Domů     Martin Dejdar: „Nikdy nejsem spokojený“
Martin Dejdar: „Nikdy nejsem spokojený“
2.1.2020

Hodný, někdy naivní, důvěřivý, zemitý, tak o něm mluví ti, kdo ho znají. Rád lidem pomáhá a nechce nikoho zklamat. Hyperaktivní člověk s nekonečným množstvím energie. Výborný herec, který je pro mnohé hlavně moderátorem…

První léta prožil Martin Dejdar v obci Hroubovice na Chrudimsku, později se rodina přestěhovala do jen pár kilometrů vzdáleného města Chrast. V dětství miloval sport, na co sáhl, to mu šlo.

Když nic jiného, stačila tenisová raketa a míček, sparingpartnerkou mu byla zeď rodného domu. Sotva začal chodit do školy, odjela rodina, tedy maminka, Martin a sestra, s tátou–námořníkem na sedmiměsíční plavbu.

„To bylo poprvé, kdy jsme byli s tátou takhle dlouho pohromadě. Jinak byl doma jen pár týdnů v roce. Vychovávala nás maminka s babičkou – obě velice rázné ženy…“

První herecké krůčky

Rodina jezdila pravidelně do divadla, doma pořádali kulturní odpoledne, recitovali, zpívali s klavírem, Martin se sestrou předváděli scénky. Babička bývala nadšená ochotnice, děda ochotnická představení režíroval – odtud zřejmě pramení Martinovy herecké geny.

Se spolužáky chodil do tanečního a hereckého kroužku, pořídili si dokonce loutky a o prázdninách tahali žebřiňák od vesnice k vesnici a hráli divadlo. V Chrasti je ale také přírodní divadlo – i to byl prostor pro kluka inklinujícího k herectví. Už tehdy se začalo probouzet jeho komediantství.

Velký herecký svět

V Chrasti má kořeny i herečka Naďa Konvalinková. Pocházela ze sousedství, a když za ní přijel kolega Oldřich Kaiser, Martin je navštívil. Vyptával se co a jak – a když se pak rozhodl jít na DAMU, právě Kaiser mu pomohl připravit se na přijímačky.

V ročníku se tehdy sešli Martin, Petr Vacek, Miroslav Táborský, Bára Hrzánová… Martin byl hodně vykulený, nejen z nového prostředí, spolužáků, ale i z faktické ztráty jistoty domova. „Moment nástupu na školu, to bylo jak skok z trabanta do ferrari!

A bylo to pro mě o to složitější, že rodiče ve stejnou dobu odjeli pracovat do zahraničí.

Takže v Chrasti zůstala babička, sestra studovala v Praze, bydlela na koleji na druhé straně města…“ Záhy se však otrkal, a jak vzpomínal v jednom dokumentu Petr Vacek, stal se katalyzátorem všech pravostí (i nepravostí), které podnikali.

„Nás ta škola hlavně hrozně bavila. Byli jsme v ní od sedmi od rána do devíti do večera!“

V lůně Ypsilonky

První Martinova ještě studentská štace byla v souboru Mimóza, který byl součástí tehdejší slavné Pražské pětky, spolku avantgardních souborů, v nichž hráli např. Tomáš Hanák, Milan Šteindler, David Vávra, Eva Holubová…

„Ta parta lidí šla proti všemu, co bylo tehdy politicky i umělecky oficiální a pro mě to byl obrovský šok. Já jsem rok nevěděl, co tam na tom jevišti dělám, ale zároveň mě to fascinovalo!

Do té doby jsem viděl v pardubickém divadle Perly panny Serafínky a teď tohle!“ Když pak byl Martin nucen se rozhodnout mezi nejistou existencí v Mimóze a nabídkou ze zavedeného Studia Ypsilon, volil rozumem. „Šel jsem do ,teplého‘, jistého místa.“ A zůstává mu věrný dodnes.

Národní bavič

Velmi brzy si Martina všimla televize a vedle hereckých rolí mu nabídla i roli moderátora, např. v zábavném pořadu Šance. Časem „mluvicích“ příležitostí přibývalo a Dejdar se v očích diváků profiloval stále více jako bavič než jako herec.

Teprve filmy Šakalí léta, Učitel tance a Amerika, v nichž ztvárnil hlavní role, ukázaly Dejdarovy vysoké herecké kvality.

Panství

Martin odjakživa rád dával věci do pohybu, a tak se rozhodl na konci 90. let produkovat vlastní film v angličtině, obsazený i zahraničními herci. Bez podpory velkých sponzorů, bez jakéhokoli grantu vznikl skutečně nezávislý film.

Martin Dejdar dal celé „soustrojí“ dohromady a garantoval vše svým jménem. Dodnes je přesvědčen, že udělal vše tak, jak měl. Nicméně úspěch se nedostavil.

Snímek byl uveden ve více než 20 zemích světa, Martin však podle svých slov nedostal od zahraniční distribuce ani korunu. Firma se dostala do dluhu, šla do konkurzu, mnozí věřitelé si vyšlápli rovnou na Martina, který byl tváří celého projektu.

