V létě ho ještě tolerujeme a přičítáme jeho čůrky na vrub horkému počasí. Ale nadměrné pocení umí pořádně potrápit i v průběhu roku, překvapivě podzim a zimu nevyjímaje.
Nadměrné pocení – hyperhidróza – komplikuje život mnoha lidem a jako nemoc je v zimním období možná ještě nepříjemnější než v létě. Pocením vlhne oblečení, kolem podpaží, v pase a za krkem se tvoří vlhké mapy.
V propoceném oblečení pak postižený venku mrzne, má ledové a vlhké ruce i nohy. Poradíme vám, jaké jsou možnosti léčení nebo aspoň zmírnění potíží, jak lze tento nepříjemný problém omezit či dokonce úplně zastavit.
Co je pocení?
Pocení je přirozený proces probíhající v těle po celých 24 hodin.
Hraje důležitou roli při regulaci tělesné teploty, kdy odpařováním potu – ať už při práci svalů a při metabolických procesech, či v klidu a při spánku – udržujeme naši teplotu na optimální hodnotě. Je nezbytný při vylučování škodlivých a toxických látek.
Pot působí i jako ochranný filtr proti UV záření. Pokud ale neustálé pocení obtěžuje už nejen nás samotné, ale také naše okolí, je rozumné vyhledat odborníka, zjistit příčiny a eventuálně si nechat nadměrně se potící místa ošetřit.
Co je na vině?
Příčiny nadměrného pocení mohou být rozmanité, počínaje „banálním“ stresem a neodhaleným chronickým onemocněním konče. Někdy může být těžké zjistit pravou příčinu. Lékaři rozlišují primární a sekundární příčinu hyperhidrózy.
U primárního nadměrného pocení jde o dědičnou dispozici, kterou podle odhadů trpí asi 1 % populace. Poprvé se projeví obvykle v době dospívání.
Nejčastěji postiženými místy jsou podpaží, dlaně, plosky nohou a okolí genitálii, avšak nejsou zřídkavá ani jiná místa těla, např. čelo, či vlasová část hlavy.
Naproti tomu sekundární nadměrné pocení bývá projevem jiného onemocnění, ale i naprosto normálních tělesných dějů. Může jít o průvodní jev cukrovky, obezity, onemocnění lymfatických uzlin či štítné žlázy.
Dalšími, méně závažnými příčinami nadměrného pocení zvláště v noci bývá menopauza nebo běžná menstruace.
Pomoc existuje!
V momentě, kdy vám dělá problém podat někomu ruku, nebo když nemá cenu se líčit, protože se vám šminky spolu s potem po chvíli řinou po tvářích, je čas vyhledat dermatologa. Dobrá zpráva je, že léčba není beznadějná. Možností existuje hned několik.
* Mezi nejběžnější léčbu patří používání speciálních antiperspirantů. Nikoliv však těch klasických, z běžných obchodů, ale speciálních s vyšším obsahem chloridu hlinitého (nejméně 15%).
Stejně jako běžné antiperspiranty, i tyto je třeba používat několikrát denně. Jejich nevýhodou je, že mohou u někoho způsobit alergické reakce. Účinek je individuální.
* Iontoforéza se s dobrým efektem používá zvláště na nadměrné pocení v oblasti plosek nohou a na dlaních. Jedná se o zavedení stejnosměrného proudu do lázně s vodou, kam ponoříme dlaně nebo chodidla.
Pocení se zmírní po jedné aplikaci během 3–4 dnů. Procedura nebolí a měla by se aplikovat pravidelně každý den po dobu jednoho týdne, dále pak vždy jednou za tři až čtyři dny.
* Nadměrné pocení lze příznivě ovlivňovat i léky. Pokud lékař zjistí, že je zvýšené pocení způsobené především psychickým stresem, předepíše léky, které zmírní psychické napětí – antidepresiva.
Dobrých výsledků dosáhneme také anticholinergiky, léky, které tlumí přenos vzruchů v nervové soustavě. Obvykle je vhodné léčbu kombinovat také s psychoterapií, která napomůže znovunalezení sebevědomí a získání sebejistoty.
* Osvědčenou modernější metodou je aplikace botulotoxinu. Používá se jen velmi malé množství naředěného roztoku této látky, kdy se velmi tenkou jehličkou aplikuje drobnými vpichy do postižené oblasti.
Bolestivost výkonu se liší v závislosti na místě ošetření (při lokální anestezii). Účinek nastupuje během 3–6 dnů po aplikaci a trvá 6–12 měsíců. Aplikaci je pak třeba opakovat.
* Krajní možností je chirurgický zákrok. Provádí se tehdy, kdy všechny výše popsané metody selhaly. Existují dva typy chirurgické léčby – odstranění potních žláz z podpaží odsátím – podobně jako se odsává tuk při liposukci, nebo tzv.
ETS, kdy jsou přerušena sympatická nervová vlákna v oblasti hrudníku, což má za následek zástavu pocení na horních končetinách, hlavě a krku.
Nestyďte se!
Lidé, kteří trpí nadměrným pocením, se bohužel velmi často potýkají se společenskou „degradací“, která výrazně přispívá ke ztrátě jejich sebedůvěry. Hyperhidróza komplikuje navazování vztahů, postavení v kolektivu, může vést dokonce k rezignaci na kariéru.
Nejlepším řešením je proto odhodit stud a vyhledat odbornou péči dermatologa a následně dalších specialistů, kteří zvolí tu nejvhodnější metodu a dokážou si s problémem poradit.
Text: Marie Šrámková, Foto: Shutterstock