Němá tvář si nestěžuje, ani když ji něco bolí. O to větší je naše zodpovědnost jako majitelů všímat si změn v chování, pohybech a držení těla. Pozorností můžeme psa ušetřit zbytečného utrpení.
Týká se to především dospělých psů. U štěňat, která se mnohdy mění doslova před očima, odhadnete nemoc spíše podle nechutenství nebo apatie, podobně jako u mladých psů, kteří stále ještě rostou.
U dospělých je ale změnu v chování a pohybech vždy třeba sledovat, zvláště když zjistíte, že se časem prohlubuje. To už ukazuje dost zřetelně na patologický proces v organizmu.
Čeho bychom si měli zvláště všímat?
Apatie
To je příznak, který se vyskytuje u většiny chorob a bývá následkem tělesné ochablosti, nevolnosti či bolesti. Mnohdy je právě apatie prvním ukazatelem onemocnění. Pes vypadá smutně, dává najevo zřetelnou nechuť si hrát nebo se pohybovat.
Je důležité dobře zvíře pozorovat, a pokud bude apatie trvat déle než pár dní, je rozumné nechat psa vyšetřit. U nápadně silné apatie ale na nic nečekejte, pokud pes skoro nereaguje, jen polehává, odvezte ho hned na veterinu, jinak může být pozdě.
Nápadně fialový jazyk
Pokud se psovi začne při venčení nebo při hře měnit barva jazyka z běžné růžové do fialové, tak je třeba zpozornět. Může to ukazovat na srdeční nebo dýchací problémy. Mohly vzniknout akutně nebo jako projev náhlé zátěže při pozvolna se rozvíjející chorobě.
V každém případě fialový jazyk znamená, že je v tu chvíli omezená dodávka kyslíku do tzv. periferních tkání. I když se brzy barva jazyka vrátí zpět k růžové, je nezbytné poradit se s veterinářem.
Zvracení
Nemusí být banalita. Příčinou zvracení sice nejčastěji bývají infekce trávicího traktu, které zpravidla rychle pominou, ale neplatí to ve všech případech.
Zpozornět je třeba především u velmi intenzivního zvracení a také v případě, že se pes snaží zvracet, ale nejde to. Pak by se mohlo jednat o přetočení žaludku.
To je urgentní zdravotní obtíž vyžadující okamžitý zákrok a jde o hodiny, jinak pes za velkých bolestí uhyne.
Nepřirozený postoj
Pokud se pes protahuje, kroutí a hrbí či jinak zaujímá nepřirozený postoj, pak se většinou snaží zbavit bolesti, především v břišní partii. Pes v takovém případě často z polohy vleže na hrudní kosti zvedá zadek nahoru a v této pozici se drží.
V tomto případě s návštěvou veteriny neváhejte, pes pravděpodobně trpí. Pokud se bolesti neprokážou, pak může jít o neurologické onemocnění a i to je nutné včas řešit.
Problémy s krmením
Když pes začne méně žrát, odmítat krmivo nebo třeba jen být vybíravý, tak příčinou nemusí být vždy rozmazlenost. Pes tak může reagovat na problémy s trávicím traktem, může trpět nemocemi žaludku, střev, slinivky nebo jater.
Další příčinou může být přecitlivělost na určité krmivo nebo napadení vnitřními parazity, například škrkavkami. Čekat, až nechutenství samo přejde, pak může vést jen k dalšímu zhoršování zdravotního stavu psa.
Časté pití a časté močení
Příznak, který ukazuje především na problémy s ledvinami, a to spíše chronického charakteru.
Důvodů žíznivosti a zvýšeného močení ale může být vícero, a tak je důležité si vzpomenout, zda pes začal nejdříve hodně pít nebo naopak nejdříve hodně močit, pro veterináře je to důležité vodítko při hledání diagnózy.
Pokud se žíznivost objeví náhle, pak to bývá například při horečce nebo u fen při zánětu dělohy, což je těžká infekce ohrožující život a vyžaduje bezodkladně operační zákrok.
Problémy s exkrementy
Kromě změny konzistence je potřeba sledovat barvu, varující je především tmavě červená a černohnědá, signalizující krvácení z trávicího traktu. Při bedlivém sledování stolice můžete také zaznamenat drobné bílé útvary, což mohou být parazité či jejich vajíčka.
Bezdůvodné tloustnutí a hubnutí
To je varovný příznak, který by majitel rozhodně neměl přehlížet. Přibývání na váze může ukazovat například na nemoci štítné žlázy. Hubnutí bývá zase častým průvodním znakem nádorového bujení, ale i řady dalších onemocnění.
Přehlížením se stav psa nezlepší, ale naopak nemoc bez léčení postoupí do závažnějšího stadia.
Červené oči
Zarudlé oči nemusí znamenat jen zánět spojivek, i když i ten je pro psa nepříjemný a bolestivý. Tento stav může poukazovat i na vážnější oční problémy, jako jsou onemocnění víček, zelený zákal, i celkové problémy jako autoimunitní nemoci.
Časté drbání a lízání srsti
Takové chování může ukazovat na kožní problémy, napadení parazity, ale i alergie, tedy dlouhodobé obtíže, které samovolně málokdy ustoupí. Kromě toho mají psi sklon si olizovat a okusovat bolestivá a zraněná místa. Proto je nutné i s tímto zdánlivě nevinným problémem zajít k veterináři.
Závratě a zakopávání
Nejistota při pohybu může signalizovat různá neurologická onemocnění, ale například i problémy s ušima. Pokud se u psa vyskytují tyto problémy ve formě záchvatů, tak je dobré takový záchvat natočit třeba na mobil a pak ho ukázat veterináři.
Neposlušnost a agresivita
U dříve klidného nebo pozitivně naladěného psa může taková změna chování poukazovat na závažné zdravotní problémy. Může souviset s hormonální dysbalancí (například u mladých psů), stejně jako s neurologickými potížemi či s různými bolestivými stavy.
Mýtus na závěr: Oproti běžně rozšířené představě není signálem nemoci nebo horečky suchý čumák, to je skutečně jen pověra.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock