Domů     Švýcarsko, krajina bohem políbená
Švýcarsko, krajina bohem políbená
14.10.2019

Když se řekne Švýcarsko, většině lidí se vybaví lyžování, vynikající sýry a čokoláda, spolehlivé banky a hodinky, multifunkční švýcarský nožík a úchvatná příroda.

Navíc si k tomu přidejte skvělý dopravní systém, který vám umožní se za přírodními krásami snadno dostat.

I když do Švýcarska pojedete autem, na regionálních turistických trasách je dobré alespoň tu a tam využít místní dopravu. Všude na vás čekají čisté pohodlné a rychlé vlaky, autobusy a lodě.

A všechno to fun­guje jako švýcarské ho­dinky.

Alpy i jezera

Většina lidí sem jezdí kvůli vysokohorské turistice. Do výšky kolem 3000 metrů klidně vystoupáte pěšky po pohodlných chodníčcích (někde za pomocí řetězů), nemáte-li kondici, podstatnou část trasy vám na mnoha místech usnadní cesta vlakem či autobusem.

Ve Švýcarsku však také můžete navštívit obrovské množství jezer – je jich tu skoro 1500. Ještě více je v zemi ledovců – asi 1800 (největší je Grosser Aletschgletscher, padá ze sedla Jungfraujoch a měří cca 25 km).

Horských velikánů nad 4000 metrů je ale jenom sto. Tak se pojďme na některé ty krásy podívat.

Po stopách Viléma Tella

Ze všech velkých švýcarských jezer je Vierwaldstättersee (Jezero čtyř kantonů) nejčlenitější, s řadou zátok a poloostrovů. Jižní výběžek se nazývá Urnersee a právě to je oblast, která hrála klíčovou roli u počátků švýcarské státnosti.

Podle legendy se na louce Rütli měli v roce 1291 sejít zástupci kantonů Uri, Schwyz a Unterwalden a slavnostní přísahou položit základy Konfederace. V oblasti se také narodil a působil švýcarský národní hrdina Vilém Tell.

A po něm je pojmenovaná malebná pěší stezka nad jezerem. Začínáte na přístavišti u louky Rütli, kam vás doveze lodní linka z Luzernu. První část stezky vede strmě vzhůru, musíte překonat více než 800 schodů.

Po zdolání 300 m převýšení se dostanete do osady Seelisberg, kde už si vychutnáte pěkné vyhlídky na jezero i okolní hory. Ta nejlepší se otevírá z tzv. Schillerova balkonu.

Luzern

Nejznámější město na břehu Vierwaldstättersee, jehož symbolem je Kaplový most (Kapellbrücke) ze 14. století. Nejstarší zakrytý dřevěný most v Evropě však v roce 1993 skoro celý shořel, takže to, po čem se v Luzernu můžete projít, je kopie.

Bohužel většina třírohých středověkých originálních maleb, jimiž byl most vyzdoben po celé délce (byl mezi nimi i obraz císaře Jindřicha kořícího se svatému Václavu) však oheň nenávratně zničil. Ve městě je spousta dalších historických památek a muzeí. A když už jste tady, rozhodně se vydejte na Pilatus.

Pilatus

Hora 2133 m vysoká se vypíná nad Luzernem jako její strážce. Můžete si tam samozřejmě vyšlápnout pěšky, ale pohodlnější to je kabinovou lanovkou nebo nejpříkrejší zubačkou (to je železnice) na světě.

Pilatusbahn je v provozu od roku 1889 a její sklon dosahuje v určitých místech až 48 %.

K Matterhornu bez aut

Také se vám vybaví Matterhorn, když slyšíte slovo Alby? Hora vysoká 4478 m, s charakteristicky zalomenou špičkou zdobí snad každou pohlednici a nespočet kalendářů. Vypíná se nad Zermattem, kam vás doveze vláček z městečka Täsch, neboť auta do Zermattu nesmějí.

Nejkrásnější výhledy na Matterhorn jsou z konečné stanice zubačky na Gornergratu (3 089 m). Tady vás také z větší či menší dálky zdraví vrcholky 29 dalších čtyřtisícovek.

Eiger, Mönch, Jungfrau

Dechberoucí pohled je ve Švýcarsku na všudypřítomné tří a čtyřtisícovky. A podívaje na některé můžete i poměrně zblízka, aniž byste se vyčerpali.

Přímo pod tři velikány ­– Eiger 3970 m, Mönch 4107 m a Jungfrau 4158 m), do průsmyku Kleine Scheidegg (2061 m),vás z Grindelwaldu nebo Lauterbrunnenu doveze ozubnicová železnice.

V létě je to oblíbená turistická destinace, kde je pár restaurací a horských hotelů. Z Kleine Scheideggu můžete dál pokračovat po železnici až na „vrchol Evropy“, jak se přezdívá zaledněnému sedlu Jungfraujoch ve výšce 3454 m n. m., což je nejvýše položená železniční stanice v Evropě.

Pojeďme na jih

Italská část Švýcarska je úplně jiná. Návštěvník si tu musí položit otázku „Jsem stále ještě v alpské zemi? Díky italštině a jižnímu sluníčku si tu připadáte jako u Středozemního moře.

Však je také Locarno na břehu jezera Lago Maggiore město s nejpříjemnějším klimatem ve Švýcarsku. Prosluněná náměstí jsou zaplněná kavárenskými stolky a palmami a všude kvetou buganvilie. A to vše doplňují křivolaké uličky, starobylý hrad a historické kostely.

Nejitalštějším městem kantonu Ticino je ale Bellinzona, jejímuž panoramatu vévodí tři dobře zachovalé hrady. Od nich jsou nádherné výhledy na město i malebnou krajinu podhůří Alp.

Francouzsky Valais, německy Wallis

V jižní části Švýcarska, mezi horami Jungfrau a Matterhorn, také leží největší kanton a významný turistický region Wallis. Hovoří se tu francouzsky, ale jako úřední jazyk je uznávána i němčina.

Na jeho území se nachází 47 čtyřtisícovek a výškou 285 m také jedna z nejvyšších přehrad na světě Grande Dixence. Zadržuje až 400 milionů m3 vody ze 4 km dlouhého jezera Lac des Dix. Stát u úpatí hráze vás téměř vyděsí, jak ohromná je to stavba.

Informační tabule tvrdí, že by se sem skoro schovala Eiffelovka, bez antény by jí koukala jen špička. Pro obdivovatele techniky a lidského umu je Grande Dixence úžasná podívaná. Na vrchol hráze přehrady vás vyveze lanovka, nebo můžete jít pěšky.

Krásná krajina v okolí sevřeného údolí slibuje několik turistických tras do výšek téměř 3000 metrů. I když je to pro našince nezvykle vysoko, vycházku zvládne i průměrně vybavený turista.

Autem po kolejích

Když už jsme zmínili kanton Wallis, neměli byste si nechat ujít cestu autem po železnici. Do Wallisu se z centrálního Švýcarska totiž snáze dostanete autem Lötschsbergskou železnici, která vede tunelem z Kanderstegu do Goppensteinu.

Autem najedete na otevřené nákladní vagony shora kryté stříškou a zůstanete v něm sedět, dokud vlak nedorazí do cíle. Cesta skrz horu trvá necelých 20 minut a je to úžasný zážitek. Takové spojení existuje ve Švýcarsku také např. tunelem Furka.

A co ještě vidět?

Nejlépe všechno, protože Švýcarsko je na pohled opravdu nádherná země. Tak opusťme na chvíli kopce a podívejme se do měst.

Basilej (Basel): Živá metropole umění a architektury a uvnitř malebné historické já­dro s křivolakými uličkami. Skvělé je Tinguelyho muzeum, ejho exponáty zvoní, cinkají i cákají na všechny strany.

Bern: Hlavní město Švýcarska, jehož historické měs­to s podloubími a gotickou katedrálou patří do světového dědictví UNESCO. Einstein tu zformuloval teorii relativity. Symbokem města jsou medvědi, které tu chovají od 15. století.

Ženeva: Nejmenší velkoměsto světa, s mnoha mezinárodními organizacemi, překrásným starým městem a ojedinělou promenádou u jezera Lac Léman se světoznámým vodotryskem „Jet d’Eau“.

St. Gallen: Zdejší benediktinské opatství patří už více než 1000 let nejvýznamnější klášterním komplexům Evropy. Kolem něj opisují kruhy historické uličky.

Schaffhausen a Stein am Rhein: Dvě z nejpůvabnějších středověkých městeček leží na Rýnu v nejsever­nějším cípu země. Nezapomeňte navštívit blízké Rýnské vodopády.

Curych: Největší město Švýcarska na břehu stejnojmenného jezera. Město je proslulé ulicí Bahnhofstrasse plnou luxusních obchodů, kde jsou ceny astronomické, a bank (především v okolí náměstí Paradeplatz). Samozřejmě je tu spousta historických kostelů a zajímavých muzeí.

Praktické informace

www.svycarsko.kom, www.svycarsko.org, www.mzv.cz, www.ocestopvani.cz/svycarsko, autembezpecne.cz

Text: Marie Skrčená, foto: Shutterstock

reklama
Související články
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej