Domů     Švýcarsko, krajina bohem políbená
Švýcarsko, krajina bohem políbená
14.10.2019

Když se řekne Švýcarsko, většině lidí se vybaví lyžování, vynikající sýry a čokoláda, spolehlivé banky a hodinky, multifunkční švýcarský nožík a úchvatná příroda.

Navíc si k tomu přidejte skvělý dopravní systém, který vám umožní se za přírodními krásami snadno dostat.

I když do Švýcarska pojedete autem, na regionálních turistických trasách je dobré alespoň tu a tam využít místní dopravu. Všude na vás čekají čisté pohodlné a rychlé vlaky, autobusy a lodě.

A všechno to fun­guje jako švýcarské ho­dinky.

Alpy i jezera

Většina lidí sem jezdí kvůli vysokohorské turistice. Do výšky kolem 3000 metrů klidně vystoupáte pěšky po pohodlných chodníčcích (někde za pomocí řetězů), nemáte-li kondici, podstatnou část trasy vám na mnoha místech usnadní cesta vlakem či autobusem.

Ve Švýcarsku však také můžete navštívit obrovské množství jezer – je jich tu skoro 1500. Ještě více je v zemi ledovců – asi 1800 (největší je Grosser Aletschgletscher, padá ze sedla Jungfraujoch a měří cca 25 km).

Horských velikánů nad 4000 metrů je ale jenom sto. Tak se pojďme na některé ty krásy podívat.

Po stopách Viléma Tella

Ze všech velkých švýcarských jezer je Vierwaldstättersee (Jezero čtyř kantonů) nejčlenitější, s řadou zátok a poloostrovů. Jižní výběžek se nazývá Urnersee a právě to je oblast, která hrála klíčovou roli u počátků švýcarské státnosti.

Podle legendy se na louce Rütli měli v roce 1291 sejít zástupci kantonů Uri, Schwyz a Unterwalden a slavnostní přísahou položit základy Konfederace. V oblasti se také narodil a působil švýcarský národní hrdina Vilém Tell.

A po něm je pojmenovaná malebná pěší stezka nad jezerem. Začínáte na přístavišti u louky Rütli, kam vás doveze lodní linka z Luzernu. První část stezky vede strmě vzhůru, musíte překonat více než 800 schodů.

Po zdolání 300 m převýšení se dostanete do osady Seelisberg, kde už si vychutnáte pěkné vyhlídky na jezero i okolní hory. Ta nejlepší se otevírá z tzv. Schillerova balkonu.

Luzern

Nejznámější město na břehu Vierwaldstättersee, jehož symbolem je Kaplový most (Kapellbrücke) ze 14. století. Nejstarší zakrytý dřevěný most v Evropě však v roce 1993 skoro celý shořel, takže to, po čem se v Luzernu můžete projít, je kopie.

Bohužel většina třírohých středověkých originálních maleb, jimiž byl most vyzdoben po celé délce (byl mezi nimi i obraz císaře Jindřicha kořícího se svatému Václavu) však oheň nenávratně zničil. Ve městě je spousta dalších historických památek a muzeí. A když už jste tady, rozhodně se vydejte na Pilatus.

Pilatus

Hora 2133 m vysoká se vypíná nad Luzernem jako její strážce. Můžete si tam samozřejmě vyšlápnout pěšky, ale pohodlnější to je kabinovou lanovkou nebo nejpříkrejší zubačkou (to je železnice) na světě.

Pilatusbahn je v provozu od roku 1889 a její sklon dosahuje v určitých místech až 48 %.

K Matterhornu bez aut

Také se vám vybaví Matterhorn, když slyšíte slovo Alby? Hora vysoká 4478 m, s charakteristicky zalomenou špičkou zdobí snad každou pohlednici a nespočet kalendářů. Vypíná se nad Zermattem, kam vás doveze vláček z městečka Täsch, neboť auta do Zermattu nesmějí.

Nejkrásnější výhledy na Matterhorn jsou z konečné stanice zubačky na Gornergratu (3 089 m). Tady vás také z větší či menší dálky zdraví vrcholky 29 dalších čtyřtisícovek.

Eiger, Mönch, Jungfrau

Dechberoucí pohled je ve Švýcarsku na všudypřítomné tří a čtyřtisícovky. A podívaje na některé můžete i poměrně zblízka, aniž byste se vyčerpali.

Přímo pod tři velikány ­– Eiger 3970 m, Mönch 4107 m a Jungfrau 4158 m), do průsmyku Kleine Scheidegg (2061 m),vás z Grindelwaldu nebo Lauterbrunnenu doveze ozubnicová železnice.

V létě je to oblíbená turistická destinace, kde je pár restaurací a horských hotelů. Z Kleine Scheideggu můžete dál pokračovat po železnici až na „vrchol Evropy“, jak se přezdívá zaledněnému sedlu Jungfraujoch ve výšce 3454 m n. m., což je nejvýše položená železniční stanice v Evropě.

Pojeďme na jih

Italská část Švýcarska je úplně jiná. Návštěvník si tu musí položit otázku „Jsem stále ještě v alpské zemi? Díky italštině a jižnímu sluníčku si tu připadáte jako u Středozemního moře.

Však je také Locarno na břehu jezera Lago Maggiore město s nejpříjemnějším klimatem ve Švýcarsku. Prosluněná náměstí jsou zaplněná kavárenskými stolky a palmami a všude kvetou buganvilie. A to vše doplňují křivolaké uličky, starobylý hrad a historické kostely.

Nejitalštějším městem kantonu Ticino je ale Bellinzona, jejímuž panoramatu vévodí tři dobře zachovalé hrady. Od nich jsou nádherné výhledy na město i malebnou krajinu podhůří Alp.

Francouzsky Valais, německy Wallis

V jižní části Švýcarska, mezi horami Jungfrau a Matterhorn, také leží největší kanton a významný turistický region Wallis. Hovoří se tu francouzsky, ale jako úřední jazyk je uznávána i němčina.

Na jeho území se nachází 47 čtyřtisícovek a výškou 285 m také jedna z nejvyšších přehrad na světě Grande Dixence. Zadržuje až 400 milionů m3 vody ze 4 km dlouhého jezera Lac des Dix. Stát u úpatí hráze vás téměř vyděsí, jak ohromná je to stavba.

Informační tabule tvrdí, že by se sem skoro schovala Eiffelovka, bez antény by jí koukala jen špička. Pro obdivovatele techniky a lidského umu je Grande Dixence úžasná podívaná. Na vrchol hráze přehrady vás vyveze lanovka, nebo můžete jít pěšky.

Krásná krajina v okolí sevřeného údolí slibuje několik turistických tras do výšek téměř 3000 metrů. I když je to pro našince nezvykle vysoko, vycházku zvládne i průměrně vybavený turista.

Autem po kolejích

Když už jsme zmínili kanton Wallis, neměli byste si nechat ujít cestu autem po železnici. Do Wallisu se z centrálního Švýcarska totiž snáze dostanete autem Lötschsbergskou železnici, která vede tunelem z Kanderstegu do Goppensteinu.

Autem najedete na otevřené nákladní vagony shora kryté stříškou a zůstanete v něm sedět, dokud vlak nedorazí do cíle. Cesta skrz horu trvá necelých 20 minut a je to úžasný zážitek. Takové spojení existuje ve Švýcarsku také např. tunelem Furka.

A co ještě vidět?

Nejlépe všechno, protože Švýcarsko je na pohled opravdu nádherná země. Tak opusťme na chvíli kopce a podívejme se do měst.

Basilej (Basel): Živá metropole umění a architektury a uvnitř malebné historické já­dro s křivolakými uličkami. Skvělé je Tinguelyho muzeum, ejho exponáty zvoní, cinkají i cákají na všechny strany.

Bern: Hlavní město Švýcarska, jehož historické měs­to s podloubími a gotickou katedrálou patří do světového dědictví UNESCO. Einstein tu zformuloval teorii relativity. Symbokem města jsou medvědi, které tu chovají od 15. století.

Ženeva: Nejmenší velkoměsto světa, s mnoha mezinárodními organizacemi, překrásným starým městem a ojedinělou promenádou u jezera Lac Léman se světoznámým vodotryskem „Jet d’Eau“.

St. Gallen: Zdejší benediktinské opatství patří už více než 1000 let nejvýznamnější klášterním komplexům Evropy. Kolem něj opisují kruhy historické uličky.

Schaffhausen a Stein am Rhein: Dvě z nejpůvabnějších středověkých městeček leží na Rýnu v nejsever­nějším cípu země. Nezapomeňte navštívit blízké Rýnské vodopády.

Curych: Největší město Švýcarska na břehu stejnojmenného jezera. Město je proslulé ulicí Bahnhofstrasse plnou luxusních obchodů, kde jsou ceny astronomické, a bank (především v okolí náměstí Paradeplatz). Samozřejmě je tu spousta historických kostelů a zajímavých muzeí.

Praktické informace

www.svycarsko.kom, www.svycarsko.org, www.mzv.cz, www.ocestopvani.cz/svycarsko, autembezpecne.cz

Text: Marie Skrčená, foto: Shutterstock

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi