Ještě nemáte na zahradě ptačí budku? Tak honem, ať se mají ptáčci na jaře kde uhnízdit.
Nejvhodnějším obdobím, kdy budky vyvěsit, je sice podzim, to proto, aby si druhy, jež u nás zůstávají přes zimu (sýkory či šoupálci), stihly v klidu vyhlédnout svá budoucí obydlí, ale ani teď není pozdě.
Na jaře se objeví ptáci vracející se k nám ze zimovišť.
Důležité rady
Pokud jste manuálně zruční, uděláte si ptačí budku sami. Stačí pár prkének, pilka, hřebíky a dvě šikovné ruce. Jen nezapomeňte dno připevnit mezi postranní díly a přibít ze stran, nikoli odspodu, pak rádo odpadává.
Vnitřek budky nenechávejte hladký, aby se mláďata mohla bez problémů dostat ven. Než se pustíte do práce, ujasněte si, pro který druh má být budka určena a podle toho zvolte její rozměry, velikost dutiny a vletového otvoru.
Budka musí ptákům poskytovat dostatečnou ochranu před kočkami, kunami a nepohodou a měla by mít dobré izolační schopnosti. Budky neumísťujte na výsluní, opeřencům nevyhovuje plné polední slunce, a vletový otvor nasměrujte na východ nebo jihovýchod.
Budky kupované
Pokud upřednostníte nákup ptačí budky, vybírejte velmi pečlivě. Může být krásná a umně propracovaná, ale ukažte mi vrabce, který ocení schůdky, houpací židli nebo květiny za oknem. Ve velkých obchodních řetězcích seženete obyčejné a levné ptačí budky.
Nebývají však nijak hezké, a tak si je můžete různě pomalovat. Kromě barev lze budkám dát různý styl – inspirujte se našimi obrázky a udělejte si třeba chatrč, horský srub nebo březový domek.
Kvalitní budky si můžete objednat na stránkách Semenářského závodu v Týništi nad Orlicí (www.semenarskyzavod.cz/budky), zdobné budky např. na budkykrmitka.cz.
Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock