Osud mě nečekaně a tvrdě srazil na kolena. Loučila jsem se s rodinou a chystala se za manželem. Pak jsem si ale řekla, že musím zkusit bojovat. Měla jsem spokojený a vyrovnaný život. O to horší byl pád, který přišel v podzimu mého života. Všechno začalo odchodem syna do ciziny, vzápětí nato zemřel manžel a pak se zhroutilo mé zdraví. Jistě to
Ohrozila silvestrovská satira volby?
historyplus.cz
Ohrozila silvestrovská satira volby?
Poslední den roku 1926 vychází na pátek, a tak se u Karla Čapka jako obvykle schází vybraná společnost. Kromě „pátečníků“ je přítomen Tomáš Garrigue Masaryk. „Mám se zúčastnit, či nikoliv?“ nebyl si prezident jistý, a proto se radil se svým tajemníkem. Nakonec pozvání přijal, aniž by tušil, že právě připravil podhoubí k velké aféře. Spisovatelé
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
epochalnisvet.cz
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole. Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
epochanacestach.cz
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Svoje předsevzetí jsem si ve čtyřiceti splnila
nejsemsama.cz
Svoje předsevzetí jsem si ve čtyřiceti splnila
Po krachu dvou vztahů jsem sestře řekla, jak vidím svoji budoucnost. Moje první manželství nemělo moc dlouhé trvání. Jakmile jsem pochopila, že muž, kterým jsem se nechala okouzlit, je ve skutečnosti slaboch, lhář a podvodník, upalovala jsem ze vztahu třetí kosmickou rychlostí. Dvakrát jsem se spálila S dalším vztahem jsem si rok počkala – a
Vztah Lenky Vlasákové a Jana Dolanského sílí každým dnem
nasehvezdy.cz
Vztah Lenky Vlasákové a Jana Dolanského sílí každým dnem
Patří mezi manželské stálice. Herecký pár Lenka Vlasáková (52) a Jan Dolanský (47) si prošel nejednou manželskou bouří, dosud se jim ale všechny podařilo ustát. Pokud ale někdy řešili opravdu něco
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
iluxus.cz
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
Na letošním hodinářském veletrhu Watches & Wonders Cartier znovu potvrdil svou schopnost reinterpretovat ikonické modely s výjimečnou kreativitou a mistrovským řemeslem. V nových kolekcích se hodi
Výzva k podpoře kampaně evropských vydavatelů
21stoleti.cz
Výzva k podpoře kampaně evropských vydavatelů
Evropské vydavatelské asociace EMMA, ENPA, NME a EFJ vyzvaly své členy, aby publikovali otevřený dopis, který se týká ochrany autorských práv vydavatelů ve vztahu k systémům umělé inteligence GPAI.
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
epochaplus.cz
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na
Duchové za televizní obrazovkou: Mohou se neviditelné síly vloudit do vysílání?
enigmaplus.cz
Duchové za televizní obrazovkou: Mohou se neviditelné síly vloudit do vysílání?
Situace, kdy se neviditelné entity projevují prostřednictvím různých přístrojů, jsou podle současných záhadologů stále častější. První vlna takových případů se objevuje s příchodem televize do běžných
Hollywoodský zámek se špetkou koření
rezidenceonline.cz
Hollywoodský zámek se špetkou koření
Jedna pohádka skončila a začíná druhá. Tak nejspíš vnímá členka bývalé skupiny Spice Girls Melanie B konec manželství s filmovým producentem Stephenem Belafontem. Je to i důvod, proč „poslali do světa“ společné bydlení. Honosné čtyřpodlažní sídlo o rozloze 1593 čtverečních metrů se nachází ve známé losangeleské čtvrti Bird Street, která je legendární nejenom velkolepými výhledy