Příprava slavnostní tabule to není jen skvěle připravené jídlo, ale i hezká dekorace stolu s pěkně poskládanými ubrousky. A právě do umění vytvořit jedinečné tvary z látkových či papírových ubrousků vás zasvětíme.
Skládání ubrousků mnohdy vypadá na první pohled složitě, ale nic na tom není. Je to jen otázka dobrého návodu a šikovných rukou.
Styl a originalita
Znáte to, jídlo už je skoro uvařené a vy začnete těsně před příchodem hostů nebo před začátkem rodinné večeře zdobit stůl. Vaším nepřítelem je málo času a spěch, ale i na poslední chvíli lze připravit nádhernou tabuli.
Nepotřebujete k tomu ubrusy z drahých tkanin, křišťálové skleničky, ani stříbrné příbory, krásné dekorace můžete vytvořit z levnějších materiálů, důležitý je styl a originalita.
Proměnit obyčejný stůl ve slavnostní je například záležitostí čerstvých květin, jejichž barvu sladíte s jednoduše uvázanými mašlemi, hezké prostírání a jak už bylo řečeno, umělecky poskládané ubrousky.
Vše musí ladit
Neobvykle složený ubrousek pomůže k lepšímu změnit jinak nevýrazný stůl. Skládání do vějířů nebo květin je nejrychlejším a nejpraktičtějším způsobem jak si vytvořit vlastní styl prostírání a určí ráz slavnostní tabule.
Ubrousky, ze kterých budete skládat, by měly mít barvu, jež bude ladit s ubrusem, prostíráním i květinami na stole. Měly by být ušité z látky, co dobře drží sklady. Nejvhodnějším materiálem je proto damašek.
Je trochu tužší ale ne nepoddajný, takže se hodí pro všechny modely. Než budete ubrousek skládat, tak si ho jemně naškrobte, aby sklady dobře držely.
Jen se tak tváří
Na trhu jsou ale také ubrousky z materiálu, který vypadá jako látka, ale látka to není. Jsou příjemné na pohled i na dotek, vypadají honosně a velice dobře se z nich vytvářejí všemožné skládačky.
Staletý leknín
Ubrousky pro očistění prstů a pusy při a po jídle už používaly ještě před tím, než se příbory staly nepostradatelnou součástí stolování.
Například v renesanci přišly na královských dvorech v Itálii do módy nádherné dekorace ubrousků a odtud se rozšířily do severní Evropy. Náročně složené látkové ubrousky zobrazovaly zvířata, ptáky, ryby, draky nebo lodě a byly umístěny do středu stolu.
Jedním z nejznámějších složených ubrouskových tvarů této doby byl a je dodnes stále stejně oblíbený leknín.
Špička pro slavnostní chvíle
Materiál
* světlezelený ubrousek z vliesu 40,5 x 40,5 cm
* růžové srdíčko z lepenky 7,5 x 5,5 cm
* růžová sametová stuha, 4 mm široká, 80 cm dlouhá
* umělá růžová růžička
* srdíčko z vrbového proutí
Postup
1. Rozložený ubrousek položte před sebe tak, aby jeho špička směřovala k vám. Dolní špičku ubrousku položte na horní špičku, vznikne tak trojúhelník
2. Ubrousek pak podle přerušovaných čar poskládejte šestkrát zešikma zprava doleva.
3. Ubrousek otočte a do horního otvoru vložte růžičku.
Dekorace: Na stůl položte růžový ubrus. Lepenkové srdíčko a mašličku položte na ubrousek a vše ozdobte srdíčkem z vrbového proutí.
Kapsička na příbor
Hodí se pro rodinné sešlosti a menší slavnosti. Není tak úplně obyčejná, ale zase ne moc elegantní. Jak ji složit? Spodní část čtvercového ubrousku přehněte vzhůru asi do jedné třetiny, volné okraje ohrňte dozadu a jeden do druhého zasuňte. Toť vše.
Spoustu námětů, jak skládat ubrousky pro nejrůznější setkání, oslavy narozenin a svátků včetně Vánoc, zásnub a svatby naleznete třeba v knížce Skládání ubrousků, kterou před pár lety vydalo nakladatelství Anagram.
Text: Marie Skrčená, Foto: Shutterstock, belistar.cz, presteranie.sk