Netřesk je takový nenáročný půvabný sukulent, který tvoří barevné růžice. Potěší vás, i když je venku sníh. Však je také jeho rodový název Sempervivum odvozen z latinského semper = stále a vivum = živý.
V zimě je dokonce barva netřesků tmavší a výraznější. Přílišná starostlivost a péče jim většinou ublíží více, než kdybychom je ponechali rozmarům zimního počasí. Proto netřesky na zimu ničím nezakrýváme. Nijak jim to nepomůže, naopak často spíš ublíží.
Jsou to sukulenty a potřebují čerstvý vzduch a světlo. Příjemné je, že si v zimě nemusíte dělat starosti ani s jejich zálivkou.
Příprava na zimu
Přesto je dobré věnovat těmto rostlinám na začátku zimy péči. Zejména, pokud nejsou v zemi. Nádoby v zimě snadno promrznou a to ani netřeskům neprospěje.
Pokud je to možné, ulože proto květináče a keramické misky s netřesky ke zdi, kde budou proti nepřízni počasí více chráněné. Samotné nádoby (ne ale rostliny) můžete též obalit jutou nebo jehličím.
Na kameni i ve škvíře
Tyto kouzelné růžičky je radost pozorovat. Je k neuvěření, kde všude dokážou růst.
Postačí jim malinká dírka v kameni i škvíra v kamenné zídce (ano, opravdu na svislé zdi), mlaďoučké hlavičky se neuvěřitelně dlouhou dobu (pokud nemají jinou možnost) dovedou jen tak pohupovat ve vzduchu, připevněné odnoží ke své mateřské rostlině.
Milují kamínky
Na kompost nebo kvalitní půdu přitom klidně zapomeňte. Růžice se budou rychleji otevírat a rozpadnou se. Za větší zálivku se zase netřesky odmění hnilobou. Postarejte se, aby na místech, kde budou růst, přebytečná voda co nejrychleji odtekla pryč.
A jestli jim chcete opravdu přilepšit, nasypte jim na povrch půdy drobné kamínky, štěrk, suť nebo písek. Udělá jim to dobře a ještě získáte oku lahodící aranžmá.
Do země i do misky
Netřesky jsou venkovní rostliny, milují slunce. Protože jsou tak skromné, často se sesazují do květináčů, keramických misek nebo do kamenných korýtek. Doplněním kamenů se z koryta vytvoří kouzelná miniskalka.
Pro malé balkony a terasy jsou k dostání malé pískovcové desky, určené přímo k pěstování netřesků.
Barevný festival
Jaký netřesk si vybrat? Většinou je rozhodnutí obtížné a často neodejdete jen s jednou rostlinkou. Netřesků je totiž na tisíce kultivarů. Proto je lepší jít pro ně spíše za pěstiteli, než do hobbymarketů.
Z barev se nabízejí vedle zelené (a ta má ještě spoustu odstínů od šedozelené, žlutozelené, hnědozelené a modrozelené až po tmavozelenou) také žluté a červené (až fialové).
Červeně olistěné druhy obvykle kvetou červeně nebo růžově, zelené zase mívají květy většinou žluté. Ovšem i zelené růžice mohou mít různé odstíny.
Kromě toho mají růžice listů různé tvary i velikost (od 1 do 25 cm), také květy jsou různě velké, dokonce mnohdy překvapivě ohromné a dominantní.
Kdy netřesk (ne)umírá
Když netřesk kvete, jako kdyby se tím s vámi loučil. Ví totiž, že až jeho květ pomine, on (od)umře. Ale nijak ho to netrápí, protože vám pro radost za sebou zanechá opravdu silné potomstvo. Takže se nestane, že byste o tuto rostlinku přišli úplně.
Díky tomu se totiž velmi snadno množí. Stačí odnože s kořínky odtrhnout a zasadit. Po nějakém čase je stejně potřeba netřesky obnovit, vyházet uhnilé, zčernalé nebo rozpadlé rostliny.
Jediný nepřítel
V dobrých podmínkách netřesky dobře prospívají. Jsou poměrně odolné vůči chorobám. Přesto mají jednoho opravdu velkého nepřítele, se kterým se setká většina pěstitelů netřesků. Je to parazitující houba s názvem Endophyllum sempervivi.
Poznáme ji podle žloutnutí listů, které se začnou také nepřirozeně prodlužovat. Na jejich koncích se objeví drobné oranžové flíčky. Takto napadenou rostlinu hned odstraňte a zlikvidujte. Jinak houba rychle napadne další netřesky.
Většina botaniků netřesky dělí na dva podrody, vedle Sempervivum je to Jovibarba. Jak je odsebe rozlišíte?
Zatímco Sempervivum se dělí odnožemi, které jsou pevně spojeny s mateřskou rostlinou, u Jovibarby nové přírůstky „dosedají“ na mateřskou růžici a dají se z ní snadno odlomit.
Víte, že:
* český název netřesk vznikl proto, že lidé ve středověku věřili, že „kam netřesky vysadí, tam blesk netříská“?
* v Holandsku se netřesky přidávají do salátů?
* šťáva ze netřesků se používá na malá poranění a popáleniny, při bodnutí žihadlem nebo na kuří oka, nálev z netřesků dobře působí při infekci v krku, problémy na průduškách a při zánětech v ústech? Netřesk má v tomto podobné účinky jako aloe vera.
* známé rozchodníky (Sedum) jsou příbuznými netřesků?
Foto: Shutterstock