A on platil a platil… „Já mám čisté svědomí. Já jsem z toho nic neměl, ani honoráře. Všichni mi říkají, že moc pracuju. Ale mně nic jiného nezbývá! Pozitivní jsou na tom dvě věci – tvrdě jsem získal zkušenosti a ten film existuje.

Stálo mě to třináct let života a miliony, které jsem musel zaplatit. Bál jsem se o sebe, bál jsem se o rodinu…“

Zdivočelá země ho zachránila

V době, kdy měl problémy finanční a z nich plynoucí psychické, dostal životní roli – Tondu Maděrou, kluka z příhraniční české vesnice, který miluje koně, za války odejde do Anglie a stane se pilotem RAF. Jeho životní příběh od války až do roku 1990 napsal spisovatel a scenárista Jiří Stránský a s režisérem Hynkem Bočanem si Martina vybrali.

Natáčení předcházel jezdecký výcvik. „Předtím jsem absolvoval jen kurz na DAMU, což bylo málo.“ Ten výcvik byl se vším všudy:

„Hned druhou nebo třetí hodinu mě ta moje kobylka hodila do potoka…“ Po třech měsících tréninku byl Martin rozhodnutý, že roli vzdá, že se nedokáže pořádně naučit jezdit, pořád se bál.

„A pak jsme jednou došli při tréninku k místu, kde ležel přes cestu padlý strom. Vždycky předtím jsem ho s koněm obcházel. A tehdy jsem se rozjel a prostě ten strom skočil. Zlomilo se to.

Spadl ze mě strach a najednou jsem byl úplně v pohodě.“ Celkem strávili Dejdar a další protagonisté se Zdivočelou zemí sedmnáct let života.

Poslední a další sezony

Ačkoli od mládí všestranný sportovec, hokej Dejdar nikdy nehrál, skončil u bruslení na chrasteckém rybníku. Když pak dostal hlavní roli v seriálu Poslední sezona, příběhu profesionálního hokejisty, který se vrací domů z NHL, musel zas trénovat.

Herci se scházeli na ledě s profesionálními hráči po svých představeních často o půlnoci. „Ale bavilo nás to a chytlo nás to, zvlášť když jsme hráli s největšími hvězdami. V útoku Jágr se Strakou… A já jim hrál centra!

To byl sen!“ A herecký tým se schází dál. Hraje exhibice, baví sebe i diváky a zároveň získává peníze na dobročinné účely. Peníze zůstávají vždy tam, kde byly vybrány, a jdou buď na sport, na mladé hokejisty a nebo na charitu.

Doma na Floridě

Dnes žije Martin Dejdar tzv. na kufru a v letadle. Rodina se před třemi lety rozhodla, že se na nějakou dobu přestěhuje do USA, konkrétně na Floridu, a on od té doby létá za prací do Čech.

„Chtěl jsem, aby děti zažily něco jiného, naučily se jazyk a změnily prostředí. A nechtěl jsem, aby trpěly, že jejich táta je herec. V Americe jsou dětmi neznámých rodičů.“

Martin Dejdar (50) ve zkratce

• Narodil se 11. března 1965 ve Vysokém Mýtě.

• Základní škola v Chrasti, gymnáziu v Chrudimi, DAMU

• Soubor Mimóza, 1987 Studio Ypsilon, hostování v dalších divadlech.

• Filmy: např. Pražská 5 (1988), Šakalí léta (1993), Učitel tance (1994), Amerika (1994), Panství (1998)

• Seriály: např. Zlá krev (1986), Konec velkých prázdnin (1994), Zdivočelá země (1997), Poslední sezona (2005), Comeback (2008)

• Dabing: role Barta Simpsona, role myšáka ve filmu Myšák Stuart Little

• Moderování: Šance (1992), Na vlastní nebezpečí (1994), Hitparáda televizní zábavy (2006), Vylomeniny (2013), Děti na tahu (2015)

• Ceny: 1995 – Český lev – Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Učitel tance), 1996 – Cena TýTý – bavič

• Rodina: manželka Daniela, syn Matěj (16), dcera Sára (10)

• Kde ho lze vidět: v představeních domovského Studia Ypsilon, Divadlo Broadway – muzikál Mýdlový princ

Co řekl o …

… o koních: „To zvíře je úžasné, budí respekt a zároveň hroznou chuť ho hladit a mazlit se s ním, jako kdyby to byl pejsánek. A ona je to přitom pořádná kobyla.“

… o tvoření: „Mě baví vytvářet věci. To mi schází na divadle. Slezu z jeviště, lidi jdou domů a všechno je pryč.“

… o potřebě stále něco dělat: „Když mám den volna, přemýšlím, co se stalo špatně a jestli už náhodou nekončím!“

… o své práci: „Já nikdy nejsem spokojený s tím, co jsem udělal. Zajímá mě, co teprve dělat budu.“

Text: Helena Leitlová, foto: Herminapress a archivy ČT, TV Nova a Studia Ypsilon

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale