Domů     Průjem: Nebezpečí na cestách číhá hlavně na talíři
Průjem: Nebezpečí na cestách číhá hlavně na talíři
18.9.2019

A to je problém, protože na dovolené máme dost omezené možnosti, jak si ohlídat hygienu přípravy jídel a jejich konzumace. Proto jsou takzvané cestovatelské průjmy zdaleka nejčastější zdravotní komplikací na zahraniční dovolené.

V subtropických a tropických krajích se infekční průjmy šíří snáze než u nás. Důvodem je především odlišná úroveň hygieny, v níž se udržují rezervoáry. Mikroby zde přežívají a při vhodné příležitosti se lehce pomnoží.

Velmi častou příčinou průjmů bývají fekální bakterie. Ty se dostávají na talíř hlavně s čerstvou zeleninou a saláty. Důvodem je způsob hnojení. Je pak takřka nemožné saláty dokonale omýt a zbavit choroboplodných zárodků.

Bakterie mohou ulpět i na rukou personálu a dotykem se pak přenášet na nádobí i jiné potraviny. V každém případě se jako rozumná ochrana doporučuje konzumovat jen zeleninu a ovoce, které si můžete umýt a oloupat.

Je dobré vědět: K vysoce rizikovým oblastem, pokud jde o průjmová onemocnění, patří většina území Asie, dále severní, západní a východní Afrika a rovněž Latinská Amerika.

Střední riziko nákazy hrozí ve Středomoří, na Středním východě, v Jihoafrické republice.

Průjmy i ze stresu

Nervová soustava reaguje podrážděně na spěch, chaos a všechny změny, které odjezd na dovolenou provázejí. To je další příčina cestovatelského průjmu, k níž máme sklon zejména my ženy.

Kromě podrážděné nervové soustavy pak značnou roli hraje i sama změna stravy. Je to horší stravitelností potravin, s nimiž naše zažívání nemá zkušenost, ale častěji jde o reakci na nezvyklé bakteriální osídlení.

Naše imunita s ním – na rozdíl od tuzemských bakterií vyskytujících se na potravinách – nemá zkušenosti a reaguje bouřlivěji, i když nejde o jednoznačně choroboplodné mikroby.

Hlavně čisté ruce

Dnes jsou běžně dostupné dezinfekční přípravky určené právě na cesty, které se dají používat i bez možnosti mytí rukou a lze je mít stále u sebe. To je základ prevence cestovatelských průjmů.

Na tržištích je třeba prohlížet a vybírat očima, nebrat bezdůvodně do ruky potraviny ani jiné zboží.

Nakazit se můžete nejen průjmovým onemocněním, ale i žloutenkou typu A. Už v jižní Itálii je riziko této nemoci osmkrát vyšší než u nás, v Turecku pak padesátkrát vyšší.

Pozor na syrové saláty a ovoce, s nimi můžete zkonzumovat vajíčka měchožila, což je druh tasemnice, která se v člověku sice dál nevyvíjí, ale vytváří opouzdřené dutiny s larvou. Pokud obal praskne, může dojít k prudké alergické reakci.

Zákeřné jsou také améby, které se vyskytují rovněž v syrové zelenině. Je to parazit schopný poškodit vnitřní orgány, včetně jater, plic nebo mozku. Průjem, který infekce amébami vyvolá, přitom nemusí být výrazný.

Jak průjem léčit?

V řadě případů postačí odpočinek a dieta. Pomáhají volně prodejné přípravky, které působí jako střevní dezinfekce a které pohlcují toxické látky. S výběrem se poraďte v lékárně.

Naopak se nedoporučují léky zpomalující pohyb střev, přinesou sice rychlou úlevu, ale infekce zůstane v těle a léčení se protáhne.

Nejdéle po 3 až 5 dnech by potíže měly ustat. Zlepšení stavu můžete podpořit probiotiky, urychlí obnovení zdravé střevní mikroflóry.

Pokud obtíže trvají déle nebo je doprovázejí další příznaky, především třesavka a bolesti, pak je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Mohlo by se totiž jednat o nákazu salmonelózou, úplavicí, cholerou, tyfem, o parazitární nebo virovou infekci.

Pro rychlejší zotavení

Ať už průjem vznikl jako následek stresu nebo nákazy přenosnou nemocí, vede rychle k dehydrataci, a to tím spíše, že pobýváte v horkém podnebí. Ztráta tekutin se dá doplnit pitím, jenže tělo potřebuje nahradit i ztracené minerální složky.

Organismus s jejich pomocí udržuje stálé prostředí v krvi, jakékoli významnější vychýlení vede rychle k závažnému zdravotnímu stavu. Proto nesmíme pít jen čistou vodu nebo čaj, ale musíme dodávat současně ionty minerálů.

Ideální je, když si na cestu přibalíte tzv. rehydratační nápoje, určené právě k tomu účelu. Jsou volně prodejné. Pokud si přípravek nepřivezete s sebou, můžete si ho jednoduše poskládat z obyčejných a levných složek dostupných v každém obchodě s potravinami.

V 1 l vody rozpusťte:

• 8 čajových lžiček cukru

• 1 zarovnanou čajovou lžičku soli

• ¾ čajové lžičky jedlé sody (nebo prášku do pečiva s hydrogenuhličitanem sodným čili 2NaHCO3, což je totéž, uveden může být i natriumbikarbonat)

• pro chuť lze přidat ovocnou šťávu

Vzácná, ale hrozivá: Cholera

Loni vypukly epidemie v Keni a Tanzanii, oblíbených východoafrických destinacích. V červnu pak na následky cholery zemřel britský turista, který se nakazil na Kubě.

Vždy je tedy vhodné se před cestou do exotických lokalit informovat, zda tam aktuálně nehrozí cholera, protože je možné se chránit očkováním. Cholera je nejtěžším infekčním průjmovým onemocněním.

Propuká velmi rychle po nakažení, způsobuje řídké průjmy, které vedou rychle k obrovským ztrátám vody a minerálů. Dochází k extrémní dehydrataci s neuhasitelnou žízní a svalovými křečemi.

Selhávají ledviny a bez adekvátní náhrady vody a solí vede cholera k úmrtí za plného vědomí.

Tyfus neznamená průjem, ale…

… i tak je třeba se na něj při určitých exotických dovolených připravit. Břišní tyfus navzdory svému názvu nepatří mezi typické infekce vyvolávající průjmy, ale spíš bolesti břicha. Přesto jde vždy o těžké infekční onemocnění.

Vyvolává ho určitý druh salmonely a nejrozšířenější je v jihovýchodní Asii, tedy v Indonésii, Malajsii, na Srí Lance, Barmě i Thajsku. Přesnou mapku najdete na webu Centra cestovní medicíny.

Záludností břišního tyfu je delší inkubační doba, obnášející až tři týdny. Onemocnět tedy nemusíte přímo na dovolené, ale až po návratu. Infekce se pak může šířit dál. Průběh bývá těžký, s vysokými horečkami a bolestmi břicha.

K léčení se používají antibiotika, ale jejich účinnost právě u této choroby bohužel klesá. Pokud míříte do míst s vysokým výskytem břišního tyfu, pak je vhodné zauvažovat o preventivním očkování.

Středomoří: Hrozí nejen cestovatelské průjmy

Horečka papatači

Nákazu přenášejí komáři nebo noční mušky. Asi 3 a 4 dny po bodnutí nemoc propukne vysokou horečkou, kterou doprovázejí silné bolesti především hlavy a za očima, ale i ve svalech a kloubech.

Po pár dnech se stav zlepší, ale někdy se může nemoc vzápětí vrátit, a to v podobě zánětu mozkových blan.

Ochranou je spolehlivý repelent a moskytiéry na spaní, očkování neexistuje.

Legionářská nemoc

Pod názvem „legionella“ ji známe i z tuzemska. Tato bakterie osidluje potrubí s teplou vodou, nakazit se tedy lze z vody z kohoutku, sprchy nebo i zapnuté klimatizace v hotelu.

Ideální prostředí pro ni představují teploty mezi 20 – 45 °C, takže se může držet také ve vířivkách a jiných nádržích teplé vody. Po 5 až 6 dnech od nakažení se objevuje horečka s kašlem, v závažnějším případě nemoc probíhá jako zápal plic.

Přidat se můžou i bolesti břicha a průjem. Horší průběh bývá u starších a oslabených lidí.

Maltská horečka

Hrozí z ochutnávky nepasterovaného mléka, zvláště ovčího a kozího, přírodních sýrů a dalších místních specialit, které se ze syrového mléka připravují. Nemoc má delší inkubační dobu, propuknout může až 4 týdny po nakažení.

Potíž je, že v tu dobu už si nemoc s dovolenou nespojíte. Potrápí vás horečka, zimnice, bolesti svalů a potíže různých orgánů, které mohou dlouho přetrvávat. Kromě Malty je tato infekce častá i v Itálii, ale nakazit se lze i jinde ve Středomoří.

Bilharzie

Bilharzie (také se jim říká krevničky) jsou miniaturní červi, kteří se hojně drží ve sladkovodních jezerech a nádržích, narazit na ně můžete zejména při dovolené v Egyptě a dalších severoafrických státech.

Do těla se dostávají velmi rychle tím, že provrtají kůži a pak putují do míst, kde se usadí. Podle druhu pak vyvolávají potíže močové nebo střevní. Projevit se mohou ale až za několik let problémy s játry nebo krví v moči. Jedinou ochranou je důsledně se vyhýbat v těchto krajích sladkovodním nádržím.

Západonilská horečka

Je to viróza, kterou přenášejí komáři. Nemoc se podobá lehčí chřipce, vypukne 3 až 14 dní po nakažení. Proti západonilské horečce neexistuje očkování, a tak je nutné se chránit repelenty a moskytiérami kolem lůžka. Je nutné počítat s tím, že komáři jsou nejaktivnější večer.

Vzteklina

Vyskytuje se na Balkáně i v severní Africe. Nákaza se přenáší slinami, takže nemusíte být přímo pokousaní, stačí se dotknout srsti nemocného zvířete. Vzteklina se projeví 1 až 3 měsíce od nákazy křečemi a stavy ochrnutí.

Bohužel naděje na přežití je velmi nízká. Po nechtěném incidentu s místním psem se proto nechte okamžitě naočkovat. To stačí, aby se nemoc vůbec neprojevila.

2 tipy před cestou

• Zkontrolujte si své léky: Ověřte si předem, že nezpůsobí reakci vlivem prudkého slunečního záření. Nejlépe je zeptat se v lékárně.

• Je vám přes 50? V tom případě lékaři doporučují očkování proti pásovému oparu. Vyprovokovat ho může právě stres a únava z cestování, navíc ve věku nad padesát prudce stoupá pravděpodobnost onemocnění.

Připraveno s využitím informací na internetových stránkách Centra cestovní medicíny a německého webu Centrum für Reisemedizin. Další informace najdete také na www.ockovani-zahranici.cz.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované