Domů     Maroko: Brána do světa tří kultur
Maroko: Brána do světa tří kultur
29.11.2019

Vysoké zasněžené hory i romantické pláže, poušť i zelená údolí, dávné architektonické památky v čarokrásných městech a výborná kuchyně. To vše najdete v Maroku, nádherné zemi ležící v severozápadním cípu Afriky, křižovatce kultur se silným vlivem Evropy.

Pro Čechy je Maroko stále neobjevenou zemí, přitom nabízí tolik přírodních krás a zajímavých možností pro cestování.

Můžete tu obdivovat starobylá arabská královská města, procházet se po kouzelných bazarech, po pouštních dunách na Sahaře, můžete navštívit kultovní Casablanku i tzv.

ksáry neboli tajemná pouštní sídla, absolvovat vysokohorskou túru v pohoří Vysokého Atlasu, který se vypíná až do výše 4000 metrů, nebo si tam dokonce zalyžovat.

A samozřejmě užívat si sluníčka a dlouhých kilometrů pláží na pobřeží Atlantského oceánu nebo Středozemního moře.

Kam je dobré se v Maroku vydat

„Evropská“ Cassablanca

Velká část turistů přiletí většinou do tohoto moderního velkoměsta, kde na ulicích ani nepoznáte, že se nacházíte v arabském světě. Charakteristické panorama města dokresluje mešita krále Hassana II., která se pyšní 210 m vysokým minaretem.

Navzdory muslimskému náboženství, najdete v Casablance bary a hospody, kde dostanete alkoholické nápoje.

Pokud si myslíte, že se tady můžete vydat po stopách Humphreye Bogarta a Ingrid Bergmanové z proslulého válečného romantického filmu Casablanka, tak na to rychle zapomeňte.

Ač bylo v Maroku natočeno snad 50 známých filmů, tenhle se celý točil výhradně v hollywoodských studiích.

Rušný Marrakéš

Kdo neviděl tohle město se širokými bulváry, které obepínají starobylou medínu, jako by v Maroku nebyl. Přes den Marrakéš vypadá trochu fádně, ale jen do chvíle, kdy se začne stmívat.

Najednou je hlavní náměstí Djeema el-Fna plné stánků s jídlem, umělců a muzikantů. Narazíte tu na pištce vodící své kobry, Berbery ověšené zvonečky a stovky veselících se místních Maročanů.

Všechno to připomíná jeden velký cirkus, kde si budete připadat jako v jiném století. Ostatně podívejte se na film Marie Poledňákové Líbaš jako ďábel, který se částečně v Marrakéši točil.

Za golfem do Agadiru

Více než 400letá historie města, ležícího na pobřeží Atlantiku na jihu země, zmizela v roce 1950, kdy oblast postihlo velké zemětřesení a město takřka srovnalo se zemí. Vyrostlo znovu a dnes je jedním z nejoblíbenějších golfových destinací.

V Maroku je golf velmi oblíbený a za jeho krásnými hřišti sem jezdí golfisté z celého světa, amatéři i profesionálové. Země totiž hostí prestižní soutěž Trophy Hassan II. Perfektní klimatické podmínky umožňují, že se v Maroku dá hrát celý rok.

Řemeslné dílny ve Fesu

V severní části Maroka stojí za návštěvu město Fes. Jeho pravou atmosféru si vychutnáte v nejstarší části města, v tzv. medíně.

Kromě mešity a křivolakých uliček s obchůdky se suvenýry tu můžete proniknout i do tajuplných zákoutí řemeslných dílen, především světoznámých barevných koželužen.

Milovníky architektury uchvátí stavby – kasbahy, které jsou původními příbytky místních vládců a movitých Maročanů. Jsou postavené z hlíny, opevněné velkými zdmi s malými okny a vypadají spíše jako malé polorozpadlé hrady z písku.

Až na vrchol Tubkalu

Pokud máte rádi hory, pak vyrazte na nejvyšší horu severní Afriky – Jebel Toubkal (Džabal Tubkal, 4167 m). Cesta není náročná, stačí pořádné trekové boty a lyžařské nebo nordic-walkingové hůlky.

Když nebudete mít dost sil, v posledním úseku pod vrcholem lze přespat na horské chatě.

Fotogenická příroda

Určitě byste měli zavítat do jedné z nejkrásnějších vesniček v pohoří Atlas Ait-Benhaddou. Má výjimečně zachovalou medínu, která se celá skládá z prastarých hliněných pevností (kasbahů).

V této vesnici a v přilehlé oblasti se točily mnohé hollywoodské trháky jako například Lawrence z Arábie, Sodoma a Gomora či Gladiátor. Celé Maroko je vůbec velmi fotogenické.

V římském městě Volubili, nejvýznamnější antické památce v Maroku, se točil Ježíš Nazaretský, v hliněné vesničce Imlil vznikla část snímku Kundun, vyprávějící o životě dalajlámy.

Pouštní vesnička Dar el Khamlia poblíž největších dun Erg Chebbi při oáze Merzougha se zase stala svědkem natáčení filmů Mumie a Mumie se vrací.

V Maroku se točily i scény filmů 100 000 dolarů na slunci, Alexander Veliký, Babel, Honba za klenotem Nilu a spousta dalších.

Essaouira (Sawira) – surfařský ráj

Historie starobylého městečka na pobřeží Atlantiku sahá až do pátého letopočtu ??? před Kristem.

Staré centrum města je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Essaouira, nebo také „Sawira“, jak jí říkají Arabové, je rájem pro surfaře díky bouřlivým vlnám Atlantiku.

Co v Maroku ochutnat?

Před cestou vás bude kdekdo varovat, abyste si dávali pozor na místní jídla. Maroko je pro Evropana velká exotika a platí to i pro marockou kuchyni, ale v restauracích a hotelích se servírují naprosto bezpečná, kvalitní a chutná jídla.

Klasickým pokrmem je tajine (tažín) – směs masa, brambor a nejrůznějších druhů zeleniny servírované v horké hliněné nádobě.

Za ochutnání také stojí kuskus, do kterého se dává máta, pasta harissa, sušené meruňky, piniové oříšky, šafrán nebo zázvor. Tradičním nápojem je mátový čaj. Je sladký a úplně jiný, než jaký si připravíte v Česku.

Patří do něj čerstvá máta kadeřavá a nikoli máta perná a je smíchaný s trochou zeleného, případně černého čaje. Má se nalévat z výšky, aby vzniklo trochu pěny.

Praktické tipy na cestu

V Maroku je bezpečno. Kvalita dovolenkových středisek je až překvapivě vysoká a našince v nich často překvapí evropský styl života.

Vstupní formality

Ke vstupu do země na dobu nepřesahující 90 dnů nepotřebujete vízum. Cestovní pas musí být platný nejméně 6 měsíců od data vstupu.

Očkování

Speciální očkování není třeba. Pouze v případě cesty do odlehlých oblastí se doporučuje očkování proti hepatitidě A, B a břišnímu tyfu.

Jazyk

Úředními jazyky jsou arabština a francouzština. Někde se domluvíte i anglicky.

Peníze, napětí

Místní měnou je marocký dirham (MAD – přibližně 2,30 CZK), ze země se nesmí vyvážet.

Elektrické zásuvky jsou většinou shodné s našimi, přesto se doporučuje mít adaptér.

Nápoje

Voda z vodovodu se k pití ani k čištění zubů nehodí, kupujte vodu balenou. Pokud nevíte, z jaké vody jsou kostky ledu ve vašem nápoji, raději ho nepijte.

Doprava

V Maroku jezdí tři druhy taxíků: grand taxi, petit taxi a sběrná taxi (collectif). Půjčovny automobilů jsou ve všech větších městech a turistických střediscích. Řidič musí být starší 25 let a musí předložit řidičský průkaz. Terénní vůz 4×4 si lze vypůjčit pouze s řidičem.

Text: Laura Skrčená, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale