Domů     Ovoce vonící dálkami
Ovoce vonící dálkami
12.12.2019

Určitě se vám to už stalo. Objevíte v regálu s ovocem něco zajímavého, ale vůbec netušíte, co to je, jak se to jí, jak to chutná a vlastně ani nemáte představu, co byste si s tím v kuchyni počali.

Je to fajn, že se k nám dostanou plody z celého světa, ale abychom si je opravdu vychutnali, musíme je znát, vědět, kdy jsou zralé a co se z nich dá vykouzlit. Pokusíme se vám trochu pomoci.

Karambola

Vypadá, jak by se přímo zrodila ke zdobení. Také se tak používá. Můžete ji vidět na dortech nebo koktejlových sklenicích. Nakrájená na plátky se mění ve zlaté hvězdičky. Konzumuje se syrová nebo jako džus. Dá se z ní vyrobit marmeláda.

Její dužina je nakyslá a připomíná angrešt. Můžete ji použít ke zdobení koktejlů, zmrzliny, do ovocných salátů, na sýrové talíře. Pokud ji chcete jíst samotnou, lze kyselost zmírnit cukrem nebo medem. Zkuste ji orestovat a podávat s plody moře, rybami či drůbeží.

Nákup: Pamatujte na to, že do našich obchodů se dovážejí jen ty nezralé, které dozrávají až při pokojové teplotě. Pravý čas konzumace poznáte podle jejich hnědě zabarvených ostrých hran čili žeber. Karamboly neloupejte, pouze odstraňte hnědá žebra!

Náš tip: Hvězdičky zmrazíme a dáváme do nápojů místo kostek ledu.

Pitahaya neboli dračí ovoce

Pod atraktivní slupkou plodu kaktusu, kterému se daří ve Střední Americe, Vietnamu i v Číně, se skrývá dužnina, jejíž chuť se dá přirovnat k vodnímu melounu, někteří ji připodobňují také k angreštu či jemnému kiwi.

Pitahaya má nejčastěji červenofialovou až fialovou slupku a bílou dužninu s černými zrníčky, ale na pultech můžete objevit i žluté plody s bílou dužninou a druhy s červenou slupkou i dužninou.

Nákup: Vybírejte kulaté a pravidelné plody bez skvrn: Plod musí být pevný, ale ne tvrdý. Můžete ho oloupat, nebo jíst lžičkou.

Náš tip: Neloupanou pitahayu nakrájíme na tenké plátky, které poklademe na talíř střídavě s hvězdičkami karamboly. Ozdobíme lístky máty.

Liči

Liči pochází z Číny, kde je pěstováno již více než 4 tisíce let a je považováno za pokrm lásky. Růžovočervená slupka kryje bílou průsvitnou dužninu s perleťovým leskem. Je sladká a vůní připomíná růži, muškát či hroznové víno. Liči se podává samotné, v ovocných salátech, džusech, sorbetu.

Nákup: Vyhledávejte pouze plody s neporušenou slupkou, která má hezky růžovou barvu (tmavohnědá slupka znamená, že je plod starý). Slupku nařízněte, stiskněte a vypadne z ní bílá kulička. Pozor na velkou pecku, kterou je třeba vyplivnout.

Náš Tip: Tradiční jablečný koláč zaměníme za koláč z liči. Pečeme kratší dobu a na závěr posypeme grilovanými pistáciemi nebo liči jen napíchneme na párátka a namáčíme v karamelu nebo v medu a obalujeme v zázvoru či kokosu.

Papája

Domovinou papáji je jižní Mexiko a Guatemala, ale je běžně pěstovaná i v jižní Africe, jihovýchodní Asii nebo na Havaji. Je to vlastně takový meloun ve tvaru hrušky.

Když ji rozkrojíte, objeví se jemně sametová lososově zabarvená dužnina a také spousta semínek. Podle stupně zralosti se papája používá jako zelenina či ovoce. Zralá se přidává do salátů, jsou z ní výborné džemy, je samozřejmě skvělá jen tak, hodí se do koláčů.

Je velmi dobře stravitelná, neobsahuje takřka žádné kyseliny a má nízkou kalorickou hodnotu.

Nákup: Vybírejte takové plody, které mají výraznou oranžovou barvu, pokud možno přecházející do červené. Je dobré, když na omak je ovoce mírně měkké.

Náš tip: Papája obsahuje trávicí enzym papain a používá se do marinád, v nichž díky tomuto enzymu výborně zkřehne i velmi tuhé maso. Semínka mají ostrou nahořklou chuť a obvykle se nejedí, ale můžete je použít místo pepře.

Mochyně peruánská

Někdy se jí přezdívá židovská třešeň. Malé žlutooranžové bobule jsou uzavřeny v pergamenových listech, takže je velmi dekorativní. A taky dobrá. Výraznou chutí připomíná citrony, višně v alkoholu či oslazený angrešt.

Nákup: Listy kalichu musí mít vzhled béžového přeschlého pergamenu beze stop plísně. Uchovávat ji lze 2 týdny.

Náš tip: Mochyně se skvěle snoubí s chutí čokolády. Můžete ji ponořit do čokoládového fondue, ozdobit jimi čokoládový dort. Hosty můžete překvapit dvoubarevnými chuťovkami z cherry rajčat a mochyně.

Tamarind indický, tamaryšek, indické či kyselé datle

Velké hnědé lusky obsahují hnědou dužninu s několika tvrdými černými zrnky. Jedlá je pouze dužnina připomínající karamel. Tamarind můžete jíst syrový, stačí rozlousknout.

Hodí se k přípravě speciálních kořeněných omáček a také osvěžujících nápojů (vzhledem k obsahu kyselin působí lehce projímavě). Tamarindy se také zpracovávají na čatní a do rýžových a zeleninových pokrmů.

Nákup: Kupujte čerstvý s neporušenou strukturou. Příliš suchým luskům se vyhněte, nemají typické aroma. Můžete koupit i hotové výrobky, třeba pyré nebo koření, kterým ochutíte chutney nebo omáčky. Z tamarindu se vyrábějí i bonbony.

Náš tip: Udělejte si  tamarindový sirup. Rozřízněte pět tamarindů, dužninu a semena vyberte lžičkou do kastrůlku, přidejte pět lžic cukru, dvě lžíce citronové šťávy, šálek vody a povařte. Sirup pak můžete použít do koktejlů, dezertů a ovocných salátů.

Cherimoya (čerimoja)

Anona cherimoya (česky čerimoja) pochází z tropických krajů a někteří lidé o ní říkají, že je to nejlahodnější ovoce na světě. Chuťově připomíná banán a hrušku s karamelovou příchutí s trochou smetany.

Cherimoyu konzumujeme syrovou jen tak nebo ji přidáváme do ovocných salátů, zmrzliny či nápojů. Ze šťávy plodů se také vyrábí víno.

Nákup: Cherimoya se sklízí nezralá, protože špatně snáší přepravu. Pozor na to, jak ji přepravujete. Je velmi citlivá na potlučení, takže ji vkládejte do nákupní tašky až jako poslední. Abychom plody mohli konzumovat, musíme je nechat několik dní dozrát. Zralost poznáme podle toho, že slupku lze uvolnit už lehkým tlakem.

Náš tip: Nejlepší je ke konzumaci použít lžičku a semena vyplivnout.

Maracuja

Na plazivé liáně roste ovoce podobné zmuchlanému vejci. Pod voskovou slupkou najdeme žlutooranžovou dužninu s černými zrníčky. Chuť má nasládlou a kyselou zároveň. Přidává se do džusů, dezertů, syrová je velmi osvěžující.

Nákup: Známkou zralosti je zvrásněnost slupky. Pokud je plod hladký, nechte ho týden při pokojové teplotě. Poté odřízněte horní část a vydlabejte lžičkou dužninu.

Náš tip: Dužninou můžeme poklást pudink nebo cheescake nebo dužninu zmrazíme v tvořítkách na led a použijeme do koktejlů.

Štítky:
Související články
11.4.2025
Připravili jsme pro vás další inspiraci na velikonoční zdobení s předstihem. A doufáme, že se vám bude líbit, protože letošnímu stylu vládne minimalismus. Tradiční barvy nejsou jen cibulové slupky * Blankytně modrá: červené zelí Postup je poněkud pracnější, ale odměnou vám bude nádherný modrý odstín zdravotně neškodné barvy. Nakrájejte hlávku červeného zelí na drobno a dejte vařit do hrnce s
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Breitling vzdává hold italským cyklistickým legendám Faustu Coppimu a Ginovi Bartalimu
iluxus.cz
Breitling vzdává hold italským cyklistickým legendám Faustu Coppimu a Ginovi Bartalimu
Byli soupeři, přesto přátelé. Fausto Coppi a Gino Bartali – dvě jména, která ve 40. letech minulého století nejen definovala cyklistiku, ale i symbolizovala sílu sportovního ducha v poválečné Itálii.
Antivirová žvýkačka bránící přenosu viru chřipky nebo oparu
21stoleti.cz
Antivirová žvýkačka bránící přenosu viru chřipky nebo oparu
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pen
Co vše odhalil deník babičky?
skutecnepribehy.cz
Co vše odhalil deník babičky?
Když jsem při vyklízení domu narazila na prababiččin deník, začetla jsem se do něho a objevila jsem příběh velké lásky. Ne všechny příběhy se v rodinách vykládají, i když by za to stály. Když moje babička Markéta zemřela, čekalo nás vyklízení domu. Vzala jsem si na starost zaprášenou půdu a našla poklad – staré deníky její matky ze začátku
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
historyplus.cz
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
Krev stéká z rukou muže, který ještě před chvílí visel na kříži. On ale v duchovním vytržení nevnímá bolest. Těch, kteří na Filipínách chtějí na Velký pátek zakusit Kristovo utrpení na vlastní kůži, nebo se alespoň zmrskat důtkami, je navzdory nelibosti katolické církve stále dost. Oslavy Velikonoc mají ve světě různou podobu… Austrálie: Bazar
Bismarck z krále udělal císaře
epochalnisvet.cz
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
epochaplus.cz
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální
Hrad Buchlov: Lípa neviny stojí na nádvoří už čtyři století
epochanacestach.cz
Hrad Buchlov: Lípa neviny stojí na nádvoří už čtyři století
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním
Záhadná civilizace se vynořila ze šera dávnověku: Kdy dokážeme přečíst její písmo?
enigmaplus.cz
Záhadná civilizace se vynořila ze šera dávnověku: Kdy dokážeme přečíst její písmo?
Mohlo by se zdát, že pod drobnohledem historiků a archeologů již dějiny lidstva nedokážou ukrýt žádná velká tajemství. O to větší senzaci vzbudilo objevení neznámé civilizace na území současného Íránu
Kratinová mu utekla mu s jiným!
nasehvezdy.cz
Kratinová mu utekla mu s jiným!
Obrovský šok přichystal nejen pro své fanoušky, ale také pro své kolegy herec Vladimír Kratina (73). Ten měl totiž přímo před nimi oznámit, že je po dvaatřiceti letech opět rozvedený, a chtěl, aby
Magické Velikonoce kouzlí
nejsemsama.cz
Magické Velikonoce kouzlí
Velikonoce jsou svátkem jara, obnovy a nových začátků. Příroda se probouzí, energie se mění a my máme jedinečnou příležitost využít tento čas k rituálům, které nám pomohou přivolat lásku, štěstí, zdraví nebo také očistit naši mysl i domov. Chcete přivítat svěží energii a zbavit se všeho, co vás tíží? Velikonoční období je ideální pro očistné rituály. Velikonoční vykuřování bylinami Vykuřování
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký