Určitě se vám to už stalo. Objevíte v regálu s ovocem něco zajímavého, ale vůbec netušíte, co to je, jak se to jí, jak to chutná a vlastně ani nemáte představu, co byste si s tím v kuchyni počali.
Je to fajn, že se k nám dostanou plody z celého světa, ale abychom si je opravdu vychutnali, musíme je znát, vědět, kdy jsou zralé a co se z nich dá vykouzlit. Pokusíme se vám trochu pomoci.
Karambola
Vypadá, jak by se přímo zrodila ke zdobení. Také se tak používá. Můžete ji vidět na dortech nebo koktejlových sklenicích. Nakrájená na plátky se mění ve zlaté hvězdičky. Konzumuje se syrová nebo jako džus. Dá se z ní vyrobit marmeláda.
Její dužina je nakyslá a připomíná angrešt. Můžete ji použít ke zdobení koktejlů, zmrzliny, do ovocných salátů, na sýrové talíře. Pokud ji chcete jíst samotnou, lze kyselost zmírnit cukrem nebo medem. Zkuste ji orestovat a podávat s plody moře, rybami či drůbeží.
Nákup: Pamatujte na to, že do našich obchodů se dovážejí jen ty nezralé, které dozrávají až při pokojové teplotě. Pravý čas konzumace poznáte podle jejich hnědě zabarvených ostrých hran čili žeber. Karamboly neloupejte, pouze odstraňte hnědá žebra!
Náš tip: Hvězdičky zmrazíme a dáváme do nápojů místo kostek ledu.
Pitahaya neboli dračí ovoce
Pod atraktivní slupkou plodu kaktusu, kterému se daří ve Střední Americe, Vietnamu i v Číně, se skrývá dužnina, jejíž chuť se dá přirovnat k vodnímu melounu, někteří ji připodobňují také k angreštu či jemnému kiwi.
Pitahaya má nejčastěji červenofialovou až fialovou slupku a bílou dužninu s černými zrníčky, ale na pultech můžete objevit i žluté plody s bílou dužninou a druhy s červenou slupkou i dužninou.
Nákup: Vybírejte kulaté a pravidelné plody bez skvrn: Plod musí být pevný, ale ne tvrdý. Můžete ho oloupat, nebo jíst lžičkou.
Náš tip: Neloupanou pitahayu nakrájíme na tenké plátky, které poklademe na talíř střídavě s hvězdičkami karamboly. Ozdobíme lístky máty.
Liči
Liči pochází z Číny, kde je pěstováno již více než 4 tisíce let a je považováno za pokrm lásky. Růžovočervená slupka kryje bílou průsvitnou dužninu s perleťovým leskem. Je sladká a vůní připomíná růži, muškát či hroznové víno. Liči se podává samotné, v ovocných salátech, džusech, sorbetu.
Nákup: Vyhledávejte pouze plody s neporušenou slupkou, která má hezky růžovou barvu (tmavohnědá slupka znamená, že je plod starý). Slupku nařízněte, stiskněte a vypadne z ní bílá kulička. Pozor na velkou pecku, kterou je třeba vyplivnout.
Náš Tip: Tradiční jablečný koláč zaměníme za koláč z liči. Pečeme kratší dobu a na závěr posypeme grilovanými pistáciemi nebo liči jen napíchneme na párátka a namáčíme v karamelu nebo v medu a obalujeme v zázvoru či kokosu.
Papája
Domovinou papáji je jižní Mexiko a Guatemala, ale je běžně pěstovaná i v jižní Africe, jihovýchodní Asii nebo na Havaji. Je to vlastně takový meloun ve tvaru hrušky.
Když ji rozkrojíte, objeví se jemně sametová lososově zabarvená dužnina a také spousta semínek. Podle stupně zralosti se papája používá jako zelenina či ovoce. Zralá se přidává do salátů, jsou z ní výborné džemy, je samozřejmě skvělá jen tak, hodí se do koláčů.
Je velmi dobře stravitelná, neobsahuje takřka žádné kyseliny a má nízkou kalorickou hodnotu.
Nákup: Vybírejte takové plody, které mají výraznou oranžovou barvu, pokud možno přecházející do červené. Je dobré, když na omak je ovoce mírně měkké.
Náš tip: Papája obsahuje trávicí enzym papain a používá se do marinád, v nichž díky tomuto enzymu výborně zkřehne i velmi tuhé maso. Semínka mají ostrou nahořklou chuť a obvykle se nejedí, ale můžete je použít místo pepře.
Mochyně peruánská
Někdy se jí přezdívá židovská třešeň. Malé žlutooranžové bobule jsou uzavřeny v pergamenových listech, takže je velmi dekorativní. A taky dobrá. Výraznou chutí připomíná citrony, višně v alkoholu či oslazený angrešt.
Nákup: Listy kalichu musí mít vzhled béžového přeschlého pergamenu beze stop plísně. Uchovávat ji lze 2 týdny.
Náš tip: Mochyně se skvěle snoubí s chutí čokolády. Můžete ji ponořit do čokoládového fondue, ozdobit jimi čokoládový dort. Hosty můžete překvapit dvoubarevnými chuťovkami z cherry rajčat a mochyně.
Tamarind indický, tamaryšek, indické či kyselé datle
Velké hnědé lusky obsahují hnědou dužninu s několika tvrdými černými zrnky. Jedlá je pouze dužnina připomínající karamel. Tamarind můžete jíst syrový, stačí rozlousknout.
Hodí se k přípravě speciálních kořeněných omáček a také osvěžujících nápojů (vzhledem k obsahu kyselin působí lehce projímavě). Tamarindy se také zpracovávají na čatní a do rýžových a zeleninových pokrmů.
Nákup: Kupujte čerstvý s neporušenou strukturou. Příliš suchým luskům se vyhněte, nemají typické aroma. Můžete koupit i hotové výrobky, třeba pyré nebo koření, kterým ochutíte chutney nebo omáčky. Z tamarindu se vyrábějí i bonbony.
Náš tip: Udělejte si tamarindový sirup. Rozřízněte pět tamarindů, dužninu a semena vyberte lžičkou do kastrůlku, přidejte pět lžic cukru, dvě lžíce citronové šťávy, šálek vody a povařte. Sirup pak můžete použít do koktejlů, dezertů a ovocných salátů.
Cherimoya (čerimoja)
Anona cherimoya (česky čerimoja) pochází z tropických krajů a někteří lidé o ní říkají, že je to nejlahodnější ovoce na světě. Chuťově připomíná banán a hrušku s karamelovou příchutí s trochou smetany.
Cherimoyu konzumujeme syrovou jen tak nebo ji přidáváme do ovocných salátů, zmrzliny či nápojů. Ze šťávy plodů se také vyrábí víno.
Nákup: Cherimoya se sklízí nezralá, protože špatně snáší přepravu. Pozor na to, jak ji přepravujete. Je velmi citlivá na potlučení, takže ji vkládejte do nákupní tašky až jako poslední. Abychom plody mohli konzumovat, musíme je nechat několik dní dozrát. Zralost poznáme podle toho, že slupku lze uvolnit už lehkým tlakem.
Náš tip: Nejlepší je ke konzumaci použít lžičku a semena vyplivnout.
Maracuja
Na plazivé liáně roste ovoce podobné zmuchlanému vejci. Pod voskovou slupkou najdeme žlutooranžovou dužninu s černými zrníčky. Chuť má nasládlou a kyselou zároveň. Přidává se do džusů, dezertů, syrová je velmi osvěžující.
Nákup: Známkou zralosti je zvrásněnost slupky. Pokud je plod hladký, nechte ho týden při pokojové teplotě. Poté odřízněte horní část a vydlabejte lžičkou dužninu.
Náš tip: Dužninou můžeme poklást pudink nebo cheescake nebo dužninu zmrazíme v tvořítkách na led a použijeme do koktejlů.