Letní sezona se rozjíždí na plné obrátky a s ní přichází i čas zahradních párty. Co může být příjemnějšího než banda přátel, kteří se sejdou na vaší zahradě.
Přípravu zahradní slavnosti byste neměli nechat na poslední chvíli. Vyplatí se začít tak pět dní předem, abyste pak nelítali jako hadr na holi. Večírek si přece musíte užít i vy.
Strategický plán
Nejprve je třeba si promyslet jídelníček.
Zmíněných pět dnů před párty si sepište, čím vším chcete své hosty nakrmit a napojit – jaká masa, uzeniny či ryby budete grilovat, jaké saláty a omáčky k nim budete podávat a jaké další pochutiny postavíte na stůl – jednohubky, brambůrky, domácí paštiku nebo slané koláče, tzv.
quiche. V horkém létě přijdou vhod také lehké dezerty a zmrzlina nebo jednoduché ovocné špízy. Na špejli napíchejte čerstvý ananas, hroznové víno, jahody a samozřejmě nevynechejte meloun. A co se bude pít? Pivo, víno či tvrdý alkohol?
Z tohoto soupisu pak sestavte konečný seznam jednotlivých ingrediencí, které je třeba nakoupit. Následující tři dny ho ještě každý den přejeďte očima, zda jste něco nezapomněli. Uvidíte, že na seznam ještě pár věcí přibude.
Všechno nakupte v dostatečném množství. Není nic trapnějšího, než když uprostřed party dojde pečivo nebo pivo.
Nádobí
Zvažte také, zda budete jídlo a pití servírovat ve vašem vlastním nádobí, nebo jestli použijete papírové či plastové talíře, kelímky a lžičky. Domníváme se, že lepší je druhá varianta.
Po akci jen vezmete odpadkový pytel, který jste chytře dali na vhodné místo a do nějž hosté sami vyhazovali použité nádobí, a s úsměvem ho donesete do popelnice. A máte uklizeno.
Atmosféra
Pamatujte na to, že dokonalou atmosféru vytvoří zahradní pochodně a lampiony. Atraktivní jsou také světelné řetězy na keřích a stromech, rozvěšené pestré nafukovací balonky a papírové girlandy. Potřebujete-li intenzivnější osvětlení, instalujte po zahradě olejové lampy.
Počasí
Pár dnů před párty pozorně čtěte, jaké bude počasí, zda horko, nebo jestli se očekávají přeháňky. A protože počasí neovlivníte, pro jistotu si pořiďte nějaký stanový přístřešek. Máte-li zastřešenou pergolu nebo vytahovací markýzu, není třeba se ničeho bát.
Letní večery sice bývají teplé, ale ne vždy se zadaří. Na lavičky a židle proto připravte sedáky a hřejivé deky, do kterých se hosté v případě potřeby zabalí.
Tři dny předem
Zkontrolujte gril, grilovací náčiní a zásobu dřevěného uhlí. Je-li ho málo, dokupte ho. Obstarejte si už také nápoje a koření, potřebné pro grilování, jednorázové nádobí, ubrousky, párátka, alobalové misky pod maso atd.
2 dny předem
Nakupte potraviny zeleninu, ovoce, a můžete i maso. Nejčastěji se u nás griluje drůbeží a vepřové, z toho je nejvhodnější krkovice, kýta nebo plec. Za čtvrt hodiny bývají hotové.
Když naložíte drůbeží plátky, už za pár minut po vložení na gril je můžete podávat.
1 den předem
Dejte chladit nápoje, připravte marinádu a naložte maso. Marináda se nejčastěji připravuje z čerstvých nebo sušených bylinek rozpuštěných v oleji, z hořčice či z medu. Výtečnou přísadou je česnek. Pozor ale na předčasné solení!
Sůl uzavře masu póry a další přísady již nemají šanci a zůstanou na povrchu. Správný postup tedy je maso naložit bez soli a osolit ho až těsně před grilováním. Marinované maso uložte do uzavíratelných misek a ponechte v chladu.
Misky by neměly být hliníkové nebo železné, vhodné jsou zejména nádoby keramické, plastové, skleněné nebo nerezové. Pokud nechcete nic předem nakládat, dobré je potírat maso připravenou marinádou před samotným grilováním. Zabráníte tím jeho vysušení.
V den párty
Připravte grilovací náčiní a gril, nakupte čerstvé pečivo, očistěte zeleninu i salát a udělejte zálivku či salátové omáčky. Připravte sezení a prostřete stůl nebo stoly, pokud vás bude víc. A také byste mohli udělat domácí limonádu.
Osvěžující nápoj
Připravit domácí limonádu zvládne i začínající kuchařka. Skvěle osvěží například okurková s mátou a citronem, což není nic jiného než rozmixovaná salátová okurka rozředěná vodou se snítkami máty.
Do vody také můžete dát plátky citronu a pomeranče, pustí trochu šťávy a výsledkem je vynikající drink. Vychlazené limonády nalijte do džbánů či karaf.
I když máte připravené umělohmotné či voskované kelímky, zkuste se podívat, jestli někde doma nenajdete malé zavařovačky. Nápoje v nich vypadají velmi netradičně. Do každé skleničky hoďte kostku ledu, píchněte brčko a podávejte hostům.
Na gril patří i zelenina
Až začnete grilovat maso, nezapomeňte také na zeleninu. Osvědčené jsou cukety, paprika a především pak žampiony.
Nasypou se do větší mísy, polijí olejem, osolí, okmínují, mísa se přiklopí talířem a mírně protřepe, aby se všechny pěkně vším obalily, a pak už s nimi šup na gril.
Pokrmy by měly být v takové velikosti, aby se daly jednoduše jíst vidličkou nebo rukou. Hostům také nabídněte několik dipů neboli omáček.
Švédský stůl
Bude-li vás na párty trochu víc, není od věci udělat na zahradě menší švédský stůl, aby hosté nemuseli čekat na každý ugrilovaný kousek.
Švédský stůl je vděčný, každý si nabere, co je libo – stačí potraviny nakrájet, naaranžovat na mísy, přidat nějaké ovoce, zeleninu, hořčici a jiná dochucovadla a je to.
Text: Marie Skrčená, Foto: Shutterstock