Přinášíme vám mix nejrůznějších kulinárních tipů, kterými si můžete ozvláštnit váš běžný den.
Recept: Bezmasá sekaná
Pokud vám po nákupu vánočních dárků zůstal v peněžence jen průvan, poradíme vám, jak rodině připravit chutnou sekanou bez masa.
Budete potřebovat
¼ kg točeňáku nebo libových párků (ti movitější mohou použít šunkový salám)
200 g pivního sýra
2–3 vejce
1 rohlík nebo housku
sůl
mletý pepř
1 cibuli
mléko
strouhanku
hořčici.
Uzeninu a sýr nastrouháme nahrubo. Housku nakrájíme na kostičky, smícháme se dvěma vejci, osolíme a opepříme. Podle chuti lze přidat lžičku hořčice. Směs propracujeme a vytvoříme tužší hmotu, ze které vytvarujeme 2 šišky.
Pokud je směs příliš měkká, přidáme strouhanku, je-li drobivá, přidáme třetí vejce. Sekané dáme do pekáčku s trochou oleje a upečeme dohněda. Podáváme s bramborovou kaší a zelím.
Jak pít whisky?
Známé obrázky gentlemanů třímajících v ruce těžké tlustostěnné sklenice s ušlechtilým alkoholickým nápojem vůbec neodpovídají tradici. Možná vás překvapí, že podle pravidel stolování naopak čím tenčí sklenka, tím lépe.
Ideální je sklenice ve tvaru tulipánu, tzv. Glencairn glass. Podobá se klasické koňakové napoleonce.
Bary a restaurace je nemají rády, protože se špatně myjí a snadno se rozbijí, proto dávají přednost robustním sklenicím se silným dnem, které se snadno nepřevrhnou.
Z kuchařské hantýrky: Stupně pečení
Stupeň propečení steaku závisí na chuti každého strávníka. Čím kratší dobu je steak připravován, tím šťavnatější, jemnější a krvavější je maso. Delší doba přípravy zas znamená menší obavy z případných chorob. Znáte stupnici pečení steaku?
Raw: syrový, nepečený. Kromě speciálních pokrmů, které ale nejsou skutečnými steaky, jako je např. tatarský biftek či carpaccio, se steaky takto nepodávají.
Blue rare nebo very rare: velmi mírně opečený – jen krátce ožehnout nad plamenem, každá strana cca 30 sekund. Zvenku je opečený, ale uvnitř zůstává krvavý.
Rare: jemně, mírně opečený, teplota středu 52 °C, peče se asi 1 minutu. Z vnějšku ze všech stran je už tmavě-hnědý a vnitřek se také začíná zabarvovat, avšak zůstává rudý.
Medium rare: středně opečený, teplota středu 55 °C. Z vnějšku je tmavě-hnědý, střed steaku je růžový a zbytek vnitřku přechází pomalu do šedo-hnědé poblíž povrchu.
Medium: středně pečený, mírně propečený, teplota středu 58–60 °C. Úplný střed je stále růžový, ačkoli zbytek masa už je zcela propečený do šedo-hnědé barvy.
Medium well: více propečený; teplota středu 65 °C. Maso už je téměř celé hnědé, pouze s náznaky růžové ve středu. Šťavnatost se už vytrácí.
Well done: (úplně, plně) propečený, teplota středu 71 °C. Maso je zcela propečené a okraje mírně ohořelé. Střed je šedo-hnědý.
Rady od maminky:
1) Omáčka bez cucků – Chceme-li nalít smetanu do omáčky, nejprve smícháme kyselou smetanu s moukou, poté přilijeme sběračkou trochu omáčky a důkladně rozmícháme. Teprve pak směs vlijeme do omáčky.
2) Připálená šťáva – Připálíme-li při dušené jídlo, postavíme hrnec na 15 minut do dřezu naplněného studenou vodou. Nemícháme. Poté přendáme obsah do čistého hrnce. Chladový šok strhne nepříjemnou pachuť a připálenina zůstane v původním hrnci.
3) Lepší chuť hub – Chuť sušených hub zvýrazníme, když je před použitím na minutku vložíme do vyhřáté trouby.
4) Voňavé kafe – Kupujeme-li mletou kávu ve větším balení, než ji spotřebujeme, ztrácí své aroma. Pokud hned po přesypání do krabičky ke kávě přidáme špetku soli a dobře promícháme, zůstane charakteristická vůně zachovaná.
5) Příliš hustý kečup – Nemůžeme-li vylít kečup z plné láhve ani třepáním či klepáním, stačí, když do lahve zastrčíme až ke dnu brčko. Tím se do lahve dostane vzduch a kečup vyteče.
6) Snadnější loupání – Do vody na vaření brambor ve slupce kápneme trochu oleje. Dají se pak mnohem lépe loupat.
7) Jak na bramboráky – Bramborák zůstane i po upečení krásně zlatavý, přidáme-li do nastrouhaných brambor trochu vařicího mléka.
8) Zápach rybiny – Nepříjemného pachu rybiny se zbavíme tím, že ruce a nádobí potíráme kávovou sedlinou.
9) Okoralý sýr – Aby sýr v lednici neoschl, zabalíme ho do navlhčené utěrky. Ještě víc pomůže uložit sýr do utěrky namočené v octě.
10) Olivy bez pecek – I když lze koupit olivy bez pecek, někdy se stane, že doma máme jen nevypeckované. Zbavit je pecek však bývá obtížné. Pomůže odpeckovač třešní.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock