Domů     Až se jaro zeptá…
Až se jaro zeptá…
13.9.2019

Kdo by si myslel, že v srpnu je na zahradě tak málo práce, že si konečně odpočine a bude jen pozorovat, jak to všechno roste a kvete a zraje, byl by na omylu. V srpnu a na začátku září nás naše zahrada potřebuje možná víc než jindy.

Každá zahrada je jiná, ale nejobvyklejší je asi ta, na které roste od všeho něco. Možná si ještě vzpomenete na ty časy, kdy jste si říkali. „Budeme mít jenom trávník, ten posekáme a hotovo. Žádné hrabání v hlíně, žádné pletí, nic takového.

Ta tři rajčata, nebo ty tři kuličky rybízu, co by mi vyrostly, si radši koupím.“ Bylo by zajímavé spočítat, kolika majitelům tohle předsevzetí vydrželo déle než tři roky. A tak když se kolem sebe rozhlédnete, zdá se vám, že všude je třeba něco udělat.

Možná se bojíte, že to nestihnete. Tak si to trochu promyslete a dejte se do toho.

Myslete už na jaro

Právě teď je vhodné období, vymyslet si jak bude vaše zahrada vypadat na jaře. Vyberte místa, která chcete osázet cibulovinami, vymyslete jakými.

Můžete osadit na záhonech místa, kde máte květiny rostoucí později, nebo udělat barevná zákoutí pod stromy nebo v trávě. Tady ale pozor na to, že budete muset s posečením počkat, až se cibule zatáhnou.

Než půjdete na nákup, rozhlédněte se po sousedních zahradách, čemu se kde daří. Nemá totiž valný smysl kupovat exotické cibuloviny, když například máte zahradu v horské oblasti. Výsledek pak může být zklamáním.

Nákup cibulovin není úplně levná záležitost, a tak pokud již nějaké máte a včas jste je vyrýpli a připravili, jste ve výhodě. Platí také to, že čím později sázíte, tím později se dočkáte květu.

Tohle pravidlo můžete proměnit ve výhodu tím, že budete sázet postupně až do konce října a na jaře se budete kochat postupným vykvétáním rostlin.

Které si vybereme?

Krokusy

Na zemi ještě místy leží sníh a už se objevují první barevné kvítky krokusů (šafránu). Bude se jim líbit na malé i velké zahradě. Všechny krokusy dobře pokvetou jak na slunci, tak v mírném stínu.

Důležitá je pro ně propustná, nepřemokřená zem, neboť jako všechny hlíznaté a cibulnaté rostliny jsou na přemokření citlivé. Před výsadbou prokypřené, plevele zbavené místo vyhnojte uleželým kompostem (nikdy ne hnojem).

Hlízky se sází do hloubky sedm až deset centimetrů. Hlubší výsadba ochrání krokusy před teplotními výkyvy v půdě, a hlavně před hraboši, kteří okusují narašené hlízky.

Řebčík královský

Krásnou rostlinou vykvétající už v dubnu je řebčík. Z mnoha známých druhů se u nás daří zejména řebčíku královskému, který dorůstá 60 až 100 cm výšky a je vskutku majestátní rostlinou viditelnou už zdaleka. Jeho květy připomínají korunu.

Má rád slunné teplé stanoviště, na kterém vydrží deset let. Proto musíme pečlivě zvážit, kam jej umístíme. Rozhodně by půda neměla být přemokřená a jílovitá, ale ani úplně vyschlá. Cibule sázíme asi 25 cm hluboko a mírně šikmo. Čas od času půdu zryjeme.

A ještě jedna důležitá věc: Cibule jsou jedovaté a odpuzují hraboše a krtky. Snad i proto jej mají zahrádkáři tak rádi.

Vyberte si vhodný druh

Řebčíky rozdělujeme do dvou skupin – na císařské a drobnokvěté. Císařské jsou známější, vyznačují se dlouhými, jeden a půlmetrovými lodyhami, které jsou zakončeny množstvím listů a převislými květy.

Do této skupiny patří také řebčík královský (Fritillaria imperialis). Poznáte jej podle oranžových či žlutých květů, kterých může mít od pěti do dvanácti.

Dosahuje výšky až jeden metr, zasadit jej tedy můžete do zadních částí záhonů, kde nezastíní ostatní menší rostliny.

Tulipány

Existuje jich nespočet barev a druhů. Jejich původním domovem bylo Turecko a Persie. Dnes je velmocí v jejich pěstování Holandsko. Spokojí se s běžnou zahradní zeminou, nemají rády půdy jílovité a příliš mokré.

Před výsadbou můžete záhon přihnojit buď kompostem, nebo déle působícím průmyslovým hnojivem. Cibule sázejte do hloubky deset až dvanáct centimetrů na vzdálenost asi pět centimetrů.

Zálivka po výsadbě neuškodí, a pokud by bylo sušší jaro, pak dopřejte rašícím tulipánům zálivku i tehdy.

Modřenec

Vysazujeme ho na podzim – v září až říjnu, do dobře propustné půdy vyhnojené kompostem a nepříliš vlhké. Cibule sázíme do hloubky asi 8 – 12 cm (podle velikosti cibulí), ve vzdálenosti 6 – 10 cm od sebe.

Do zimy ještě stačí vyrašit listy, které jsou zcela mrazu odolné. Jeho nádherná modrá barva se bude vyjímat jak na okrajích záhonů, tak na větší ploše.

Výhodné je sázet modřence do trvalkových záhonů, kde ho pozdější květiny překryjí po odkvětu, kdy listy vadnou a zatahují se do cibule.

Narcisy

Když už v zahradě narcisy pěstujeme, po odkvětu je třeba cibulky vybrat z půdy. Nemusíme je však vybírat každý rok, jak je tomu v případě tulipánů a hyacintů, uděláme to až tehdy, když už tak bohatě nekvetou, což bývá přibližně po třech až pěti letech.

Pokud si cibulky koupíme, dlouho s jejich výsadbou neotálíme. Sázíme na slunné stanoviště, snesou i polostín, do hloubky třikrát větší, než je velikost cibule.

Ze zářivě žlutých nebo bílých květin můžeme vytvořit plochu, krásně vypadají pod opadavými stromy, které na jaře ještě nemají velké listy.

Foto Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
29.2.2024
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Altán Syros je zcela otevřený do všech stra
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru