Každého někdy bolí klouby. Po velké námaze, sportování, dlouhé horské túře. Koho však bolí jen tak bez náročné fyzické zátěže, možná trpí artritidou či artrózou. Jak bolavým kloubům nejlépe ulevit?
Aby nás netrápila bolest kloubů, je dobře zjistit, na čem jsme. Příčinou přetrvávající bolesti obvykle bývá nadměrné přetěžování kloubů a následné opotřebení chrupavek čili artróza.
Nadváha zatěžuje klouby
Mezi postiženými jsou nezřídka i lidé s nadváhou, jejichž klouby a chrupavka se kvůli zvýšené hmotnosti nadměrně opotřebovávají.
Rychlé a výrazné ztloustnutí – například v těhotenství či naopak v klimakteriu – působí pro klouby, které nejsou na drastickou nadváhu zvyklé, jako náhlá intenzivní zátěž a v té době také dochází v kloubu k největším poškozením. Váhu je nezbytně nutné co nejrychleji snížit a pokusit se klouby léčit.
Jak funguje kloub?
Kloub je pohyblivé, dotykové spojení dvou nebo více kostí. Kosti se vzájemně dotýkají plochami pokrytými kloubní chrupavkou. Jsou obklopeny a spojeny kloubním pouzdrem, které je zesíleno vazy.
Kloubní pouzdro je vyplněno synoviální tekutinou (kloubním mazem), která kloub „promazává“, a tak minimalizuje vzájemné tření kloubních ploch a pomáhá tlumit nárazy.
Tato tekutina chrupavku i vyživuje a odvádí odpadní látky, protože chrupavka nemá vlastní krevní zásobování.
„Barevné“ tejpování
Růžové, žluté, modré náplasti nalepené různě na těle. Módní výstřelek? Kdepak, jde o druh fyzioterapie, tzv. tejpování, konkrétně kineziotejping. Přikládání elastických barevných pásek na konkrétní části těla uleví od bolesti a usnadní pohyb.
Při této fyzioterapeutické metodě dochází k lepšímu prokrvení šlach, svalů a kloubů a k jejich relaxaci. Správné fungování tejpu je závislé na mnoha faktorech. Na síle napnutí, umístění nebo směru, jakým se přikládá.
Pásky jsou odolné vůči vodě a nalepené vydrží několik dní. Nelze je však nosit stále, kůže si musí chvíli odpočinout. Tejping se používá preventivně, nebo až po vzniku bolesti. Většinou doplňuje celkovou rehabilitaci a sám o sobě daný problém neřeší.
Ale pozor, bez předchozí návštěvy odborníka však může být použití pásek neúčinné, někdy dokonce škodlivé.
Stříbrem protkávané
V dnešní době už existují výrobky využívající moderní technologie, které dokážou od bolesti ulevit přirozenou cestou.
Například návleky ze speciální pružné tkaniny, obsahující vlákna mědi, stříbra a uhlíku a působící na bázi metaloterapie, tedy přikládání kovů na postižená místa.
Při styku tkaniny s pokožkou dochází k vytváření mikromagnetického pole a elektrických mikroproudů v řádech do 300 mikroampérů, které pronikají do těla a působí na pokožku, tukovou vrstvu, svalové tkáně v okolí kloubů a páteře i na samotné klouby.
Navíc tato speciální tkanina blokuje receptory bolesti a tím člověku výrazně uleví. Návleky lze nosit po celý den. Díky stříbrným vláknům navíc brání množení bakterií. Nevyžadují zvláštní péči – dají se prát při 30 °C v prášku pro jemné prádlo.
Používají je jak pacienti po ortopedických operacích či s onemocněními pohybového aparátu, tak i sportovci.
Co jíst na bolest kloubů?
Středomořská dieta může od potíží s klouby výrazně ulevit. Je totiž bohatá na antioxidanty a vitaminy.
1. Ryby – polynenasycené mastné kyseliny obsažené v rybách pomáhají účinně snižovat hladinu cytokinů a dalších zánětlivých ložisek v těle. Neměly by chybět na talíři alespoň 2× týdně.
Nemáte-li ryby rádi, nahraďte je sójou, vlašskými ořechy či kvalitními potravinovými doplňky s obsahem omega3 mastných kyselin.
2. Barevné potraviny – nejedná se o potraviny obarvené potravinářskými barvivy, nýbrž o ovoce a zeleninu. Mimo vitaminy totiž zdraví prospívají i přírodní barviva – karotenoidy a flavonoidy. Jsou silnými antioxidanty.
3. Celozrnné výrobky – pacienti konzumující celozrnné produkty, pečivo a těstoviny, mají nižší hladinu C-reaktivního proteinu (ukazatele zánětu v těle). Zařaďte do jídelníčku i neloupanou rýži. Obsahuje i účinný antioxidant selen.
4. Olivový olej – v kvalitním olivovém oleji jsou substance bránící uvolnění prozánětlivých působků v organismu. Volte extrapanenský a konzumujte ho často.
Nakonec ještě jedna dobrá zpráva: pacienti dodržováním středomořské diety často i zhubnou. Jejich klouby jim tak poděkují hned dvakrát.
Pořiďte si domů balon
Bolesti zad se ozývají především po ránu a večer po ulehnutí. Lze je samozřejmě utišit léky, i když ani to někdy nebývá snadné. Výzkumy však ukazují, že klíčem k bezbolestnému životu je pravidelné cvičení. Ztuhlá záda tak můžete rozcvičit třeba na gymnastickém míči.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock