Domů     Co vám pes neřekne: Nenápadné signály vážných nemocí
Co vám pes neřekne: Nenápadné signály vážných nemocí
6.10.2019
03/02//2018 Bromley the Lurcher with his new owner Denise, Wilton All Rights Reserved – Helen Yates- T: +44 (0)7790805960 Local copyright law applies to all print & online usage. Fees charged will comply with standard space rates and usage for that country, region or state.

Němá tvář si nestěžuje, ani když ji něco bolí. O to větší je naše zodpovědnost jako majitelů všímat si změn v chování, pohybech a držení těla. Pozorností můžeme psa ušetřit zbytečného utrpení.

Týká se to především dospělých psů. U štěňat, která se mnohdy mění doslova před očima, odhadnete nemoc spíše podle nechutenství nebo apatie, podobně jako u mladých psů, kteří stále ještě rostou.

U dospělých je ale změnu v chování a pohybech vždy třeba sledovat, zvláště když zjistíte, že se časem prohlubuje. To už ukazuje dost zřetelně na patologický proces v organizmu.

Čeho bychom si měli zvláště všímat?

Apatie

To je příznak, který se vyskytuje u většiny chorob a bývá následkem tělesné ochablosti, nevolnosti či bolesti. Mnohdy je právě apatie prvním ukazatelem onemocnění. Pes vypadá smutně, dává najevo zřetelnou nechuť si hrát nebo se pohybovat.

Je důležité dobře zvíře pozorovat, a pokud bude apatie trvat déle než pár dní, je rozumné nechat psa vyšetřit. U nápadně silné apatie ale na nic nečekejte, pokud pes skoro nereaguje, jen polehává, odvezte ho hned na veterinu, jinak může být pozdě.

Nápadně fialový jazyk

Pokud se psovi začne při venčení nebo při hře měnit barva jazyka z běžné růžové do fialové, tak je třeba zpozornět. Může to ukazovat na srdeční nebo dýchací problémy. Mohly vzniknout akutně nebo jako projev náhlé zátěže při pozvolna se rozvíjející chorobě.

V každém případě fialový jazyk znamená, že je v tu chvíli omezená dodávka kyslíku do tzv. periferních tkání. I když se brzy barva jazyka vrátí zpět k růžové, je nezbytné poradit se s veterinářem.

Zvracení

Nemusí být banalita. Příčinou zvracení sice nejčastěji bývají infekce trávicího traktu, které zpravidla rychle pominou, ale neplatí to ve všech případech.

Zpozornět je třeba především u velmi intenzivního zvracení a také v případě, že se pes snaží zvracet, ale nejde to. Pak by se mohlo jednat o přetočení žaludku.

To je urgentní zdravotní obtíž vyžadující okamžitý zákrok a jde o hodiny, jinak pes za velkých bolestí uhyne.

Nepřirozený postoj

Pokud se pes protahuje, kroutí a hrbí či jinak zaujímá nepřirozený postoj, pak se většinou snaží zbavit bolesti, především v břišní partii. Pes v takovém případě často z polohy vleže na hrudní kosti zvedá zadek nahoru a v této pozici se drží.

V tomto případě s návštěvou veteriny neváhejte, pes pravděpodobně trpí. Pokud se bolesti neprokážou, pak může jít o neurologické onemocnění a i to je nutné včas řešit.

Problémy s krmením

Když pes začne méně žrát, odmítat krmivo nebo třeba jen být vybíravý, tak příčinou nemusí být vždy rozmazlenost. Pes tak může reagovat na problémy s trávicím traktem, může trpět nemocemi žaludku, střev, slinivky nebo jater.

Další příčinou může být přecitlivělost na určité krmivo nebo napadení vnitřními parazity, například škrkavkami. Čekat, až nechutenství samo přejde, pak může vést jen k dalšímu zhoršování zdravotního stavu psa.

Časté pití a časté močení

Příznak, který ukazuje především na problémy s ledvinami, a to spíše chronického charakteru.

Důvodů žíznivosti a zvýšeného močení ale může být vícero, a tak je důležité si vzpomenout, zda pes začal nejdříve hodně pít nebo naopak nejdříve hodně močit, pro veterináře je to důležité vodítko při hledání diagnózy.

Pokud se žíznivost objeví náhle, pak to bývá například při horečce nebo u fen při zánětu dělohy, což je těžká infekce ohrožující život a vyžaduje bezodkladně operační zákrok.

Problémy s exkrementy

Kromě změny konzistence je potřeba sledovat barvu, varující je především tmavě červená a černohnědá, signalizující krvácení z trávicího traktu. Při bedlivém sledování stolice můžete také zaznamenat drobné bílé útvary, což mohou být parazité či jejich vajíčka.

Bezdůvodné tloustnutí a hubnutí

To je varovný příznak, který by majitel rozhodně neměl přehlížet. Přibývání na váze může ukazovat například na nemoci štítné žlázy. Hubnutí bývá zase častým průvodním znakem nádorového bujení, ale i řady dalších onemocnění.

Přehlížením se stav psa nezlepší, ale naopak nemoc bez léčení postoupí do závažnějšího stadia.

Červené oči

Zarudlé oči nemusí znamenat jen zánět spojivek, i když i ten je pro psa nepříjemný a bolestivý. Tento stav může poukazovat i na vážnější oční problémy, jako jsou onemocnění víček, zelený zákal, i celkové problémy jako autoimunitní nemoci.

Časté drbání a lízání srsti

Takové chování může ukazovat na kožní problémy, napadení parazity, ale i alergie, tedy dlouhodobé obtíže, které samovolně málokdy ustoupí. Kromě toho mají psi sklon si olizovat a okusovat bolestivá a zraněná místa. Proto je nutné i s tímto zdánlivě nevinným problémem zajít k veterináři.

Závratě a zakopávání

Nejistota při pohybu může signalizovat různá neurologická onemocnění, ale například i problémy s ušima. Pokud se u psa vyskytují tyto problémy ve formě záchvatů, tak je dobré takový záchvat natočit třeba na mobil a pak ho ukázat veterináři.

Neposlušnost a agresivita

U dříve klidného nebo pozitivně naladěného psa může taková změna chování poukazovat na závažné zdravotní problémy. Může souviset s hormonální dysbalancí (například u mladých psů), stejně jako s neurologickými potížemi či s různými bolestivými stavy.

Mýtus na závěr: Oproti běžně rozšířené představě není signálem nemoci nebo horečky suchý čumák, to je skutečně jen pověra.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale