Milujete dlouhé koupele, ale chtěli byste si je něčím trošku ozvláštnit? Pořiďte si domů vířivku, nebo masážní vanu. Dopřejí vám neopakovatelný pocit klidu a relaxace a ještě vyléčí některé neduhy.
Vodní masáž pozitivně účinkuje na krevní oběh, zmírňuje napětí svalů a odstraňuje stres.
Odbourává také pocit únavy a vyčerpanosti, dokáže zlepšit náladu, zmírnit bolest kloubů a uvolnit celé tělo, včetně nejzatíženějších míst jako jsou ramena, záda, kříž a nohy.
Masážní vana
Pokud jste se rozhodli, že si masážní vanu pořídíte, nejprve si rozmyslete, jaký tvar by měla mít. Podle toho, kolik máte v koupelně místa, to nejspíš bude obdélníkový, nebo rohový. Druhým krokem je výběr masážního systému.
Může být vodní, perličkový, nebo jejich kombinace. Tenké pramínky vody, které pod tlakem proudí z trysek umístěných na dně a na bocích vany jsou určeny pro masáž zad, chodidel a boků. Vzduchové trysky na dně zajišťují perličkovou masáž celého těla.
Na výběr také bývá ovládání masážního systému – buď mechanicky, nebo elektronicky. Na přání si také můžete dát vanu osadit barevným osvětlením, takzvanou chromoterapií.
To je metoda alternativní medicíny, která používá barvy a světlo k vyvážení energie v lidském těle, abyste se cítili lépe. Masážní vana by rovněž měla umět průběžně zahřívat vodu tak, aby zůstala stejně teplá, dokud v ní relaxujete.
Na co nezapomenout
Při nákupu se určitě musíte zeptat, jak je vyřešené čištění vany. Nejlevnější modely totiž nebývají vybavené automatickým čištěním, vysoušením a desinfekcí masážního systému.
Pak se stává, že při dalším napouštění vody proudí do vany zbytky vodního kamene a usazených nečistot. Zajímat by vás také měla hlučnost. Tam, kde hlasitě vibrují čerpadla, se vám rozhodně nebude dobře odpočívat.
Proto nakupujte jen u prověřených koupelnových studiích, kde mívají k dispozici funkční modely van, na nichž si můžete vyzkoušet, jak se s nimi pracuje, a uslyšíte, jak jsou hlučné.
Cena: 13 000 – 90 000 Kč.
Vířivka
Zvláštní variantu hydromasážní vany představuje speciální bazének, neboli vířivka, whirlpool či spa.
Už slovo bazének říká, že vířivka je podstatně větší, protože je určená obvykle pro tři až osm osob. Neslouží tedy k osobní hygieně, ale především k duševnímu uvolnění a relaxaci.
Pokud ji pravidelné používáte, dokáže odstranit problémy s neurózami a nespavostí. Příznivě také působí i při bolestech kloubů a revmatických potížích, léčivý účinek má i jemná masáž. Pohyb vody ve vířivce je buď pulzační, nebo rotační.
A jak vlastně taková vířivka funguje? Čerpadlo přivádí vodu z bazénku do výtlačného potrubí, které ji pod tlakem posílá do trysek.
Společenské důvody
Hlavní důvod proč používat vířivku je většinou společenský. Můžete v ní relaxovat s partnerem nebo pořádat setkání s přáteli při skleničce dobrého moku, který si snadno odložíte na okraj vířivky, kde také může ležet občerstvení nebo jiné věci pro zábavu.
Kam s ní?
Na rozdíl od hydromasážní vany bývá ve vířivce stále napuštěná voda (jako v bazénu), která se průběžně dohřívá, přičemž optimální teplota pro hydroterapii je 37 až 39 °C. Přestože jsou vířivky koncipované pro celoroční používání venku, stále oblíbenější je jejich instalace v interiéru.
Přesto odborníci doporučují umístit vířivý bazén spíše ven. Ve vyhřáté vodě je příjemné si užívat i v zimním období.
Vířivku umístěte ve snadno dostupné části domu nebo zahrady, ale zároveň tak (pokud je to možné), aby na ní nebylo vidět od sousedů nebo z ulice, ale aby z ní byl hezký výhled po okolí.
Cena: Luxusní vířivky pro více osob stojí přes 200 000 Kč, nejlevnější modely pořídíte od 60 – 70 000 Kč.
Nafukovací vířivky
Máte-li ale hluboko do kapsy, pořiďte si vířivku nafukovací. Nezabírá příliš prostoru a díky snadné instalaci je její obsluha jednoduchá – vše připravíte maximálně do 10 minut. Postačí zapojení do elektrické zásuvky a vířivka se sama nafoukne.
Má vestavěný ohřev a vlastní cirkulační a filtrační systém. Její součástí je elektronický ovládací systém, zajišťující pravidelné filtrování a konstantní teplotu vody. Musíte ale nutně mít přívod elektrické energie s vyhovujícím jištěním.
Cena: Od 10 000 Kč.
Masážní boxy
Chtěli byste si dopřát vodní masáž, i když v koupelně není dost místa? Pořiďte si hydromasážní kabinu. Sice nebudete ležet ve vyhřáté vodě, ale v pohodlí vašeho domova si vychutnáte stejně dokonalou relaxaci jako v hydromasážní vaně.
Cena: Pohybuje se od 9000 do 30 000 Kč.
Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock, archív firem